Championship (01/01): «Με το δεξί» οι φιλοξενούμενοι

31/12/2018

Πρωτοχρονιά με φουλ αγωνιστική δράση στο Νησί. Ακολουθεί ανάλυση και bets των τριών σημαντικότερων αναμετρήσεων της ημέρας για τον θεσμό της Championship.

Μπρέντφορντ – Νόριτς: Άλλη μία απογοητευτική εμφάνιση για την Μπρέντφορντ, άλλη μία ισοπαλία στην έδρα της Μπέρμιγχαμ σε ένα ματς όπου έληξε δίχως να πετύχουν κάποιο γκολ οι δύο ομάδες. Άσκοπη κατοχή από τους φιλοξενούμενους οι οποίοι ουσιαστικά δεν απείλησαν ποτέ στην αναμέτρηση. Στην 18η του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Φρανκ, με ρεκόρ 35-35 και 27 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Ήττα μετά από πολλές αγωνιστικές για την Νόριτς, εντός έδρας με 3-4 εναντίον της Ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι αν και είχαν το προβάδισμα μέχρι το 81ο λεπτό, κατάφεραν να δεχθούν τρία γκολ σε διάστημα 5 λεπτών με αποτέλεσμα να φύγουν με άδεια χέρια σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς. Σταθερά στην 2η θέση της βαθμολογίας η ομάδα του Φάρκε με ρεκόρ 47-33 και 48 βαθμούς. Εκτός θα παραμείνουν οι Μόρις (μέσος), Τόμσον (στόπερ) και Μπουεντία (μέσος).

Εκτίμηση: Άμεση επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα θα επιδιώξει η Νόριτς απέναντι σε έναν αντίπαλο που δεν παρουσιάζεται καθόλου σοβαρός στο φετινό πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι έχουν όλα τα φόντα για να φύγουν με το διπλό από την έδρα της Μπρέντφορντ. Σε εξαιρετική κατάσταση παραμένει ο φορ Πούκι ο οποίος σκόραρε για ακόμα μία αγωνιστική. DNB 2 σε απόδοση διπλασιασμού.

Νότιγχαμ Φόρεστ – Λιντς: Παρέμεινε για 5ο συνεχόμενο παιχνίδι μακριά από τις νίκες η Νότιγχαμ Φόρεστ. Αυτή την φορά δέχθηκε ήττα στην έδρα της πολύ κατώτερης Μίλγουολ με 1-0 σε μία αναμέτρηση όπου οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν πολύ ανιαροί τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά. Πολύ δύσκολη η θέση του κόουτς Καράνκα, μάλλον θα αποχαιρετήσει τον πάγκο της Νότιγχαμ. Στην 10η πλέον θέση της βαθμολογίας οι γηπεδούχοι με ρεκόρ 35-27 και 36 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Δύο φορές την είχε γλυτώσει στις καθυστερήσεις η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα, αυτή την φορά όμως το πλήρωσε η Λιντς χάνοντας εντός έδρας με 2-0 από την φορμαρισμένη Χαλ. Κακή εμφάνιση από την πλειοψηφία των παικτών της γηπεδούχου ομάδας,δίκαια οι φιλοξενούμενοι πήραν εν τέλει τους τρεις βαθμούς της νίκης. Παρόλα αυτά παρέμεινε στην 1η θέση της βαθμολογίας η Λιντς με ρεκόρ 42-24 και 51 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Αμφότερες είναι ομάδες που παίζουν επιθετικό ποδόσφαιρο, την ίδια στιγμή όμως αμφότερες είναι ομάδες που έχουν πολλά αμυντικά κενά την φετινή σεζόν. Περιμένω ανοιχτό παιχνίδι από τους δύο προπονητές που θα παρατάξουν τις ομάδες τους με σκοπό να βρουν ρυθμό και κάποιο γρήγορο γκολ στην αναμέτρηση. Αμφότερες διαθέτουν ποιότητα επιθετικά με τον Ρουφ να είναι το πρόσωπο τον τελευταίων αγωνιστικών για τους φιλοξενούμενους. GG σε απόδοση 1.77.

Ντέρμπι – Μίντλεσμπρο: Μεγάλη νίκη με ανατροπή για την Ντέρμπι, στην έδρα της Νόριτς με 4-3. Η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, μπόρεσε να κάνει την ανατροπή από το 87ο μέχρι το 92ο λεπτό πετυχαίνοντας έτσι μία τεράστια νίκη σε μία έδρα που η Νόριτς έχει πανηγυρίσει πάμπολλες νίκες. Στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον οι γηπεδούχοι με ρεκόρ 37-31 και 42 βαθμούς. Εκτός θα παραμείνουν για ακόμα μία αγωνιστική οι Μπενέτ (μέσος) και Ντέιβις (μέσος) ενώ αναμένεται να λείψει και ο Όλσον (μέσος).

Εύκολη εντός έδρας νίκη για την Μίντλεσμπρο εναντίον της αδύναμης Ίπσουιτς με 2-0. Σκόρερ των τερμάτων της αναμέτρησης οι Χάγκιλ στο 37ο λεπτό με πέναλτι και ο Τάβερνιερ στο 72ο λεπτό με όμορφο σουτ. Μετά και από αυτή την σημαντική νίκη η ομάδα του Πούλις ανέβηκε βαθμολογικά και πλέον βρίσκεται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 27-17 και 42 βαθμούς. Αμφίβολοι οι Μακουίν (μέσος) και Σότον (μέσος).

Εκτίμηση: Μπορεί να πήρε πολύ σημαντική νίκη αλλά η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ δεν έχει μπορέσει ποτέ να κρατήσει το μομέντουμ υπέρ της. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ δυναμικά το πρωτάθλημα αλλά στην συνέχεια έμειναν πίσω λόγω της έλλειψης επιθετικού «κίλερ» στην ομάδα. Τα αμυντικά κενά έχουν διορθωθεί στην ομάδα του Πούλις και πιστεύω μπορεί να οδηγήσει την ομάδα του στην κατάληψη κάποιων βαθμών. Χ2 σε απόδοση 1.65.