Champions League 10-3: Πόρτο - Βασιλεία

Από: Θάνος Καλόγηρος

09/03/2015

Στοίχημα στο Champions League με τον επαναληπτικό αγώνα Πόρτο - Βασιλεία για την φάση των ''16'' της διοργάνωσης.

ΠΟΡΤΟ - ΒΑΣΙΛΕΙΑ (21:45 Novasports)

Αποτέλεσμα Α' αγώνα: Βασιλεία - Πόρτο 1-1
Γήπεδο: ''Εstadio Do Dragao'' (52.000 θέσεις)
Διαιτητής: Ο Σουηδός Γιόνας Έρικσον θα είναι ο άρχοντας της αναμέτρησης

Τι έγινε στο πρώτο παιχνίδι:

Ανώτερη καθ'όλη την διάρκεια της αναμέτρησης ήταν η Πόρτο στο πρώτο μεταξύ τους ματς στην Ελβετία. Τελικό σκορ 1-1 καθώς οι Ελβετοί ευτύχισαν να προηγηθούν στο 11ο λεπτό με τον Γκονζάλεζ να χρίζεται σκόρερ ύστερα από όμορφη πάσα του Φράι. Οι ''δράκοι'' είχαν την κατοχή με το μέρος του, με το ποσοστό τους να αγγίζει το 70% ανά διαστήματα. Το τέλος του παιγνιδιού τους βρήκε με  17 τελικές προσπάθειες που μόνο τη μια εξ αυτών μπόρεσαν να μετουσιώσουν σε γκολ. Έτσι λοιπόν στο 79ο λεπτό ο Ντανίλο, έφερε το ματς στα ίσα και έδωσε ένα μικρό προβάδισμα πρόκρισης στην πορτογαλική ομάδα.

Ρεπορτάζ Πόρτο

• Απουσίες: Παραμένει εκτός ο Όλιβερ Τόρες και αποτελεί πολύ σημαντική απουσία, όπως και ο Άντριαν Λόπεζ. Ο Γκονζάλο Πασιένσα έχει τεθεί νοκ- άουτ και την θέση του στην αποστολή αναμένεται να πάρει ο Αμπουμπακάρ που είναι πλέον διαθέσιμος.
  • Kλίμα: Άνθρωποι της ΟΥΕΦΑ πήγαν στην προπόνηση της Πέμπτης και έκαναν έλεγχο ντόπινγκ σε 10 ποδοσφαιριστές της ομάδας. Γενικότερα υπάρχει μεγάλη αισιοδοξία και πάθος για την νίκη-πρόκριση που θα φέρει την ομάδα στις 8 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης.
  • Στο πρωτάθλημα: Επικράτησε με 1-0 της Μπράγκα εκτός έδρας και πήρε 3 υπερπολύτιμους βαθμούς για την συνέχεια του πρωταθλήματος. Αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην 2η θέση μόλις 4 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Μπενφίκα. Το μονάδικο τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε το Τέγιο στο 73ο λεπτό ύστερα από φοβερή επιθετική-ατομική προσπάθεια. Καλό πρόσωπο έδειξε η Πόρτο και φαίνεται να ανακτά ξανά δυνάμεις και αισιοδοξία για την συνέχεια.

Ρεπορτάζ Βασιλείας

• Απουσίες: Ο βασικός τερματοφύλακας Βάτσλικ είναι και πάλι κοντά στην ομάδα και αναμένεται να αγωνιστεί κανονικά. Είχε λείψει από τα δυο προηγούμενα καθώς η γυναίκα του έφερνε στον κόσμο το πρώτο τους παιδί (να τους ζήσει). Επίσης τυπική εντελώς είναι η απουσία του στόπερ Ιβανόφ διότι είναι μακροχρόνια και δεν επηρεάζει καθόλου τα πλάνα του κόουτς.
  • Κλίμα: Αισιοδοξία υπάρχει σίγουρα στις τάξεις της Βασιλείας, όμως ακόμα ''χτυπιούνται'' για τον τέρμα που δέχτηκαν από τον Ντανίλο στο 79ο λεπτό της αναμέτρησης στο πρώτο παιγνίδι στην Ελβετία. Η εμφάνισή τους δεν ''έλεγε και πολλά'' όμως είχαν το προβάδισμα 10 λεπτά πριν τη λήξη και ευελπιστούσαν να το κρατήσουν, έτσι ώστε να πάνε στην Πορτογαλία και να σκοράρουν μια φορά κόβοντας έτσι τα ''φτερά'' των δράκων.
  • Στο πρωτάθλημα: Επικράτησε σχετικά εύκολα επί της Τουν στην έδρα της με σκορ 3-0, έπιασε καλή απόδοση αν και φαινόταν ότι κρατούσε δυνάμεις για την μεγάλη αναμέτρηση στο ''Ντραγκάο'' την Τρίτη. Βρίσκεται στην 1η θέση που οδηγεί απευθείας στους ομίλους του θεσμού την επόμενη χρονιά. Έχει διαφορά ασφαλείας από την δεύτερη Γιουνγκ Μπόις 7 βαθμών.

EKTIMHΣΗ:

Δύσκολα έως πολύ δύσκολα τα πράγματα για την ελβετική ομάδα. Άλλωστε μία επίσκεψη στο Ντραγκάο ποτέ δεν ήταν εύκολο πράγμα. 1-1 η πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση και όπως καταλαβαίνετε είναι στο ''χέρι'' της Πόρτο να περάσει στην επόμενη φάση του θεσμού, που τόσο πολύ θέλει. Σε καμία περίπτωση δεν μου δείχνει κάτι η Βασιλεία (όσο την είδα φέτος) που να με κάνει να πιστεύω ότι πως μπορεί να πάρει την πρόκριση απέναντι σε μια εξαιρετική Πόρτο με πλάνο και πολύ καλές μονάδες σε όλες τις γραμμές.

Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω τους φιλοξενούμενους, πιστεύω πως η Πόρτο είχε μια από τις πιο βατές κληρώσεις για την φάση των ''16''. Ας μην κοιτάει κανείς το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα, καθώς η Πόρτο είχε 17 τελικές προσπάθειες, όπως προείπαμε, και μπορούσε κάλλιστα να σκοράρει και 2 και 3 φορές. Πιστεύω η Βασιλεία δεν θα είναι και τόσο τυχερή εκτός έδρας και η υπόθεση πρόκριση ίσως κριθεί από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Συμπερασματικά..

Ποντάρισμα στον άσσο της Πόρτο από ημίχρονο (1/1) που προσφέρεται στο ικανοποιητικό 2.05 στη Stoiximan!

Μοναδική προσφορά από το καζίνο της Mybet!

Πάρτε δώρο 20 ευρώ free spins χωρίς καν να κάνετε κατάθεση!!!