Ανάκαμψη για τους νερατζούρι...

Από: Bisk

10/12/2011

Στο σημαντικότερο παιχνίδι του σημερινού μενού για τη Serie A η Ίντερ φιλοξενεί τη Φιορεντίνα σε ένα παιχνίδι που η νίκη αποτελεί μονόδρομο για τους γηπεδούχους.

Η Ίντερ προέρχεται από δύο σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα. Την προηγούμενη εβδομάδα έχασε στο Σαν Σίρο από την Ουντινέζε παρ’ ότι ο Πατσίνι έχασε πέναλτι στο 89ο λεπτό, ενώ μεσοβδόμαδα ηττήθηκε από την Τσσκα Μόσχας με 2-1 πάλι εντός έδρας παρ’ ότι πριν δεχθεί το δεύτερο γκολ στο 86ο λεπτό, είχε δοκάρι ένα λεπτό πριν. Ο Ρανιέρι θα στερηθεί των υπηρεσιών του Σνάιντερ καθώς και των Ζανέτι και Στάνκοβιτς. Στα θετικά η επιστροφή των Μαϊκόν και Λούσιο. Σίγουρα η Ίντερ δεν παίζει καλό ποδόσφαιρο αλλά και η ατυχία έχει χτυπήσει πολλές φορές την ομάδα κατά τη διάρκεια των αγώνων.

Η Φιορεντίνα προέρχεται από το εμφατικό 3-0 απέναντι στη Ρόμα στο Αρτέμιο Φράνκι, σε ένα παιχνίδι όπου ευστόχησε σε δύο πέναλτι και οι Ρωμαίοι ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με οκτώ παίχτες. Ο απολογισμός της εκτός έδρας είναι πενιχρός ενώ σημαντική απώλεια αυτή του «εγκεφάλου» της Μοντολίβο. Είναι δεδομένο ότι η ομάδα της Φλωρεντίας θα κατέβει με αμυντικούς προσανατολισμούς χωρίς όμως να φοβηθεί σε τίποτα την αντίπαλό της.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ!

Η Ίντερ οφείλει να κερδίσει το συγκεκριμένο παιχνίδι για να κάνει ένα νέο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα. Η προϊστορία και οι επιδόσεις της αντιπάλου της μακριά από το Αρτέμιο Φράνκι συνηγορούν σε αυτό. Ο άσσος κυμαίνεται σε αποδόσεις γύρω στο 2 και αξίζει να πονταριστεί.