Α' Κύπρου (7/1): Έστω και με μισό - μηδέν η Πάφος

06/01/2021

•  3/4 G/G πρόσφατα για την Πάφο.

Πάφος - Ολυμπιακός Λευκωσίας: Σε πολύ κακή κατάσταση η ομάδα της Πάφου το τελευταίο διάστημα, 0-3-3 στα έξι τελευταία της παιχνίδια στο πρωτάθλημα. Πιο πρόσφατη η ήττα με 2-1 απο τον Εθνικό Άχνας, ακόμα μια αποτυχία της ομάδας της Πάφου. Στο 11ο λεπτό ο Εθνικός κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ, ενώ η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε δύο λεπτά πριν την συμπλήρωση των 45 λεπτών. Μετά από μπαλιά του Πάντσεον, ο Τόρες με συρτό διαγώνιο σουτ ισοφάρισε για την Πάφο σε 1-1, όπου ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 68ο λεπτό ο Εθνικός κατάφερε να πάρει εκ νέου προβάδισμα στο σκορ για το 2-1.

0-2-2 για τον Ολυμπιακό που επίσης δεν πατά καλά προσφάτως. Στο πρόσφατο μεταξύ τους ματς, Ολυμπιακός Λευκωσίας και Ερμής Αραδίππου αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα (0-0) στο Μακάρειο στάδιο, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής και το παιχνίδι ήταν τόσο άχαρο, που το καθαρό μέρος του ματς ήταν ελάχιστο με αμέτρητες διακοπές.Οι μαυροπράσινοι συνεχίζουν να αγνοούν τη νίκη εδώ και αρκετά παιχνίδια και είναι αρκετά μακριά απο τους στόχους τους.

Εκτίμηση: Σε καλύτερη κατάσταση μοιάζει αυτή τη στιγμή η Πάφος η οποία είναι και πιο ποιοτική ομάδα. Ο Ολυμπιακός ταξιδεύει με σκοπό να αποκομμίσει κάτι απέναντι σε μια ομάδα που δεν έχει και την καλύτερη δυνατή ψυχολογία, όμως ο άσος στο 1.75 έχει τον πρώτο λόγο.