Β' Γερμανίας 6/4: Mπορεί το μπαμ η Μπόχουμ στην έδρα της Κάιζερ

Από: Siciliano

05/04/2014

Τρεις αγώνες περιλαμβάνει το κυριακάτικο πρόγραμμα της Τσβαιτε λίγκα. Στο Άουε η Ερτσεμπρίγκε υποδέχεται την αναθαρρημένη Ουνιόν, δύσκολο έργο αναμένεται να έχει η Καιζερσλάουτερν απέναντι στην εκπληκτική εκτός έδρας Μπόχουμ, ενώ στην Αλιάνζ Αρίνα του Μονάχου θα ταξιδέψει η Καρλσρούη.

Άουε-Ουνιόν Βερολίνου

Για δύο αποτελέσματα ταξίδεψε η Άουε στην κοιλάδα του Ρουρ, ωστόσο έφυγε τελικά ηττημένη από την ανώτερη Μπόχουμ με τον Sukuta-Pasu να σημειώνει το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 59ο λεπτό. Η Ερτεμπρίγκε παρέμεινε στους 34 βαθμούς, 7 περισσότερους από τη γραμμή του υποβιβασμού και βάση προγράμματος κρατάει την τύχη στα χέρια της. Το Άουε είναι φέτος μια σκληρή έδρα με την τοπική ομάδα να έχει 7 νίκες, 3 ισοπαλίες και 4 ήττες (8/14 οver). Η φιλοξενούμενη Ουνιόν είχε ένα πολύ καλό βράδυ τη Δευτέρα απέναντι στην Κότμπους, αποδίδοντας κατά διαστήματα εντυπωσιακό επιθετικά ποδόσφαιρο με τον Soren Brandy να σκοράρει από μια φορά σε κάθε ημίχρονο και να δίνει τη νίκη στους γηπεδούχους. Οι Ανατολικοβερολινέζοι έφτασαν στους 42 βαθμούς, διατηρώντας τις όποιες ελπίδες έχουν για να φτάσουν στην άνοδο στη Μπουντεσλίγκα. Εκτός έδρας πάντως υστερούν (4-5-5 και 8/14 over) ειδικά στο δεύτερο μισό της χρονιάς, ωστόσο είναι υποχρεωμένοι να κυνηγήσουν τη νίκη για να μη χάσουν την επαφή με τις πρώτες θέσεις. Στον αγώνα του πρώτου γύρου πάντως, είχαν επικρατήσει της Άουε με 1-0.
Εκτίμηση: Καλή εντός έδρας η Άουε, όμως τελευταία έχει κερδίσει μόνο την πεσμένη στο β' γύρο ΦΣΒ. Με βάση τις συνήθειες των δύο ομάδων, ο αγώνας ξεκινάει από το 1-1, οπότε θα ποντάρω στο να σκοράρουν και οι δύο ομάδες (1,75 στη mybet).

Kαιζερσλάουτερν-Μπόχουμ
Εκεί που όλα έδειχναν ότι η Καιζερσλάουτερν θα έφευγε από την Καρλσρούη με τους 3 υπερπολύτιμους βαθμούς της νίκης, δέχτηκε τέρμα μαχαιριά από τον Nazarov στο 89ο λεπτό και υποχρεώθηκε σε ισοπαλία με 2-2. Τα δύο τέρματα των φιλοξενούμενων πέτυχε ο Zoller αλλά δεν ήταν αρκετά για την Κάιζερ, που είδε την Πάντερμπορν και την 3η θέση να απομακρύνονται ακόμα περισσότερο και να φτάνουν τους 6 βαθμούς. Πλέον, απομένουν μόλις 6 αγώνες για τους κόκκινους που θέλουν διακαώς να σώσουν τη χρονιά και να επιστρέψουν στη Μπουντεσλίγκα. Σε γενικές γραμμές δεν έχουν πάντως καταφέρει να εκμεταλλευτούν την έδρα τους (7-4-3 με 10/14 over). Για να το καταφέρουν να πετύχουν το στόχο τους θα πρέπει πρώτα να ξεπεράσουν το εμπόδιο της Μπόχουμ, μιας ομάδας που εμφανίζει ένα πολύ καλό πρόσωπο μακριά από την κοιλάδα του Ρουρ (6-2-6 με 10/14 under). Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα προέρχονται από μεγάλη νίκη με 1-0 επί της Άουε και πήραν μεγάλη βαθμολογική ανάσα απομακρυνόμενοι κατά 6 βαθμούς από τη γραμμή του υποβιβασμού. Στον αντίστοιχο αγώνα του πρώτου γύρου, Καιζερσλάουτερν και Μπόχουμ είχαν αναδειχτεί ισόπαλες με 0-0.
Εκτίμηση: Έχει ζοριστεί πολύ φέτος η Καιζερσλάουτερν απέναντι σε ομάδες που κλείνονται και αρέσκονται να χτυπούν με αντεπιθέσεις. Άριστη σε αυτό το είδος παιχνιδιού η Μπόχουμ και υπάρχει αξία στην κόντρα. Στο 7,50 το διπλό και στο 2,45 η διπλή ευκαιρία στη mybet)

Mόναχο 1860-Καρλσρούη
Τα Λιοντάρια είχαν τις ευκαιρίες του να νικήσουν την Κολωνία, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν πολύ περισσότερες και τελικά πέτυχαν το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης με τον Finne στο 85ο λεπτό (0-1). Συνεπώς, η ομάδα της Βαυαρίας απώλεσε οριστικά κάθε ελπίδα για να διεκδικήσει την άνοδο, μένοντας για άλλη μια σαιζόν στη μετριότητα. Δεύτερος σερί εντός έδρας αγώνας για την ιστορική ομάδα του Μονάχου που εντός έδρας μετράει 6 νίκες, 3 ισοπαλίες και 5 ήττες (8/14 under). Σε παρόμοια κατάσταση και η ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος Καρλσρούη, η οποία έμεινε στο 2-2 με την Καιζερσλάουτερν, ισοφαρίζοντας στα τελευταία λεπτά με τον Nazarov. Oι Μπλε που έχουν κατεβάσει ταχύτητα τον τελευταίο μήνα έχουν μοιρασμένα αποτελέσματα εκτός έδρας (4-4-5 με 11/13 under) ενώ είχαν επικρατήσει με 2-1 στον πρώτο αγώνα της χρονιάς.
Εκτίμηση: Αμοιβαία κούραση και αδιαφορία από τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων που έχουν απομείνει χωρίς στόχο. Αν υπολογίσουμε και την έφεση που έχουν στα under (8/14 εντός η Μόναχο, 11/13 (!) εκτός η Καρλσρούη), καταλήγουμε στο under 2,5 που αποτιμάται στο 1,65 στη mybet).

Μπείτε στη Sportingbet και δείτε την προσφορά της ημέρας! Κάθε μέρα προσφέρει 5% επιπλέον bonus στα κέρδη των παιχτών στην καλύτερη αναμέτρηση!