Α' Κύπρου: Φαβορί η Ομόνοια αλλά...

18/12/2020

Σημαντικό ματς στην Κύπρο με την Ομόνοια να δοκιμάζεται στην έδρα της πάντα υπολογίσιμης Καρμιώτισσας.

• Απο τέσσερα σερί over 2.5 εκτός έδρας η Ομόνοια.

Ανόρθωση - Πάφος: Στο πρόσφατο παιχνίδι της ομάδας της Αμμοχώστου, Ερμής και Ανόρθωση ήρθαν ισόπαλοι 1-1 το παιχνίδι στο γήπεδο “Αμμόχωστος” για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κύπρου. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με την κεφαλιά του Χολτ στο 39' για να ισοφαρίσουν οι φιλοξενούμενοι με τον Κβιλιτάια στο 78ο λεπτό, επίσης με κεφαλιά. Τέταρτο σερί εκτός έδρας ματς πρωταθλήματος που η Ανόρθωση δεν παίρνει το τρίποντο, δεχόμενη γκολ σε όλα. Δύσκολα ο μέσος Οκριασβίλι.

Η Πάφος στο πρόσφατο παιχνίδι της εκτός έδρα απέναντι στην Ομόνοια (2-1) ήταν μέτρια, έχει όμως μάλλον δικαιολογημένα παράπονα από τη διαιτησία. Σκόρερ και των δύο τερμάτων της Ομόνοιας ο Μαρίνος Τζιωνής (14’, 79’), ενώ είχε και δοκάρι στο 41’, με την Πάφο να ισοφαρίζει προσωρινά με τέρμα του Πάντσεον στο 45+1. Η Πάφος μάλιστα έμεινε 7η με 20 βαθμούς.Τιμωρημένος ο εξτρέμ Βα.

Εκτίμηση: Η Ανόρθωση δεν πείθει καθόλου τελευταία και κόντρα σε μία βελτιωμένη Πάφο που έχει πλάνο και ποιότητα σίγουρα θα συναντήσει δυσκολίες. Αν οι φιλοξενούμενοι θέλουν πάντως να φτάσουν στην εξάδα θα πρέπει να το αποδείξουν. Θα το δούμε στο live.

Καρμιώτισσα- Ομόνοια: Ακόμα μια αποτυχία, ένα αγωνιστικό πισωγύρισμα για την Καρμιώτισσα που δεν κατάφερε να αποδείξει και πολλά κόντρα στη Σαλαμίνα καθώς ηττήθηκε με 1-0 εντός έδρας. Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά η ομάδα του Σάββα Δαμιανού, με τον Οσέι στο 5ο λεπτό να ανοίγει το σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο με τις αλλαγές που έγιναν, η ομάδα του Χρύση Μιχαήλ έγινε αρκετά απειλητική, αλλά αστοχία και «Βέσε» κράτησαν το προβάδισμα για τη Νέα Σαλαμίνα. Προέρχεται από δύο διαδοχικές ήττες, στις λεπτομέρειες από Ολυμπιακό και Σαλαμίνα, αποτελέσματα που την διατηρούν χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα.

Η Ομόνοια νίκησε δύσκολα 2-1 την Πάφο στη ΓΣΠ για τη 13η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος και ανέβηκε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας με +1 από τον συντοπίτη Ολυμπιακό, ενώ βρέθηκε στο -6 από την κορυφή. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «πράσινους» ο Τζιωνής, που σημείωσε και τα δύο γκολ των πρωτευουσιάνων στο 14’ και στο 79’. Για τους φιλοξενούμενους, ισοφάρισε προσωρινά ο Πάντσεον στο 45+1’. Εκτός πάντα ο κίπερ Φαμπιάνο, ο μπακ Λούφτνερ, ο φορ Κακουλής και ο μεσοεπιθετικός Μποτεάκ.

Εκτίμηση: Η Καρμιώτισσα (είχε ρεπό την προηγούμενη αγωνιστική) προέρχεται απο συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα με αποτέλεσμα να... «ψάχνεται» αγωνιστικά. Η Ομόνοια είναι ποιοτική αλλά της λείπει η φρεσκάδα. Διπλό πάντως, έστω και στο 1.60.