Αφιέρωμα στην πρωταθλήτρια της Αργεντινής, Σαν Λορέντζο!

Από: Μαρίνος Πάντζης

06/01/2014

Το πρωτάθλημα της Torneo Inicial έλαβε τέλος κυρήσσοντας πρωταθλήτρια την ομάδα της Σαν Λορέντζο. Ύστερα απο ένα δραματικό φινάλε, η ομάδα του Μπουένος Άιρες κατέκτησε το πρωτάθλημα της Inicial, αλλά για να στεφθεί πρωταθλήτρια έδινε κάθε αγωνιστική απο μια μάχη. Πάμε να δούμε, πως η Σαν Λορέντζο κατέκτησε το πρωτάθλημα, βήμα-βήμα.

Η αρχή έγινε απο το σχεδιασμό της ομάδας. Συνολικά ξοδεύτηκαν 3.6 εκατομύρια και συνολικά δεκατέσσερις παίκτες μετακόμισαν στην ομάδα της Λορέντζο με σκοπό να οδηγήσουν την ομάδα του Αντόνιο Πίτσι στην κατάκτηση της Torneo Inicial. Επίσης ονόματα όπως ο Cauteruccio που χρειάστηκαν 1.3 εκατομύρια για να έρθει στο “Pedro Bidegain” απο την ομάδα της Κίλμες και σαν τους Cetto και  Alvarez, που μετακόμισαν στην Αργεντινή απο Παλέρμο και Εσπανιόλ αντίστοιχα, έκαναν την διαφορά στο ρόστερ των πρωταθλητών. Ο συνδιασμός ενός έμπειρου προπονητή και ενός ποικίλου ρόστερ έκαναν την επιτυχία αρκετά πιθανή

Η αρχή για τις αγωνιστικές υποχρεώσεις της Σαν Λορέντζο, άρχισαν απο την έδρα της, η οποία φάνηκε να είναι ο κινητήριος μοχλός για την συνέχεια του πρωταθλήματος. Πρώτη αντίπαλος η ομάδα της Ολίμπο. Η αναμέτρηση αρχικά εξελίχτηκε ελπιδοφόρα για την γηπεδούχο εφόσον ο Cauteruccio συστήθηκε με τον καλύτερο τρόπο στους φίλους της ομάδας και τους αντιπάλους. Γκόλ στο 16ο λεπτό για τον Ουρουγουανό και 1-0 για την Σαν Λορέντζο. Η χαρά δεν κράτησε πολύ εφόσον η φιλοξενούμενη Ολίμπο ισοφάρισε στο 26' σε 1-1. Όλα έδειχναν ότι η αναμέτρηση θα λήξει ισόπαλη και η ομάδα του Αντόνιο Πίτσι θα ξεκινήσει το πρωτάθλημα με το αριστερό. Όλοι όμως υπολόγισαν χωρίς τον Martin Cauteruccio. Δεύτερο γκόλ για τον Ουρουγουανό στην αναμέτρηση και τα “κοράκια” πήραν την νίκη στην πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Inicial.

Στην δεύτερη αγωνιστική του αργεντίνικου πρωταθλήματος η Σαν Λορέντζο φιλοξενήθηκε στο “Juan Domingo Peron” απο την Ρασίνγκ Κλούμπ, με σκοπό την δεύτερη νίκη της. Εύκολη αποδείχθηκε η αποστολή για τα “κοράκια” φιλοδωρίζοντας την γηπεδούχο με τρία γκόλ. Σκόρερ οι Cauteruccio αρχικά στο 20',τρίτο του Ουρουγουανού στο πρωτάθλημα, Cetto στο 63', δίχοντας ότι και εκείνος βρήκε ρυθμό στην ομάδα του Αντόνιο Πίτσι και στο 70' ο Villalba σημείωσε το 0-3, κάνοντας το δύο στα δύο για την ομάδα του.

