Α' Κύπρου: Δεν εμπνέουν Πάφος και Ολυμπιακός

28/09/2020

Με λιγοστό κόσμο στις κερκίδες, Ο Ολυμπιακός θέλει να συνεχίσει με νίκες απέναντι σε μια ομάδα που δεν έχει βρεί ξεκάθαρα τα πατήματα της.

• 3/4 οver 2.5 στα πιο πρόσφατα παιχνίδια της ομάδας της Λευκωσίας.

Ολυμπιακός Λευκωσίας - Πάφος: Ο Ολυμπιακός «απέδρασε» με το διπλό από το «Αμμόχωστος» κόντρα στον Ερμή για την τέταρτη αγωνιστική του πρωταθλήματος χάρις σε γκολ του Φαν Κέσελ στο 79’ και επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από τη Δόξα. Tο πρώτο μέρος ήταν κάπως ανιαρό, ωστόσο στην επανάληψη, ο Ερμής ήταν καλύτερος, όμως αυτός που βρήκε το γκολ ήταν ο Ολυμπιακός. Στο 79’ ο Φαν Κέσελ δέχθηκε ωραία κάθετη πάσα, μπήκε στην περιοχή και με πολύ καλό πλασέ «εκτέλεσε» τον Καϊκέ και διαμόρφωσε το τελικό 1-0 της αναμέτρησης. Χωρίς προβλήματα τραυματισμών.

Σε ένα ματς με πολύ ωραίο ρυθμό και τέσσερα γκολ, Πάφος και Εθνικός Άχνας εξήλθαν ισόπαλοι 2-2 στο «Στέλιος Κυριακίδης» στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ του Σάις στο 36΄και δέχτηκαν την ισοφάριση 1 λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου από τον Ντόλεζαλ.Η Πάφος ξανά πήρε προβάδισμα με γκολ του Βας στο 68΄και ισοφαρίστηκε ξανά στο 78΄με γκολ-πέναλτι του Κουντόμπιακ.Αρκετές φάσεις χάθηκαν και για τις δύο ομάδες,με τον Εθνικό να χάνει 2 δοκάρια.Έτσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις σε ένα όμορφο παιχνίδι. Εκτός ο φορ Τόρες.

Εκτίμηση: Η Πάφος είναι πιο καλή ομάδα στη θεωρία αλλά στην ... πράξη, είναι απο τις χειρότερες σε φορμάρισμα στο πρωτάθλημα φέτος! Δεν έχει νίκη, ενώ ο Ολυμπιακός έφυγε με διπλό απο την έδρα του Ερμή αλλά δεν είναι ομάδα εμπιστοσύνης. Πάσο.