Α' Κύπρου: Ανοικτό ματς στη Λάρνακα

26/09/2020

• 3/4 Over 2.5 για την ΑΕΚ φέτος.

ΑΕΚ Λάρνακας - ΑΕΛ Λεμεσού: Με κάτω τα χέρια έχασε η ΑΕΚ Λάρνακας απέναντι στην Ομόνοια στο πρόσφατο μεταξύ τους ματς με τον Χένινγκ Μπεργκ να χρησιμοποιεί αναπληρωματικούς παίκτες προκειμένου να ξεκουράσει τους βασικούς ενόψει του αγώνα της Τετάρτης (23/9) στο Καραϊσκάκη. Το σκορ για την Ομόνοια άνοιξε ο Τζιόνης στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ενώ η ΑΕΚ Λάρνακας έφτασε στην ισοφάριση με τον Τρουγιόλς στο 68′. Στο 90′ ο Κίκο με απευθείας εκτέλεση φάουλ έδωσε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ. Αποχώρησε ο κόουτς Κανέδα, ήρθε ο Χοάν Καρίγιο, αμφότεροι Ισπανοί.

Με νίκη για την ΑΕΛ, ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στο Τσίρειο, ανάμεσα στους γαλαζοκίτρινους και στην Καρμιώτισσα, που ωστόσο, ήταν “μέσα” στο παιχνίδι, μέχρι το 87` σημείο στο οποίο ο Μαέ… καθάρισε την υπόθεση νίκη για την ομάδα της Λεμεσού, που μετά το 1-1 του ημιχρόνου, σκόραρε δυο φορές στην επανάληψη. Έτσι, έφθασε στην τρίτη της νίκη, στα πρώτα τέσσερα φετινά παιχνίδια της. Ο Κέρκεζ δεν υπολογίζει τους Μαϊντέβατς (Ε), Αβραάμ (Μ), Έουλερ (Α) και Τόρες (Ε).

Eκτίμηση: Ντέρμπι ανάμεσα σε ομάδες που ανήκουν στα υψηλότερα πατώματα του βαθμολογικού πίνακα. Η ΑΕΚ με νέο προπονητή και η ΑΕΛ με καλή ψυχολογία, πιθανώς θα δούμε ανοικτό ματς και με γκολ. Καλή επιλογή το over 2.5 στο 2.00.