Η Σαν Λορέντζο έδειχνε ότι έβρισκε τον ρυθμό της στο πρωτάθλημα ύστερα απο δύο σερί νίκες αλλά η Αρχεντίνος Τζούνιορς φρόντισε να την προσγειώσει. Τα “κοράκια” φιλοξένησαν τους ¨κόκκινους κοριούς” στο “Pedro Bidegain” και δίχως να προβάλλουν καμία αντίδραση και δεχόμενη ένα γρήγορο γκόλ απο τους φιλοξενούμενους, η ήττα με 0-3 προσγείωσε για τα καλά την ομάδα του Αντόνιο Πίτσι.

Επηρεασμένη η Σαν Λορέντζο απο την εντός έδρας ήττα στην προηγούμενη αγωνιστική, φιλοξενήθηκε απο τη Κίλμες για την πέμπτη στροφή της Inicial. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και στο 7' πήραν προβάδισμα στο σκόρ. Όμως οι “άγιοι του Μπουένος Άιρες” είχαν την απάντηση με τον Veron και ισοφάρισαν την αναμέτρηση σε 1-1. Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο. Η Κίλμες ξαναπήρε προβάδισμα στο 57' αλλά ξανά η Σαν Λορέντζο είχε την απάντηση. Ο Martin Cauteruccio, πρώην παίχτης των γηπεδούχων, τιμώρησε την παλιά του ομάδα και έφερε ξανά την ισορροπία στην αναμέτρηση. Όμως η γηπεδούχος ομάδα δεν είχε πει την τελευταία λέξη της και με γκόλ στο 77', έκανε το 3-2 όπου έμελλε να ήταν και το τελικό σκόρ την αναμέτρησης. Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τους “άγιους” και η ψυχολογία άρχιζε και έπεφτε στις τάξεις της Σαν Λορέντζο.

Με δύο ήττες σερί και πεσμένη ψυχολογία η Σαν Λορέντζο φιλοξένησε στην έδρα της την Ρίβερ Πλέιτ, με μόνο σκοπό την νίκη που θα ανέβαζε ξανά την ψυχολογία της ομάδας. Σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, οι δύο ομάδες έψαχναν το γκόλ αλλά αυτοί που το βρήκαν ήταν οι γηπεδούχοι. Εύστοχο πέναλτυ του Buffarini και η Σαν Λορέντζο παίρνει την νίκη που ήθελε με σκόρ 1-0.

Έκτη αγωνιστική για την Torneo Inicial και η Σαν Λορέντζο υποδέχεται εκτός έδρας την Ροζάριο Σεντράλ, θέλωντας να συνεχίσουν τα νικηφόρα αποτελέσματα. Αν και φιλοξενούμενη η ομάδα του Πίτσι μπαίνοντας δυναμικά στο παιχνίδι πέτυχε πρώτη γκόλ με σκόρερ των συνήθη ύποπτο Martin Cauteruccio στο 26'. Στην συνέχεια και οι δύο ομάδες κυνηγούσαν το γκόλ που θα τους έδινε την νίκη ή την ισοπαλία. Όμως η φιλοξενούμενη ομάδα ξαναχτύπησε στο 86' με γκόλ του Villalba και έφυγε απο το Ροζάριο με τους τρείς βαθμούς της νίκης.

Δύο σερί νίκες για την ομάδα του Αντόνιο Πίτσι και η έβδομη αγωνιστική βρίσκει την Σαν Λορέντζο να υποδέχεται την Γοδόι Κρούζ εντός έδρας. Γηπεδούχοι και φιλοξενούμενοι μπαίνοντας απο την άρχη δυνατά

στην αναμέτρηση δεν καταφέρνουν να πετύχουν κάποιο γκόλ και το 0-0 έρχεται φυσιολογικά.

