Ανακάμπτει η Μπασκόνια, δεν πέφτει χωρίς μάχη η Κίμκι

23/11/2018

Καλησπέρα στην παρέα του Bet-planet. Πολύ καλά κύλησε το Nations League, πέρασαν συνολικά 3/4 αναλύσεις. Παρασκευή, τελευταία μέρα της «διαβολοβδομάδας» που έχουμε στην Euroleague. Παιχνίδι με δύο ματς.

Ξεκίνημα με το Ζαλγκίρις – Κίμκι. Το πάλεψε η Ζαλγκίρις αλλά τελικά έφυγε πάλι ηττημένη από την έδρα της ΤΣΣΚΑ στην Μόσχα χάνοντας στην παράταση με 99-97. Είχε το πάνω χέρι η ομάδα του Γιασκεβίτσιους σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Εξαιρετικό ματς από τον σέντερ Καβαλιάουσκας ο οποίος τελείωσε το ματς με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ. Σημαντική η βοήθεια του Γουόλτερς με 14 πόντους και 9 ασίστ. Έλειψε η εμπειρία στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης καθώς η Ζαλγκίρις έχασε ένα προβάδισμα 9 πόντων 1 λεπτό πριν την λήξη της αναμέτρησης. Από την άλλη πλευρά εύκολη νίκη για την Κίμκι στην έδρα της εναντίον της αδύναμης Μπούντουτσνοστ με 85-69. Δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα από την πρώτη περίοδο οι Ρώσοι, εξαιρετικός για ακόμα μία φορά ο Σβεντ ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 22 πόντους, 7 ασίστ και 7 ριμπάουντ. Δύσκολη αναμέτρηση στην Λιθουανία, οι γηπεδούχοι δεν έχουν πανηγυρίσει ακόμα νίκη εντός έδρας. Ομάδα ρυθμού η Κίμκι πιστεύω θα βάλει δύσκολα στην κουρασμένη ομάδα της Ζαλγκίρις. Χάντικαπ +5 για την Κίμκι σε απόδοση 1.90.

Τελειώνω με το Μπασκόνια – Παναθηναϊκός. Παρουσιάστηκε ανταγωνιστική με την αλλαγή προπονητή η Μπασκόνια καθώς έχασε στις λεπτομέρειες στο Μιλάνο απέναντι στην παρέα του Μάικ Τζέιμς με 93-90. Έδειξαν διάθεση οι Βάσκοι, παρέμειναν όμως τα αμυντικά κενά τα οποία και εν τέλει την πλήγωσαν. Από την άλλη πλευρά έπαιξε όμορφο μπάσκετ η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ και επικράτησε σχετικά εύκολα εντός έδρας απέναντι στην ποιοτική Μπαρτσελόνα με 76-70. Έλεγξαν το ματς οι γηπεδούχοι, ξεχώρισαν οι Τόμας και Μήτογλου. Με σκοπό να ευχαριστήσουν το κοινό τους με μία νίκη θα παρουσιαστεί η Μπασκόνια η οποία θα αντιμετωπίσει έναν Παναθηναϊκό που περισσότερο προβληματίζει στην Ευρώπη μέχρι στιγμής παρά κάνει καλές εμφανίσεις. Το πρόβλημα στα σέντερ είναι εμφανή και η Μπασκόνια αποτελεί μία ομάδα που απαρτίζεται από ψηλούς παίκτες σε όλες τις θέσεις. Χάντικαπ -3.5 για την Μπασκόνια σε απόδοση 1.83.