Championship (01/12): Με τα γκολ και την έδρα

30/11/2018

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Λιντς: Σημαντική εκτός έδρας νίκη για την Σέφιλντ στην έδρα της Μπρέντφορντ με 3-2. Αν και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 6ο λεπτό με γκολ του Μαουπάι, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πετύχουν δύο γκολ σε διάστημα 5 λεπτών και να γυρίσουν το ματς. Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπρέντφορντ ισοφάρισε στο 65ο λεπτό αλλά η Σέφιλντ δεν είχε πει τον τελευταίο λόγο και τελικά πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης με γκολ του Κλαρκ στο 72ο λεπτό. Στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Γουίλντερ με ρεκόρ 32-23 και 34 βαθμούς. Εκτός για ακόμα μία αγωνιστική ο Ράιτ (μέσος).

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Λιντς. Αυτή την φορά η ομάδα του Μπιέλσα πήρε το τρίποντο, εντός έδρας με 1-0 εναντίον της Ρέντινγκ. Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν πολλές ευκαιρίες στο ματς. Εν τέλει βρήκαν το γκολ της νίκης με τον Ντάλας στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης. Πλέον η Λιντς βρίσκεται στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 32-17 και 36 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών για την ομάδα της Λιντς.

Εκτίμηση: Οι δύο ομάδες προέρχονται από νίκη και έτσι θα αναμετρηθούν με την ψυχολογία στα ύψη. Από την μία πλευρά οι γηπεδούχοι έδειξαν αντίδραση στο ματς με την Μπρέντφορντ και σίγουρα έδειξαν ότι αδικούνται που βρίσκονται στην 5η θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι συνεχίζουν να μην παίζουν το ποδόσφαιρο που μας είχαν συνηθίσει τις πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος. Υπάρχει βαθμολογικό ενδιαφέρον, οι δύο ομάδες θα κυνηγήσουν την νίκη. GG σε απόδοση 1.71.

Νόριτς – Ρόδεραμ: «Κόλλησε» στο μηδέν στην έδρα της Χαλ και έτσι η Νόριτς αναδείχθηκε ισόπαλη σε ένα ματς που είχε φάσεις γενικότερα με τις δύο ομάδες ωστόσο να είναι πολύ άστοχες. Καθόλου καλή εμφάνιση από τον Πούκι, σπατάλησε πολλές ευκαιρίες μπροστά από την αντίπαλη εστία. Τα «Καναρίνια» παρόλα αυτά βρίσκονται ακόμα στην 1η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 32-21 και 37 πόντους. Εκτός για μία ακόμα αγωνιστική οι Μακλίν (μέσος), Τόμσον (μέσος) και Μόρις(επιθετικός). Αμφίβολοι οι Πίντο (επιθετικός) και Τζάρβις (μέσος).

Σε μάστερ των ισόπαλων αποτελεσμάτων εξελίσσεται η Ρόδεραμ. Με την εντός έδρας ισοπαλία απέναντι στην ΚΠΡ (2-2) συμπλήρωσε τρεις συνεχόμενους αγώνες στους οποίους συνολικά σύλλεξε τρεις βαθμούς. Στα του ματς οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 6ο λεπτό, η απάντηση των φιλοξενούμενων όμως ήταν άμεση με την ισοφάριση να έρχεται 6 λεπτά αργότερα. Στην συνέχεια η Ρόδεραμ πήρε εκ νέου προβάδισμα στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης, με την ΚΠΡ όμως να τους «πληγώνει» και να ισοφαρίζει στο τέλος (91ο λεπτό). Η ομάδα του Γουάμε βρίσκεται πλέον στην 19η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 18-27 και 20 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Σαφώς και υπάρχει διαφορά δυναμικότητας στις δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι παρουσιάζονται σοβαροί και ποιοτικοί. Θα προσπαθήσουν να δείξουν ότι το τελευταίο ματς ήταν απλά μία παρένθεση στην εξαιρετική πορεία που διαγράφουν μέχρι στιγμής. Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι παρουσιάζονται στα περισσότερα ματς νωθροί, με πολλά αμυντικά κενά που θέλουν χρόνο για να καλυφθούν. Όλα αυτά με οδηγούν στο να επιλέξω το συνδυαστικό Άσσος και Over 2.5 σε απόδοση 2.10.

Νότιγχαμ Φόρεστ – Ίπσουιτς: Επική ισοπαλία ανάμεσα σε Νότιγχαμ Φόρεστ και Άστον Βίλα στο «Villa Park» εκεί όπου ο δείκτης του σκορ σταμάτησε στο 5-5. Φοβερό ματς από τον Λόλει ο οποίος μοίρασε συνολικά τέσσερις ασίστ στους συμπαίκτες του ενώ καλή εμφάνιση πραγματοποιήθηκε και από τον Γκράμπαν ο οποίος σκόραρε δύο τέρματα. Σε ρυθμούς πλέι οφ κινείτε πλέον η Νότιγχαμ Φόρεστ. Μπόρεσε να μπει στην 6αδα της βαθμολογίας και έχει ρεκόρ 30-21 και 31 βαθμούς. Δεν υπάρχουν απουσίες για τους γηπεδούχους.