Ύστερα απο επτά αγωνιστικές η Σαν Λορέντζο βρίσκεται στο κυνήγι της πρώτης θέσης και θέλει να συνεχίσει τα νικηφόρα αποτελέσματα για να βρεθεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Όμως στην όγδοη αγωνιστική οι “άγιοι” έχουν δύσκολη εκτός έδρας αποστολή στην έδρα της Κολόν Σάντα Φε. Σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, όλα έδειχναν ότι η ισοπαλία είναι σίγουρη. Πιέζοντας όμως η Σαν Λορέντζο, βρέθηκε μπροστά στο σκόρ στο 66' με σκόρερ τον Piatti. Έξι όμως λεπτά αργότερα ο Cavallaro διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων και η Σαν Λορέντζο κατέκτησε τους τρείς βαθμούς της νίκης.

Επιστροφή στις νίκες στην προηγούμενη αγωνιστική για τα “κοράκια” και η συνέχεια δίνεται με φιλοξενούμενη την ομάδα της Χιμνάσια Λα Πλάτα. Η ομάδα θέλωντας μόνο νίκη για να παραμείνει κοντά στην κορυφή μπαίνει δυναμικά στο παιχνίδι και με γκόλ στο 13' με τον Piatti, παίρνει προβάδισμα στο σκόρ με 1-0, το οποίο ήταν και σκόρ ημιχρόνου. Έξι λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημίωρου οι γηπεδούχοι διπλασιάζουν τα τέρματα τους με τον Alvarado τόσο εύκολα όσο ήρθε και το τελικό 3-0 ύστερα απο δεύτερο προσωπικό γκόλ του Piatti στο 58'. Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Πίτσι.

Με ανεβασμένη ψυχολογία και με δύο σερί νικηφόρα αποτελέσματα, η Σαν Λορέντζο φαινόταν να είχε εύκολο έργο και στην δέκατη στροφή του πρωταθλήματος, εφόσον φιλοξενούσε την αδύναμη Τίγκρε. Η γηπεδούχος ομάδα προσπαθούσε για το γκόλ που θα την έφερνε κοντά στους τρείς βαθμούς αλλά η καλή οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων κράτησε το μηδέν στην εστία της και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Μετά απο δέκα αγωνιστικές η Σαν Λορέντζο έπρεπε να αντιμετωπίσει το πρώτο ντέρμπυ της. Αντίπαλος της η δυνατή,στην έδρα της, Άρσεναλ Σαραντί, σε μια αναμέτρηση όπου και ο βαθμός της ισοπαλίας φαινόταν χρυσάφι. Όμως τα “κοράκια” του Αντόνιο Πίτσι κρατώντας καλά το μηδέν στην άμυνα και πιέζοντας στην επίθεση, πήραν κεφάλι στο σκόρ. Ύστερα απο ασσίστ του Correa ο Piatti έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του στο 74'. Η χαρά όμως κράτησε λίγο, αφού δύο λεπτά αργότερα η Άρσεναλ Σαραντί ισοφάρισε σε 1-1. Και εκεί που έδειχναν όλα ότι η ισοπαλία όλο και πλησιάζει στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η γηπεδούχος Άρσεναλ κάνει το 2-1, και στέλνει την ομάδα του Πίτσι, πίσω στο Μπουένος Άιρες με άδεια χέρια.

Το πρώτο ντέρμπυ της χρονιάς για την Σαν Λορέντζο δεν είχε αίσιο τέλος και η ομάδα του Μπουένος Άιρες έπρεπε κάπου να ξεσπάσει. Αντίπαλος της για την δωδέκατη αγωνιστική η Όλ Μπόις, η οποία φαινόταν το εύκολο θύμα για τα “κοράκια”. Δίνοντας παθητικό ρόλο στην αναμέτρηση στη φιλοξενούμενη ομάδα, η Σαν Λορέντζο άνοιξε το σκόρ ένα λεπτό πρίν την λήξη του ημιχρόνου με τον Correa. Καμία αλλαγή και στο δεύτερο ημίχρονο, όπου η Σαν Λορέντζο πίεζε και η Όλ Μπόις αμυνόταν. Έτσι ύστερα απο αρκετή πίεση ο Correa διπλασίασε τα τέρματα της ομάδα του και δέκα λεπτά αργότερα ο Villalba έγραψε το τελικό 3-0. Νίκη που χρειαζόταν για τους γηπεδούχους που συνέχισαν στην μάχη για την πρώτη θέση.

