Championship (05/05): Η απέλπιδα προσπάθεια της Μίντλεσμπρο

04/05/2019

Τελευταία αγωνιστική στην Τσάμπιονσιπ, «κλειδώνουν» οι θέσεις τον πλέι οφ. Ακολουθεί ανάλυση των τεσσάρων σημαντικότερων αναμετρήσεων της ημέρας.

Άστον Βίλα – Νόριτς: Τέλος στο σερί νικών για την Άστον Βίλα που αναδείχθηκε ισόπαλη με επεισοδιακό τρόπο, στην έδρα της Λιντς (1-1). Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης έπειτα από εντολή Μπιέλσα καθώς θεωρήθηκε ότι οι παίκτες της Λιντς δεν τήρησαν το fair play λίγα λεπτά πιο πριν. Πλέον η ομάδα του Σμιθ βρίσκεται σε τροχιά πλέι οφ και πιο συγκεκριμένα βρίσκεται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 81-59 και 76 βαθμούς. Εκτός  οι βασικοί Άμπραχαμ (επιθετικός) και Ελ Γκαζί (επιθετικός), ο πρώτος λόγο τραυματισμού ενώ ο δεύτερος είναι τιμωρημένος.

Νίκη που «κλείδωσε» την επιστροφή της στα «μεγάλα σαλόνια» πήρε η Νόριτς με 2-1 εντός έδρας απέναντι στην Μπλάκμπερ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή δυνατά στην αναμέτρηση, προηγήθηκαν ενώ διπλασίασαν και τα τέρματα τους μόλις στο 21ο λεπτό. Στα «ουράνια» βρίσκεται η ομάδα του Φάρκε, δεν αλλάζει χέρια η πρωτιά. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Αδιάφορο ματς ανάμεσα σε δύο πολύ καλά δομημένες ομάδας. Ότι και να γίνει στην αναμέτρηση οι δύο ομάδες βρίσκεται σταθερά στην 5η και στην 1η θέση αντίστοιχα. Πιστεύω θα δούμε ένα ανοιχτό παιχνίδι, θα προσπαθήσουν να ευχαριστήσουν τους φιλάθλους τους. Over 2.5 & GG σε απόδοση 1.80.

Ντέρμπι – Γουέστ Μπρομ: Ισόπαλη με 1-1 αναδείχθηκε η Ντέρμπι στην έδρα της Σουόνσι. Η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ δημιούργησε φάσεις απέναντι από την αντίπαλη εστία, κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ, ωστόσο ισοφαρίστηκε στο 66ο λεπτό. Στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα τα «κριάρια» με ρεκόρ 66-53 και 71 βαθμούς. Σταθερά εκτός οι σημαντικοί Φόρσιθ (μέσος) και Ντέιβις (αμυντικός).

Εντός έδρας νίκη για την Γουέστ Μπρομ με 2-1 απέναντι στην αδύναμη Ρόδεραμ. Οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκοράρισμα, ανέβασαν τις γραμμές τους και κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ μέσα σε μόλις δύο λεπτά. Πλέον η ομάδα του Σαν βρίσκεται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 86-59 και 80 βαθμούς. Εκτός οι Μόρισον (μέσος) και Μπάρι (αμυντικός), απουσίες που δεν επηρεάζουν.

Εκτίμηση: Θα κυνηγήσουν το γρήγορο γκολ οι δύο ομάδες καθώς υπάρχει βαθμολογικό ενδιαφέρον και καμία από τις δύο δεν βολεύεται με τον βαθμό της ισοπαλίας παρά μόνο με την νίκη. Αμφότερες αρέσκονται στο επιθετικό παιχνίδι, δεν κλείνονται ποτέ πίσω αμυντικά. Σημείο μου το Over 1.5 ημιχρόνου σε απόδοση 2.50.

Ρόδεραμ – Μίντλεσμπρο: Τρίτη συνεχόμενη ήττα για την Ρόδεραμ, στην έδρα της Γουέστ Μπρομ με 2-1. Οι γηπεδούχοι έδειξαν στα τελευταία λεπτά σαν να μην θέλουν να πάρουν την νίκη, άφησαν πολλούς ανοιχτούς χώρους και αυτό ήταν κάτι που δεν συγχώρεσε η γεμάτη ταλέντο επιθετική γραμμή των γηπεδούχων. Πλέον η ομάδα του Γουάρν βρίσκεται στην 22η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 51-81 και 40 βαθμούς.

Νίκη που την ξαναδίνει ελπίδες κατάφερε να πάρει η Μίντλεσμπρο, εντός έδρας με 2-1 απέναντι στην Ρέντινγκ. Οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή από το πρώτο μέρος. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν κυρίως διαδικαστικού χαρακτήρα για τις δύο ομάδες. Στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Πούλις με ρεκόρ 47-40 και 70 βαθμούς. Εκτός θα παραμείνουν οι σημαντικοί Αγιάλα (αμυντικός) και Φράι (αμυντικός).

Εκτίμηση: Μονόπλευρο το ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι έχουν υποβιβαστεί και μαθηματικά ενώ οι φιλοξενούμενοι παλεύουν για να βρουν μία θέση στα πλέι οφ. Αναμένω μονόλογο της Μίιντλεσμπρο καθώς αποτελεί συνάμα και πιο έμπειρη αλλά και πιο ποιοτική ομάδα. Διπλό σε απόδοση 1.74.

Χαλ – Μπρίστολ Σίτι: Χωρίς κάποιο ιδιαίτερο κίνητρο, η Χαλ έπαιξε όμορφο ποδόσφαιρο και κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας μέσα από την ποιοτική έδρα της Σουόνσι (2-2). Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο όπου και βρήκαν δύο γκολ μέσα σε διάστημα εφτά λεπτών. Σταθερά στην 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Άντκινς με ρεκόρ 65-67 και 61 βαθμούς. Εκτός οι Μαζούχ (επιθετικός) και ΜακΝτόναλντ (μέσος), απουσίες που δεν επηρεάζουν την σύσταση της αρχικής ενδεκάδας.

Νίκη μετά από πολλές αγωνιστικές κατάφερε να πάρει η Μπρίστολ Σίτι με 2-1 στην έδρα της Μίλγουολ. Οι φιλοξενούμενοι δεν εντυπωσίασαν για ακόμα μία φορά με την εμφάνιση που πραγματοποίησαν και το ποδόσφαιρο που έπαιξαν ωστόσο ήταν αποτελεσματικοί και έτσι έφυγαν με τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς από μία δύσκολη έδρα. Στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Τζόνσον με ρεκόρ 58-52 και 69 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Μπορεί να κάνει την ζημιά η αδιάφορη Χαλ, δεν πείθει με τις εμφανίσεις της η Μπρίστολ η οποία πλέον χρειάζεται και συνδυασμό αποτελεσμάτων για να βρεθεί στα πλέι οφ. Αναμένω κλειστό παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι φέτος βασίζονται κυρίως στην άμυνα και όχι στην επίθεση. Under 2.5 σε απόδοση 2.25.