Α' Κύπρου (6/1): Να την βγάλει νοκ άουτ θέλει η ΑΕΛ!

06/01/2021

• Απο πέντε σερί over 2.5 η Ομόνοια.

Ανόρθωση - Εθνικός Άχνας: Δεύτερη διαδοχική ήττα σε κρίσιμο ντέρμπι για την Ανόρθωση που  έχασε κι άλλο έδαφος στη μάχη της κορυφής. Έτσι, μετά το 3-0 απο την Ομόνοια, ηττήθηκε με 3-2 κι απο τον Απόλλωνα. Ο Απόλλων Λεμεσού ανέτρεψε το 0-2 του πρώτου ημιχρόνου από την Ανόρθωση και τη νίκησε 3-2 εντός έδρας στο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής του κυπριακού πρωταθλήματος και πλέον το σύνολο της Αμμοχώστου έμεινε στο -6. Δεν παίζει ο Σίντελφελντ (Α).

Απο την πρώτη αγωνιστική είχε να «γευτεί» τη χαρά της νίκης ο Εθνικός που επικράτησε με 2-1 της Πάφου. Τρία πολύ ωραία γκολ στο "Δασάκι" με εκείνο του Μάριου Ηλία στο 68' να είναι και το ουσιαστικό. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Παπαγεωργίου, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Τόρες και ο διεθνής στράικερ ένα 25λεπτο πριν το τέλος, έβαλε... υπογραφή στο ματς. Oυραγός μαζί με το Παραλίμνι ο Εθνικός στους 12 βαθμούς. Εκτός ο χαφ Χριστοφή.

Εκτίμηση: Ο Εθνικός κατάφερε να σηκώσει κεφάλι και πήρε τρίποντο μετά απο 131 ημέρες στο πρωτάθλημα και πιο συγκεκριμένα την πρεμιέρα. Η Ανόρθωση μπορεί να έχει δεχθεί δύο απανωτές τριάρες αλλά παραμένει πολύ πιο ποιοτικό σύνολο απο τον αντίπαλο της. Χαμηλά πάντως ο άσος.

Ομόνοια - Απόλλων Λεμεσού: Έκανε πάρτι και το 2 Χ 2 στα ντέρμπι με Ανόρθωση και ΑΕΚ Λάρνακας η Ομόνοια που «κέρασε» τριάρες και τις δύο ομάδες. Πρόσφατο το 3-0 απέναντι στην ΑΕΚ. Η Oμόνοια προηγήθηκε στο 17’ με εκτέλεση πέναλτι του Παπουλή και έκανε δύο τα γκολ της με φοβερό πλασέ του Ασάντε πριν ο Γκανέζος με δεύτερο προσωπικό γκολ διαμορφώσει το 0-3 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ. Η Oμόνοια μας ανέβηκε στους 32 βαθμούς και στην 3η θέση.  Τιμωρημένος για σήμερα ο μέσος Γκόμεθ.

Ο Απόλλων Λεμεσού ανέτρεψε το 0-2 του πρώτου ημιχρόνου από την Ανόρθωση και τη νίκησε 3-2 εντός έδρας στο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής του κυπριακού πρωταθλήματος. Ο Κβιλιτάιτα και ο Χασμπάουερ με τέρματα στο 9′ και 29′ αντίστοιχα έδωσαν το σημαντικό προβάθισμα στην Ανόρθωση στην ανάπαυλα του ημιχρόνου. Την αρχή της ανατροπής έκανε ο Ντιγκινί στο 52′, ενώ στο 60′ ο Ματέι ισοφάρισε για τους γηπεδούχους σε 2-2. Λυτρωτής για τον Απόλλωνα και πάλι ο Νικολά Ντιγκινί με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 73′, ανέτρεψαν το 0-2 του πρώτου ημιχρόνου από την Ανόρθωση και ο Απόλλων νίκησε 3-2 εντός έδρας στο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής του κυπριακού πρωταθλήματος, μένοντας ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας. Εκτός ο μπακ Αγκίρε και ο αμυντικός χαφ Σατσέτι.

Εκτίμηση: Ματσάρα και ντέρμπι με τα όλα του στη Λευκωσία ανάμεσα σε δύο ομάδες που είναι σε εξαιρετική κατάσταση και μπορούν να πάρουν εξάποντο κορυφής. Aξίζει το ρίσκο στην ισοπαλία (3.20).

ΑΕ Λεμεσού - ΑΕΚ Λάρνακας: Ποδαρικό με το δεξί στο 2021 έκανε στο κυπριακό πρωτάθλημα η ΑΕΛ. Η ομάδα της Λεμεσού νίκησε 1-0 εκτός έδρας την Καρμιώτισσα στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής και σκαρφάλωσε με 34 βαθμούς στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Το μοναδικό γκολ της συνάντησης πέτυχε ο Ριέρα στο 8’. Εκτός παραμένουν ο στόπερ Μπουνόθα, ο χαφ Μεντόγεβιτς και ο μπακ Έουλερ .

Από εντός έδρας ήττα με 0-3 κόντρα στην Ομόνοια προέρχεται η ΑΕΚ χάνοντας υπερπολύτιμο έδαφος για τη κορυφή στην Κύπρο. Η Oμόνοια προηγήθηκε στο 17’ με εκτέλεση πέναλτι του Παπουλή και έκανε δύο τα γκολ της με φοβερό πλασέ του Ασάντε πριν ο Γκανέζος με δεύτερο προσωπικό γκολ διαμορφώσει το 0-3 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ. Ο κόουτς Αυγουστής δεν αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα.

Εκτίμηση: «Τρένο» η ΑΕΛ που έχει μόνο νίκες εντός και ψάχνει βαθμούς για να συνεχίσει την αναρρίχηση της στο πρωτάθλημα. Καμία απώλεια δεν θέλει η ΑΕΚ που έχει μέινει πίσω αλλά δεν θα μείνει με τα χέρια σταυρωμένα. Άσος στο 2.45.