Α' Κύπρου (6/4): Το προβάδισμα στον Εθνικό

05/04/2021

• Η Σεντ Τρούιντεν μέτρησε Under 2.5 στους 3/5 τελευταίους αγώνες.

ΑΕΛ Λεμεσού - Ολυμπιακός Λευκωσίας: Εξαιρετική η ΑΕΛ στην τελευταία αγωνιστική πριν από τη διακοπή του πρωταθλήματος, πέρασε με σπουδαίο διπλό απο την έδρα της Ανόρθωσης με 2-1  και έφτασε τους 62 βαθμούς,  στο -4 από την κορυφή. Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Μαέ, που άνοιξε το σκορ στο 12’ και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 43’. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου μείωσε ο Κβιλιτάια. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση με τον Μανιά στο 83’, αλλά το γκολ ακυρώθηκε κι έτσι το 2-1 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Σε ένα κάκιστο παιχνίδι, απέναντι στη «φουριόζα» ομάδα του Απόλλων Λεμεσού, ο Ολυμπιακός πήρε κάτω απο τη βάση και ηττήθηκε με 2-0 δίχως να απειλήσει. Οι «μαυροπράσινοι» γνώρισαν μια ακόμη ήττα και παρέμειναν στην 6η θέση και στους 37 βαθμούς. Το σκορ άνοιξε ο Γκεριέ στο 39’, με τον Νταμπό να διαμορφώνει στο 59’ το τελικό αποτέλεσμα.

Εκτίμηση: Το ενδιαφέρον είναι μονόπλευρο και η ΑΕΛ έχει τεράστια δίψα για τη νίκη για να πλησιάσει την κορυφή. Ο άσος πάντως δεν βρίσκεται σε... τιμές ευκαιρίας, γι ' αυτό και θα απέχουμε.

Ερμής - Εθνικός Άχνας: Το μεγάλο τρίποντο με το Παραλίμνι πέταξε στα σκουπίδια με το 2-2 στην έδρα της Καρμιώτισσας ο Ερμής σε μια ισοπαλία - πισωγύρισμα. Ο αγώνας πρόσφερε θέαμα, αφού επετεύχθησαν τέσσερα τέρματα και χάθηκαν ξεκάθαρες ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες για να πανηγυρίσουν τη νίκη. Ο Ερμής έκανε, προσωρινά, την ανατροπή προηγήθηκε 2-1, όμως δεν κατάφερε να πετύχει δεύτερη συνεχόμενη επιτυχία για πρώτη φορά στη σεζόν. Η ομάδα του Σίνισα Ντομπρασίνοβιτς βρίσκεται στην 11η θέση με 29 βαθμούς και έχασε την ευκαιρία να βρεθεί στο -1 από τη Νέα Σαλαμίνα.

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη του στα πλέι άουτ πέτυχε ο Εθνικός Άχνας, που επιβλήθηκε με σκορ 1-0 της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου στο «Δασάκι», στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των πλέι άουτ του κυπριακού πρωταθλήματος. Με το τρίποντο αυτό, έφτασε τους 31 βαθμούς και πλέον βρίσκεται μόλις στο -1 από τη Νέα Σαλαμίνα, που βρίσκεται πάνω από τη γραμμή υποβιβασμού.

Εκτίμηση: Μεγάλο παιχνίδι και για τις δύο ομάδες που έχουν την ευκαιρία,ακόμα και να ξεπεράσουν τη Νέα Σαλαμίνα και να βρεθούν σε θέση ισχύος για την υπόθεση παραμονή. Βάση απόδοσης, ο πρώτος λόγος πάει στους φιλοξενούμενους, στο 2.67.