.

Η ψυχολογία ανέβηκε στις τάξεις της Σαν Λορέντζο, αλλά η έξοδος της ομάδας του Μπουένος Άιρες στην έδρα της Λανούς, έκρυβε παγίδες. Η γηπεδούχος Λανούς θέλησε να ξαφνιάσει τους φιλοξενούμενους και πήρε γρήγορα προβάδισμα στο σκόρ απο το πέμπτο λεπτό. Όμως η Σαν Λορέντζο αν και αργά απάντησε με τον Gentiletti στο 33' κλείνοντας το σκόρ στο 1-1 για το πρώτο ημίχρονο. Με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι πιέζωντας, δικαιώθηκαν στο 51' και απο το πουθενά πήραν κεφάλι στο σκόρ με τον Romagnoli. Στην συνέχεια όμως μίλησε η έδρα της Λανούς. Στο 63' οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 2-2 και εννιά λεπτά αργότερα έγραψαν το τελικό 3-2. Άλλη μια κακή εκτός έδρας εμφάνιση για την Σαν Λορέντζο και η απογοήτευση ξαναέρχεται στα πρόσωπα των παικτών της.

Η αρχή των ντέρμπυ για την ομάδα της Σαν Λορέντζο είχε αρχίσει απο την προηγούμενη αγωνιστική και συνεχιζόταν. Δύο πόντοι χώριζαν την ομάδα του Πίτσι απο την πρωτοπόρο Νιούελς και το ντέρμπυ του Μπουένος Άιρες ήταν προ των πυλών. Η Σαν Λορέντζο φιλοξενούσε την Μπόκα Τζούνιορς σε ένα καυτό “Pedro Bidegain” και η νίκη ήταν μονόδρομος και για τις δύο ομάδες. Η αναμέτρηση ήταν “ροντέο” με την Σαν Λορέντζο να χάνει πέναλτυ στο πρώτο ημίχρονο και την Μπόκα να πιέζει ασφιχτηκά για το γκόλ. Αφού έληξε ισόπαλο το πρώτο ημίχρονο η Σαν Λορέντζο προηγήθηκε πρώτη. Με γκόλ του Correa στο 47' οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0, το οποίο κράτησαν μέχρι το ενενήντα. Πρώτη νίκη της Σαν Λορέντζο σε ντέρμπυ και σε ένα κομβικό σημείο.

Ανεβασμένη ψυχολογία για τους “άγιους” ύστερα και απο την νίκη στο ντέρμπυ με την Μπόκα αλλά η 15η αγωνιστική την Inicial, έκρινε το θέμα τίτλου. Η πρωτοπόρος Νιούελς εμφάνιζε μια “κοιλιά” στην απόδοση της και η Σαν Λορέντζο έπρεπε να το εκμετελευτεί γιατί με νίκη της έμπαινε μπροστά στο θέμα “τίτλος”. Σε ένα καυτό “Marcelo Bielsa” η Νιούελς πήρε προβάδισμα στο σκόρ στο 25ο λεπτό. Όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Piatti στο 30',ισοφαρίζωντας σε 1-1. Η συνέχεια επιφύλασε ένα συντηρητικό παιχνίδι και για τις δύο και η ισοπαλία έμεινε μέχρι το τέλος δίχως να κρίνει κάτι.

