Α' Ολλανδίας 22/2:"Μάχες " Ευρώπης και υποβιβασμού

21/02/2014

Δύο δυνατές μονομαχίες έχει το μενού του Σαββάτου για την Eredivisie.Η μία είναι για τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη και η άλλη  για τον υποβιβασμό.

Χέρενφεν - Μπρέντα(19:45)

Αποτέλεσμα πρώτου γύρου:Μπρέντα - Χέρενφεν 0-2

Η προϊστορία στην έδρα της Χέρενφεν από το 2006 και μετά λέει ότι η Χέρενφεν έχει 7 νίκες και 1 ισοπαλία ενώ η Μπρέντα δεν έχει νίκη(!).

Χέρενφεν

Βαθμολογική θέσηΒρίσκεται στην 6η θέση με 36 βαθμούς.

Εντός έδρας ρεκόρ6-2-4 με διαφορά τερμάτων 31 υπέρ και 24 κατα.

Προηγούμενη αγωνιστική: Ηττήθηκε με 3-0 από τον Άγιαξ στην Άμστερναμ Αρίνα με "κατεβάσμενα" χέρια.Τα 2 γρήγορα γκολ του Σόνε στο 12' και στο 18' (αμφότερα μετά από έκτελση πέναλτι) έβαλαν γρήγορα τον Αίαντα στην θέση του οδηγού.Η αποβολή του Οτίγμπα αλλά και το 3ο γκολ του Σόνε ήταν "το κερασάκι στην τούρτα" για τον Άγιαξ με την ομάδα της Χέρενφεν να απογοητεύει με την απόδοσή της και να θεωρεί τον εαυτό της ευτυχισμένο που το σκορ δεν πήρε μεγαλύτερες εκτάσεις.

Κατάσταση ομάδαςΤρομερά ασταθής το 2014 η ομάδα του Φαν Μπάστεν η οποία μετρά 2 νίκες και 3 ήττες.Μία παρουσιάζει πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο και από την άλλη όσα χτίζει μέσα σε μια αγωνιστική την επόμενη εξαφανίζονται με την εμφάνισή της.

Μπρέντα

Βαθμολογική θέσηΒρίσκεται στην 10η θέση με 30 βαθμούς.

Εκτός έδρας ρεκόρ2-3-7 με διαφορά τερμάτων 15 υπέρ και 28 κατά.

Προηγούμενη αγωνιστικήΉρθε ισόπαλη 1-1 με την Φέγενορντ εντός έδρας.Βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον Γιάνμαατ στο 25ο λεπτό ωστόσο κατάφερε να ισοφαρίσει 12' μετά χάρις σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πεπόν.Αν και είχε ευκαιρίες δεν τις εκμετάλλευτηκε με το 1-1 να παραμένει σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα.

Κατάσταση ομάδαςΒρίσκεται σε σχετικά καλή αγωνιστική κατάσταση και παρόλο την ήττα της από την Τσβόλε και την ισοπαλία με την Φέγενορντ παραμένει στο κυνήγι για μια θέση που οδηγεί στο Γιουρόπα ΛΙγκ της νέας περιόδου.

Εκτίμηση: Βάσει βαθμολογικής θέσης αλλά και προϊστορίας προτείνω τον 1 της Χέρενφεν σε απόδοση 1.61 στην Stoiximan επειδή είναι αρκετά χαμηλός προτείνω και τον 1 από ημίχρονο με απόδοση 2.08 στην ίδια εταιρεία.

Καμπουρ - Ρόντα(20:45)

Αποτέλεσμα πρώτου γύρου:Ρόντα - Καμπούρ 2-0

Μόλις ένα παιχνίδι έχει διεξαχθεί στην έδρα της Καμπούρ το οποίο ήταν το 2000 με τελικό σκορ 2-2.

Καμπούρ

Βαθμολογική θέσηΒρίσκεται στην 14η θέση με 26 βαθμούς.

Εντός έδρας ρεκόρ7-1-4 με διαφορά τερμάτων 21 υπέρ και 12 κατά.

Προηγούμενη αγωνιστικήΕπικράτησε με 3-1 της Τσβόλε εντός έδρας.Πήρε νωρίς "κεφάλι" στο σκορ καθώς στο 9' ο Ριτζμάϊερ έκανε το 1-0 ενώ μέχρι το 51' το σκορ ήταν 3-0 χαρις σε 2 τέρματα του Μπάρτο.Η Τσβόλε απλά μείωσε στο 78' με τον Κλιτς.

Κατάσταση ομάδας"Ανεβασμένη" ψυχολογία σίγουρα για την ομάδα της Καμπούρ η οποία μετά από καιρό ξέφυγε από τις θέσεις που οδηγούν στα μπαράζ του υποβιβασμού και πλέον ελπίζει στην παραμονή της χωρίς περίπετειες.

Ρόντα

Βαθμολογική θέσηΒρίσκεται στην τελευταία θέση με 22 βαθμούς.

Εκτός έδρας ρεκόρ: 2-4-5 με διαφορά τερμάτων 20 υπέρ και 27 κατά.

Προηγούμενη αγωνιστικήΈχασε με 1-0 από την Ντεν Χάαγκ εντός έδρας.Σκόρερ της συνάντησης ήταν ο Σετ στο 53'.Η Ρόντα είχε την κατοχή,έκανε περισσότερες τελικές ευκαιρίες από την Ντεν Χάαγκ ωστόσο και πάλι αυτό δεν ήταν ικανό για να αποτρέψει άλλη μία ήττα για το συγκρότημα του Γιον Νταλ Τόμασον.

ΕκτίμησηΗ Καμπούρ ξαναβρίσκει τον καλό της εαυτό και η Ρόντα δείχνει να παραπαίει.Η Καμπούρ θέλει να απομακρυνθεί και άλλο από τις θέσεις του υποβιβασμού και η Ρόντα θέλει να πλησιάσει τις θέσεις που θα την οδηγήσουν σε παραμονή.Λόγω έδρας όμως αλλά και αγωνιστικής εικόνας προτείνω τον 1 της Καμπούρ με απόδοση 1.75 στην Stoiximan.