Α΄Κύπρου (7/11): H άμυνες τον πρώτο λόγο

06/11/2020

• 4/5 NG για τον Ερμή πρόσφατα.
  • 4/5 NG και για τον ΑΠΟΕΛ στα τελευταία παιχνίδια.

Εθνικός Άχνας - ΑΠΟΕΛ: Νέα Σαλαμίνα και Εθνικός Άχνας ήρθαν ισόπαλοι 1-1 στη Λευκωσία στο ματς που ολοκλήρωσε την ένατη αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος με τον Εθνικό να χάνει μια σπουδαία ευκαιρία να ξεφύγει απο την επικίνδυνη ζώνη. Το τελικό αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο, αφού οι δύο ομάδες έχασαν πολλές και σπουδαίες ευκαιρίες για να σκοράρουν. Στο 26’, η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Σάντος στον Βαρέλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντανίλο, που νίκησε τον Μπογκαντίνοφ για το 1-0. Στο 58’, ο Κώστας Ηλία με μπαλιά στην περιοχή βρήκε τον Μάριο Ηλία, που με προβολή νίκησε τον Βεσελόφσκι και ισοφάρισε. Σταθερά με υπηρεσιακό Μαρκόφσκι στον πάγκο.

Ο ΑΠΟΕΛ παραχώρησε 1-1 στον Απόλλωνα Λεμεσού για την ένατη αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος και έμεινε στο -3 από την προνομιούχο εξάδα και στο -11 από την κορυφή. Ο Απόλλων ήταν ανώτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα σε ενα παιχνίδι με πολύ καλό ρυθμό και από της δυο ομάδες.  Μέχρι το φινάλε πάντως ο Απόλλωνας είχε 3-4 καλές στιγμές να πάρει το τρίποντο. Απογοητευτική η συγκομιδή των 9 βαθμών έως τώρα για τους «γαλαζοκίτρινους». Εκτός ο χαφ Ντε Βινσέντι.

Εκτίμηση: Το ΑΠΟΕΛ σαν όνομα ειναι σαφέστατα ανώτερο, όμως δεν πειθει σε καμία περίπτωση με τις εμφανίσεις του. Τραγικά χαμηλά το διπλό, δεν πάμε για ποντάρισμα όσο κι αν δε πείθει η κόντρα.

Πάφος - ΑΕ Λεμεσού: Η Πάφος την προηγούμενη εβδομάδα δεν αγωνίστηκε αφού 5 παίχτες της βρέθηκαν θετικοί στον ιό και για λόγους ασφαλείας το ματς με την ΑΕΚ αναβλήθηκε. Μεσοβδόμαδα ηττήθηκε με 1-0 απο την Ανόρθωση, στο κύπελλο ενώ δείχνει ικανή για ένα come back στο πρωτάθλημα. Τραυματίας ο Βαλεριάνος (Α).

Η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε με 2-1 του Ερμή για την ένατη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξε για τους Λεμεσιανούς ο Τόρες στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης ενώ ο Παπαφώτης διπλασίασε τα γκολ της ΑΕΛ στο 47ο λεπτό. Για τη φιλοξενούμενη ομάδα του Ερμή μείωσε στο σκορ ο Ρουσιάς στο 62ο λεπτό της αναμέτρησης. Η ΑΕΛ ήταν καλύτερη καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και δικαίως πανηγυρίζει την τέταρτη νίκη στην έδρα της. Με τη νίκη αυτή η ΑΕΛ έφτασε τους 18 βαθμούς.

Εκτίμηση: Πολύ καλή η Πάφος, δείχνει με βάση τα αποτελέσματα πως έχει χάσει έδαφος, όμως είναι αρκετά ποιοτική και δεν αξίζει να βρίσκεται στη συγκεκριμένη θέση βαθμολογικά. Αμφίρροπη αναμέτρηση, δείχνει σοβαρό το ενδεχόμενο του G/G στο 1.75.

Ερμής Αραδίππου - Παραλίμνι: Ο Ερμής είδε μια σεληνιασμένη ΑΕΛ να του... παίρνει το πορτοφόλι, ήταν σαφέστατα κατώτερος των προσδοκιών ο Ερμής. Παρόλα αυτά, στο 85ο λεπτό έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση αλλά έστω κι έτσι κρατά κάποια θετικά απο την εμφάνιση της. Ο Κόουτς Ανδρονίκου έριξε... βόμβα μετά το παιχνίδι , αποχώρησε, ενώ νέος τεχνικός, ο Κύπριος Μαρίνος Σατσιάς που κάνει ντεμπούτο. Κομπλέ η αποστολή.

Δεύτερη διαδοχική «λευκή» ισοπαλία για το Παραλίμνι που έμεινε στο 0-0 με τη Δόξα εντός έδρας. Στους 5 βαθμούς το Παραλίμνι με μόλις 5 γκολ σε 9 αγωνιστικές, το αμυντικό πλάνο της ομάδας σε πολλές περιπτωσεις δεν αποδίδει τα αναμενόμενα με αποτέλεσμα να έχει κολλήσει στα χαμηλά. Τιμωρημένος είναι ο  μέσος Ουντόζι.

Εκτίμηση: Ομάδες που δίνουν τη μάχη της παραμονής με τους γηπεδούχους να έχουν αέρα αλλαγής με νέο προπονητή. Αρκετά αμυντικογενείς ομάδες, αξίζει έστω και στο χαμηλό 1.65 το under.