Απόδραση για την παρέα του Ρόις, σκοράρει ο Μέρτενς

05/11/2018

Καλησπέρα στην παρέα του Bet-planet. Μέτρια κύλησε η εβδομάδα που μας πέρασε. 4/6 στην Πρέμιερ, 3/6 στην Τσάμπιονσιπ ενώ πέρασαν κάποια σημεία στην Πριμέρα. Καινούργια προσπάθεια σήμερα, θα κάνω παιχνίδι με ένα σημείο και ένα ειδικό. Πάμε να δούμε τις επιλογές μου.

Ξεκίνημα με το Ατλέτικο Μαδρίτης – Ντόρτμουντ. Δεν πατάει καλά τον τελευταίο καιρό η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε. Νέο στραβοπάτημα, αυτή την φορά εκτός έδρας εναντίον της Λεγκανές με 1-1. Ο Γκριεζμάν προσπάθησε μόνος του να κρατήσει ζωντανή την Ατλέτικο με φοβερή εκτέλεση φάουλ στο 69ο λεπτό αλλά η αμυντική αδράνεια κόστισε για μία ακόμα φορά και έτσι με γκολ του Καρίγιο στο 82ο λεπτό οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας. Από την άλλη πλευρά συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της στο πρωτάθλημα η Ντόρτμουντ. Αυτή την φορά πήρε σπουδαίο διπλό στην έδρα της Βόλφσμπουργκ με 1-0 με τον Ρόις να χρίζεται για ακόμα μία αγωνιστική σκόρερ. Έπαιξαν όσο έπρεπε οι φιλοξενούμενοι, έφτασαν εύκολα στους τρεις βαθμούς της νίκης. Αντίθετες πορείες διαγράφουν μέχρι στιγμής οι δύο ομάδες. Από την μία η Ντόρτμουντ φέτος είναι πολύ ανταγωνιστική και βρίσκεται δίκαια στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του Γερμανικού πρωταθλήματος, από την άλλη η Ατλέτικο πραγματοποιεί συνεχόμενες γκέλες. Θα προσπαθήσει να βγάλει αντίδραση η ομάδα του Σιμεόνε καθώς μέσα στο «Βεστφάλεν» είχε χάσει με 4-0. Πιστεύω όμως ότι οι φιλοξενούμενοι μπορούν να πάρουν βαθμό/ούς. Όλοι οι παίκτες βρίσκονται σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση με τους Ρόις, Σάντσο και Πάκο μέχρι στιγμής όμως να κάνουν την διαφορά. Μπορούν να τρέξουν την αργή άμυνα των γηπεδούχων. Χ2 διπλή ευκαιρία σε απόδοση 2.05.

Τελειώνω με ένα ειδικό από το ματς της Νάπολι με την Παρί. Ξεχώρισα τον Μέρτενς να σκοράρει οποιαδήποτε στιγμή στον αγώνα. Ο Βέλγος βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση, παίρνει ευκαιρίες και στο τελευταίο ματς σκόραρε και Χατ τρικ. Anytime scorer στο 2.50.