Champions League 18-3: Ντόρτμουντ-Γιουβέντους

Aνάλυση και προγνωστικά για την αναμέτρηση Ντόρτμουντ-Γιουβέντους για τη φάση των 16 του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ντόρτμουντ - Γιουβέντους (21:45 - NOVA Sports 2)

• Γήπεδο: Signal Iduna Park (81.264 θεατές)
  • Διαιτητής: Μilorad Mazic (Σερβία)
  • Προϊστορία: Πλην του πρώτου αγώνα στο Τορίνι, επτά φορές έχουν συναντηθεί οι δύο ομάδες μέχρι στιγμής, 4 νίκες μετράει συνολικά η Γιουβέντους, 2 η Ντόρτμουντ και 1 αγώνας έληξε χωρίς νικητή. Στο Τορίνο πάντως οι Γερμανοί είναι αήττητοι, μετρώντας 1 νίκη και 1 ισοπαλία, με την τελευταία αναμέτρηση να λαμβάνει χώρα το Νοέμβρη του 1995 και τους Βεστφαλούς να φεύγουν νικητές από τη Βόρεια Ιταλία με 1-2.

Τι έγινε στο πρώτο παιχνίδι:

Η πρώτη ευκαιρία του ματς ήταν από την πλευρά της Ντόρτμουντ, με τον Ιμόμπιλε να απειλεί μόλις στο 1ο λεπτό, ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 13ο λεπτό, όταν ο συνήθης ύποπτος Τέβες έσπρωξε τη μπάλα από κοντά στα αντίπαλα δίχτυα. Άμεση ήταν η απάντηση των Βεστφαλών, οι οποίοι μόλις 5 λεπτά αργότερα επωφελήθηκαν του γλιστρήματος του Κιελίνι, με τον Ρόις να κάνει ανενόχλητος το 1-1. Στο 43ο λεπτό ο Πογκμπά έδωσε την ασίστ στον Μοράτα για το 2-1, το οποίο παρέμεινε μέχρι τέλους παρά τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων για κάτι διαφορετικό. Το τελικό σκορ έδωσε προβάδισμα βραχείας κεφαλής στη Γιούβε, ωστόσο το εκτός έδρας τέρμα της Μπορούσια έδωσε στους Γερμανούς μεγάλες πιθανότητες πρόκρισης.

Ρεπορτάζ Ντόρτμουντ

• Κλίμα: Απογοητευμένος από το γεγονός ότι η ομάδα του δέχτηκε δύο χαζά γκολ εμφανίστηκε ο Γιούργκεν Κλοπ, αν και δήλωσε ότι το τελικό αποτέλεσμα ήταν δίκαιο. Ωστόσο το εκτός έδρας γκολ του Ρόις μπορεί να κάνει τη διαφορά για τους Βεστφαλούς εάν πετύχουν μία καθαρή νίκη στη ρεβάνς. Το κλίμα συνεπώς παραμένει θετικό κι αισιόδοξο στις τάξεις των κίτρινων, οι οποίοι άλλωστε θα έχουν και τη θερμή συμπαράσταση περίπου 80.000 οπαδών τους σε μια πραγματικά καυτή έδρα.
  • Στο πρωτάθλημα: Την αναμέτρηση του Τορίνου ακολούθησε ο θρίαμβος στο τοπικό ντέρμπυ με τη Σάλκε για τη Μπουντεσλίγκα, στο οποίο η Μπορούσια ήταν καταιγιστική επικρατώντας με 3-0, ενώ στη συνέχεια προκρίθηκε στην επόμενη φάση του γερμανικού Κυπέλλου περνώντας από τη Δρέσδη και την τοπική Δυναμό (0-2). Kάπου εκεί όμως η ομάδα του Ντόρτμουντ μπλόκαρε και πάλι, φέρνοντας δύο σερί ισοπαλίες, με Αμβούργο (0-0) και Κολωνία (0-0) που την κράτησαν στοη 10η θέση και τους 30 βαθμούς, δηλαδή 8 λιγότερους από την 6η θέση που οδηγεί στο Γιουρόπα Λιγκ της επόμενης περιόδου.
  • Απουσίες: Εκτός λόγω τραυματισμού οι Grosskreutz και Piszczek, αμφίβολοι οι Ginter και Sahin,
  • Πιθανή ενδεκάδα (4-2-3-1): Weidenfeller - Ginter(?), Παπασταθόπουλος, Hummels, Schmelzer - Gundogan, Sahin - Aubemayang, Mhkitarian, Reus - Immobile

