Α' Κύπρου (6/3): Χωρίς άγχος στη Λευκωσία

06/03/2021

• Πέμπτη σερί G/G & Over 2.5 εντός πρόσφατα.

Πάφος - ΑΠΟΕΛ: Έκανε τη δουλειά της η Πάφος κόντρα στην Καρμιώτισσα καθώς επικράτησε με 2-1 ως τυπικά γηπεδούχος.
Η Πάφος άνοιξε το σκορ με τον αρχηγό της Πάουλους Αραγιούρι στο 7ο λεπτό και στο 37 ο Αουρέλιο πέτυχε το 2-0. Η Καρμιώτισσα μείωσε σε 2-1 με τον Ρομό, ενώ στο 78, ο Βαλακάρι εκτέλεσε πέναλτι στέλνοντας την μπάλα ψηλά αουτ. «Είχαμε την υπεροχή και παίξαμε καλά κατά διαστήματα», δήλωσε ο προπονητής της Πάφου Στιβ Κωνσταντινίδης και συνέχισε: «Μπορούσαμε να τελειώσουμε το παιχνίδι από πολύ νωρίς, είμαστε όμως ευχαριστημένοι με τους τρείς βαθμούς». Εκτός οι αμυντικοί Αλβάρεθ και Βαλεριάνος, ο φορ Μέρφι και ο χαφ Πάντσεον.

Διοικητικές εξελίξεις προκύπτουν στον ΑΠΟΕΛ, αλλά στο αγωνιστικό, κέρδισε με 2-0 τον Εθνικό Άχνας όχι όμως με μεγάλη ευκολία. Στο 41’ ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με ένα υπέροχο συνδυασμό των παικτών του. Ο Ανουάρ έδωσε στον Κατσαντώνη, αυτός έδωσε στον Ζαχίντ ο οποίος έκανε το γύρισμα στην περιοχή και βρήκε τον Ενσούε ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Στην επανάληψη, στην πρώτη ευκαιρία, το ΑΠΟΕΛ διπλασίασε τα γκολ του. Ο Ενσούε έκλεψε την μπάλα και βγήκε με ταχύτητα στην επίθεση, έδωσε στον Κλωναρίδη που ακολούθησε τη φάση, αυτός έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Γκάρνερ με πλασέ έκανε το 2-0.Eκτός ο φορ Γκάρνερ και ο χαφ Λουντέμο.

Εκτίμηση: Που φτάσαμε... Να «κολλάμε» τη λέξη υποβιβασμός δίπλα στο ΑΠΟΕΛ. Η αλήθεια είναι πως οι «πορτοκαλί» τα κατάφεραν, γλίτωσαν και έσωσαν την παρτίδι, όπως και η Πάφος. Άλλωστε, είναι οι δύο ομάδες που είναι τουλάχιστον ένα σκαλί πάνω απο αυτές που έχουν τον ίδιο στόχο. Ανοικτό ματς, απο τα πιθανά over στο 2.02.