Άλλη μία ήττα μέτρησε η Ίπσουιτς αυτή την φορά εντός έδρας εναντίον της Μπρίστολ Σίτι με 3-2. Δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική μπροστά στο κοινό της σε κανένα σημείο του παιχνιδιού και εν τέλει δίκαια ηττήθηκε αν και προηγήθηκε δύο φορές στον αγώνα. Πολλά τα αμυντικά κενά, η ομάδα πρέπει να κάνει μεταγραφές τον Γενάρη αν θέλει να συνεχίζει να ελπίζει σε ενδεχόμενη παραμονή στην κατηγορία. Στην τελευταία θέση της βαθμολογίας οι φιλοξενούμενοι με ρεκόρ 17-33 και 11 βαθμούς. Δεν υπάρχουν απουσίες για την ομάδα του Λάμπερτ.

Εκτίμηση: Βρίσκει τα πατήματα της η ομάδα της Νότιγχαμ καθώς παρουσιάζει ένα πολύ ανταγωνιστικό πρόσωπο τις τελευταίες αγωνιστικές. Σημαντική η προσθήκη του Ανσαριφάρντ (επιθετικός). Θα προσθέσει αρκετή ποιότητα στην ομάδα. Από την άλλη, η Ίπσουιτς δεν πείθει καθώς έχει να πανηγυρίσει νίκη εφτά αγωνιστικές. Τον πρώτο λόγο οι ποιοτικοί γηπεδούχοι. Άσσος σε απόδοση 1.65.

Ντέρμπι – Σουόνσι: Απρόσμενη ήττα για την Ντέρμπι στην έδρα της Στόουκ με 2-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 24ο λεπτό μετά από γκολ του Κλούκας. Στην συνέχεια ο Ετέμπο δέχθηκε κόκκινη κάρτα και αυτό έδωσε κάποιες ελπίδες στην ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ για να γυρίσει το παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Γουίλσον σο 50ο λεπτό αλλά η Στόουκ εν τέλει αν και με 10 παίκτες πήρε την νίκη μετά από γκολ του Ινς στο 64ο λεπτό. Στην 7η θέση της βαθμολογίας τα «Κρυάρια» με ρεκόρ 28-23 και 31 βαθμούς. Θα λείψουν για ακόμα μία αγωνιστική οι Βενέτ (μέσος), Λέντλει (μέσος) και Όλσον (επιθετικός).

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την Σουόνσι αυτή την φορά εντός έδρας απέναντι στην Γουέστ Μπρομ με 2-1. Οι γηπεδούχοι αν και προηγήθηκαν στο 10ο λεπτό με τον Μακμπέρνι, οπισθοχώρησαν και τελικά δέχθηκαν δύο γκολ νε τον Ντόσον στο 13ο λεπτό και τον Χεγκάζι στο 44ο λεπτό της αναμέτρησης. Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε χωρίς πολλές φάσεις για τις δύο ομάδες. Στην 11η θέση της βαθμολογίας οι «Κύκνοι» με ρεκόρ 21-19 και 26 βαθμούς. Εκτός παραμένουν οι Ναρσίνγκ (επιθετικός) και Κάρολ (στόπερ).

Εκτίμηση: Αμφότερες προέρχονται από ήττες στα προηγούμενα ματς και θέτουν ως στόχο την άμεση επιστροφή τους στης νίκες καθώς αλλιώς θα υπάρξουν προβλήματα. Σκοράρουν αρκετά οι δύο ομάδες και έτσι φαίνεται ότι θα έχουμε για ακόμα μία αγωνιστική μία αναμέτρηση με πολλά γκολ. Over 2.5 σε απόδοση 1.83.

Μίντλεσμπρο – Άστον Βίλα: Εκτός έδρας ισοπαλία για την ομάδα της Μίντλεσμπρο εναντίον της Πρέστον. Οι φιλοξενούμενοι πέταξαν μία πολύ καλή ευκαιρία να πάρουν τους τρεις βαθμούς της νίκης απέναντι σε έναν αντίπαλο που δεν παρουσιάζεται καθόλου ανταγωνιστικός στο φετινό πρωτάθλημα. Έτσι οι γηπεδούχοι έπεσαν στην 3η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 22-10 και 35 βαθμούς. Θα λείψουν οι Μακκουίν (μέσος) και Σότον (επιθετικός).

Σε ένα ματς όπου θα συζητείτε για πολύ καιρό ακόμα Άστον Βίλα και Νότιγχαμ Φόρεστ αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 5-5 (!). Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο επιθετικός των γηπεδούχων και δανεικός από την Τσέλσι Άμπραχαμ ο οποίος πέτυχε τέσσερα γκολ στην αναμέτρηση. Πολύ σημαντική και η βοήθεια του Ελ-Γκαζί. Πλέον η Άστον Βίλα βρίσκεται στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 36-30 και 28 βαθμούς. Απόντες για ακόμα μία αγωνιστική οι Μπγιάναρσον (μέσος) και Ντέιβις (μέσος).

Εκτίμηση: Δύο πολύ ποιοτικές ομάδες θα αναμετρηθούν στην έδρα της Μίντλεσμπρο. Αμφότερες προέρχονται από ισόπαλα αποτελέσματα έχοντας χτίσει όμως προηγουμένως ένα καλό σερί νικών. Πραγματοποιούν καλές εμφανίσει, έχουν ποιότητα αμφότερες και πιστεύω ότι το ματς θα έχει γκολ χωρίς όμως να ξεφύγει ο δείκτης του σκορ. Σύνολο τερμάτων 2-3 σε απόδοση 2.05.