Δύο δύσκολες αναμετρήσεις για την Σαν Λορέντζο και δύο ευνοηκά αποτελέσματα ο απολογισμός για την αρχή του τέλους για το πρωτάθλημα. Για την 16η αγωνιστική τα “κοράκια” φιλοξένησαν την ομάδα της Μπελγράνο, με μόνο στόχο την νίκη που με συνδυασμό με στραβοπάτημα την Νιούελς, τους βάζει αυτόματα σε θέση οδηγού. Οι παίκτες του Αντόνιο Πίτσι μπήκαν αποφασισμένοι για την νίκη και έδειξαν απο νωρίς τα “δόντια” τους. Στο 3' ο Mas άνοιξε το σκόρ και επτά λεπτά αργότερα ο Correa έκανε το 2-0. Η Μπελγράνο όμως δεν επηρεάστηκε απο τα δύο γρήγορα γκόλ και μείωσε σε 2-1 στο 28', το οποίο ήταν και σκόρ ημιχρόνου. Στο δεύτερο 45λεπτό οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 2-2 με αυτογκόλ του Alvarado και “μαύρα σύννεφα” μαζεύτηκαν πάνω απο την Σαν Λορέντζο. Όμως η απάντηση ήρθε άμμεσα. Ο Piatti στο 63' ξαναέδωσε προβάδισμα στο σκόρ στους γηπεδούχους και ο Cetto στο 72' έγραψε το τελικό 4-2. Αγχωτική νίκη για την Σαν Λορέντζο που σε συνδυασμό με την ήττα της Νιούελς απο την Τίγκρε, την έβαλε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Όσο πλησίαζε το τέλος του πρωταθλήματος, κάθε αγωνιστική έβγαζε φωτιές. Τρείς στροφές πρίν το τέλος και τέσσερις ομάδες βρίσκονται αντιμέτωπες για την πρώτη θέση. Η Σαν Λορέντζο είχε όμως το πιο δύσκολο έργο, εφόσον αντιμετώπιζε την Ατλέτικο Ραφαέλα σε μια έδρα-κάστρο. Η Ατλέτικο με δύο γκόλ στην αρχή κάθε ημιχρόνου πήρε κεφάλι στο σκόρ με 2-0 απο το 51'. Αλλά τα “κοράκια” ήταν αποφασισμένα να μην χάσουν και έκαναν το comeback. Αρχικά ο Piatti μείωσε σε 2-1 στο 66' και με γκόλ τέσσερα λεπτά πριν την λήξη, ο ίδιος παίκτης ισοφάρισε σε 2-2. Ένας βαθμός στο σακουλάκι της Σαν Λορέντζο και σε συνδυασμό με την ήττα της Μπόκα απο την Όλ Μπόις και την ισοπαλία της Νιούελς με την Άρσεναλ Σαραντί, η ομάδα του Αντόνιο Πίτσι ερχόταν όλο και πιο κοντά στον τίτλο.

Ανεβασμένη ψυχολογία στις τάξεις της Σαν Λορέντζο, ύστερα απο την κατάκτηση της πρώτης θέσης με διαφορά αλλά το πρωτάθλημα είχε ακόμα δύο αγωνιστικές. Η 18η αγωνιστική ξεκίνησε με ήττα της Νιούελς απο την Όλ Μπόις και με νίκη η ομάδα του Μπουένος Άιρες κατακτούσε τον τίτλο. Αντίπαλος ήταν η Εστουδιάντες και σε συνδυασμό με μια έδρα-καζάνι η νίκη ήταν δεδομένη. Άλλα οι φιλοξενούμενοι κρατώντας πισματικά το μηδέν στην άμυνα της μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, έδωσε μόνο τον βαθμό της ισοπαλίας στην γηπεδούχο. Και παράλληλα έκανε την τελευταία αγωνιστική να κρίνει και τον τίτλο.

Τελευταία αγωνιστική την Torneo Inicial και η Σαν Λορέντζο με δύο βαθμούς περισσότερο απο τους διώκτες της,πορευόταν στην κορυφή του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Αντόνιο Πίτσι φιλοξενήθηκε απο την Βελέζ Σάρσφλντ. Οι δύο ομάδες πίεζαν για το γκόλ και χάνοντας πολλές ευκαρίες έμειναν στο 0-0. Αλλά παράλληλα η Νιούελς έμενε ισόπαλη στο 2-2 με την Λανούς και αυτόματα χάριζε στην Σαν Λορέντζο το πρωτάθλημα της Torneo Inicial για το 2013.