Β' Γερμανίας 23/02: Χωρίς περιθώρια η Κάιζερ

Από: Siciliano

22/02/2014

Με 3 αναμετρήσεις συνεχίζεται την Κυριακή η 22η αγωνιστική της Β΄' Γερμανίας.

Καιζερσλάουτερν - Άαλεν

Μετά το πολύ καλό ξεκίνημα της χρονιάς, με τη νίκη επί της Γκρόιτερ Φιρτ και την πρόκριση μέσα στο Λεβερκούζεν, η Καιζερσλάουτερν ήταν μια από τα ίδια στα εκτός έδρας παιχνίδια, κάνοντας μια απογοητευτική εμφάνιση στο Άουε. Ο Συλβέστ μόλις στο 5ο λεπτό, έβαλε μπροστά την Ερτσεμπίργκε, σκορ που δε έμελλε να είναι και το τελικό, καθώς οι παίκτες της Κάιζερ δε μπόρεσαν να αξιοποιήσουν καμιά από τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησαν μέχρι το τέλος του αγώνα. Μετά το νέο αποτυχημένο αποτέλεσμα μακριά από την έδρα τους, οι κόκκινοι είδαν να τους προσπερνάει η Πάντερμπορν και να πέφτουν στην 4η θέση. Πολύ καλύτερο το εντός έδρας πρόσωπο τους (6-2-2). Η Άαλεν κρατούσε στα χέρια της τη νίκη απέναντι στην ουραγό Κότμπους, η οποία όμως κατόρθωσε και ισοφάρισε στο 93' αποδεικνύοντας για μια ακόμα φορά τα 2 τελευταία έτη ότι οι ασπρόμαυροι δεν αποδίδουν καλά εντός έδρας. Οι σημερινοί φιλοξενούμενοι πλέον βρίσκονται σε κίνδυνο καθώς βλέπουν να πλησιάζουν τη γραμμή του υποβιβασμού. Μακριά από το γήπεδό τους μετρούν 3 νίκες, 3 ισοπαλίες και 4 ήττες.

Εκτίμηση: Πιστεύω ότι η Καιζερσλάουτερν θα μπει δυνατά στον αγώνα και θα φτάσει στη νίκη. Θα ποντάρω μάλιστα αυτή να έρθει από το ημίχρονο. (1/1 1,85mybet)

Δυναμό Δρέσδης - Σαν Πάουλι

Η Δυναμό αυτοκτόνησε στη Φρανκφούρτη καθώς αν και βρέθηκε μόλις στο 10ο λεπτό με παίκτη παραπάνω και προβάδισμα στο σκορ, ηττήθηκε εν τέλει με 3-2 κι έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πάρει πολύτιμους βαθμούς. Τα πράγματα μάλιστα έγιναν ακόμα χειρότερα για την ομάδα της Δρέσδης μετά τις νίκες των Άουε και Ίνγκολσταντ, ομάδων που είναι άμεσα ανταγωνίστριες της στην υπόθεση της σωτηρίας. Εντός έδρας μετράει 3 νίκες, 5 ισοπαλίες και 2 ήττες. Μια ακόμα κακή εντός έδρας εμφάνιση για τη Σαν Πάουλι έφερε μοιραία την ήττα με 0-1 από τη Μπόχουμ, η οποία προηγήθηκε νωρίς μέσα στο Αμβούργο και διατήρησε το αποτέλεσμα μέχρι το τέλος του αγώνα παρά την πίεση των γηπεδούχων. Χάρη όμως στην ικανοποιητική εκτός έδρας εικόνα της Σαν Πάουλι (5-3-2), αυτή παραμένει σε τροχιά ανόδου, απέχοντας 3 πόντους από την τρίτη θέση και την Πάντερμπορν.

Εκτίμηση: Πολύ σημαντικός αγώνας στη Δρέσδη με τις δύο ομάδες να θέλουν τους 3 βαθμούς για διαφορετικούς λόγους. Αναμένω ένα κλειστό παιχνίδι με λίγα γκολ (under 2,5 1,85 - sporting bet) όπως στα 4/5 τελευταία εντός Δρέσδης ματς για τους κιτρινόμαυρους και στα 3/5 εκτός Αμβούργου για τους φιλοξενούμενους.

Mπόχουμ - Φορτούνα Ντύσσελντορφ

Οι μπλε της Μπόχουμ πήραν μεγάλη νίκη με 0-1 μέσα στο Αμβούργο επί της Σαν Πάουλι. Με αυτόν τον τρόπο, πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα και απομακρύνθηκαν στους 4 βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη. Ωστόσο, εντός έδρας έχουν τη χειρότερη συγκομιδή στην κατηγορία (2-3-5). Η Φορτούνα έφερε 1-1 με την Ουνιόν στο Ντύσσελντορφ σε άλλη μια μέτρια εμφάνιση. Οι σημερινοί φιλοξενούμενοι παραμένουν στη μέση της βαθμολογίας, χωρίς ουσιαστικό στόχο για το υπόλοιπο της φετινής σαιζόν. Εκτός έδρας έχει μέτριες επιδόσεις (3-3-4).

Εκτίμηση: Δύσκολο σε προβλέψεις ματς ανάμεσα σε δύο αλλοπρόσαλλες ομάδες. Θα ρίξω κάτι ψιλά στην ισοπαλία (3,15 στην sporting bet).

*Oι 3 αγώνες διεξάγονται την Κυριακή το μεσημέρι, στις 14:30.