Α' Κύπρου (7/12): Nτέρμπι μίσους και αποδείξεων

06/12/2020

• Απο πέντε σερί NG.

ΑΠΟΕΛ - Ομόνοια: Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κλωναρίδη ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε της Νέας Σαλαμίνας με 3-0 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Ο Βελγοέλληνας ποδοσφαιριστής σκόραρε τρεις φορές και χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του. Αρχικά άνοιξε το σκορ 39ο λεπτό ενώ διπλασίασε τα γκολ του στο 63ο λεπτό. Ο Κλωναρίδης ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του στο 78ο λεπτό. Με τη νίκη αυτή ο ΑΠΟΕΛ έφτασε τους 16 βαθμούς και βρίσκεται στο -10 από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Εκτός ο χαφ Ντε Βινσέντι.

Νέα «γκέλα» εντός συνόρων για την Ομόνοια, που τη Δευτέρα έμεινε στο 0-0 εντός με τον Ερμή. Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ δεν κατάφερε να αγχώσει τον αντίπαλό της και έχασε έδαφος στην κούρσα του πρωταθλήματος. Μάλιστα, το «τριφύλλι» παρέμεινε για πέμπτο συνεχόμενο ματς χωρίς νίκη, εντός συνόρων. Οι γηπεδούχοι πάντως έχουν παράπονα από τη διαιτησία, καθώς φωνάζουν για δύο περιπτώσεις πέναλτι.

Εκτίμηση: Ντέρμπι αιωνίων στην Κύπρο, μίσους και αντιπαλότητας για πολλούς (και οχι μονο αμιγώς αθλητικούς) λόγους. Οι δύο ομάδες βγάζουν προβληματισμό, θα το δούμε στο live.