Ρεπορτάζ Γιουβέντους

• Κλίμα: Θετικότατο αν μη τι άλλο το κλίμα στις τάξεις της Μεγάλης Κυρίας καθώς το 2-1 του πρώτου αγώνα της έδωσε το προβάδισμα, με τον Γκαρσιά να δηλώνει ήσυχος εν όψει της ρεβάνς της Βεστφαλίας. Άλλωστε, οι Τορινέζοι έχουν και την άνεση στο πρωτάθλημα που τους επιτρέπει να επικεντρωθούν στη μάχη του Τσάμπιονς Λιγκ, μιας και τα εγχώρια πρωτεία είναι αδιαμφισβήτητα, τουλάχιστον στη Serie A, καθώς στο Κύπελλο μάλλον πρέπει να κάνουν την υπέρβαση στη Φλωρεντία μετά το 1-2 στον πρώτο αγώνα.
  • Στο πρωτάθλημα: Κανένα πρόβλημα για το σύνολο του Γκαρσία προκειμένου να κατακτήσει ακόμα ένα σκουντέτο στο Ιταλικό πρωτάθλημα, με τη διαφορά από τη δεύτερη Ρόμα να εκτοξεύεται πλέον στους 14 βαθμούς, μετά τη νέα βαθμολογική απώλεια των τζιαλορόσι! Αντίθετα, η Μεγάλη Κυρία συνέχισε τον χαβά της, περνώντας και από τη δύσκολη έδρα της Παλέρμο με 0-1, χάρη σε τέρμα του Μοράτα που δείχνει σε καλή κατάσταση.
  • Απουσίες: Ασαμόα, Ρομούλο και Κάσερες είναι μακροχρόνια τραυματίες, ενώ εκτός έχουν τεθεί επίσης Ντε Σίλιε, Στουράρο αλλά και ο πολύτιμος αρχηγός Πίρλο.
  • Πιθανή ενδεκάδα (4-3-1-2): Buffon - Evra, Chiellini, Bonucci, Lichsteiner - Pogba, Pereira, Marchisio - Vidal - Morata, Teves

Eκτίμηση: Πολύ μεγάλο και αμφίρροπο παιχνίδι αναμένεται στη Βεστφαλία ανάμεσα σε δύο ιστορικές και δυνατές ομάδες. Η Ντόρτμουντ θα κυνηγήσει το 1-0, ενώ η Γιούβε ξέρει ότι με ένα γκολ θα αγκαλιάσει την πρόκριση. Θεωρώ το 2,15 του άσσου στον stoiximan αρκετά ικανοποιητικό για τη Ντόρτμουντ του Κλοπ, καθώς εκτιμώ ότι συνολικά το γερμανικό ποδόσφαιρο είναι πιο εξελιγμένο από το ιταλικό σε αυτή τη φάση, ακόμα και αν μιλάμε για τη Γιούβε. Άλλωστε, ο άσσος της Μπορούσια δε σημαίνει απαραίτητα και πρόκριση...

Eιδικά στοιχήματα: Η Μπορούσια παίρνοντας ώθηση και από τον κόσμο της, θα επιδιώξει να καταβάλει από νωρίς τους Ιταλούς προκειμένου να ανατρέψει το 2-1 του πρώτου αγώνα και να πανηγυρίσει η ίδια την πρόκριση. Άλλωστε, εάν δεν ανοίξει το σκορ νωρίς, όσο περνάει η ώρα θα πρέπει να πάρει ολοένα και περισσότερα ρίσκα. Έχει λογική ο άσσος από ημίχρονο στο 3,45 του stoiximan!

Η 2winbet μας πρόσφερει σε live streaming τόσο τους αγώνες του Champions όσο και αυτούς του Europa League!

Κάντε εγγραφή στην 2winbet και απολαύστε μπάλα!