Α' Κύπρου (5/12): Ματς για γκολ στη Λάρνακα

05/12/2020

• 4/5 under 2.5 για τον Ολυμπιακό πρόσφατα.

ΑΕΛ Λεμεσού - Εθνικός Άχνας: Η ΑΕΛ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο λεμεσιανό ντέρμπι, αφού κέρδισε με 2-1 τον Απόλλωνα και τον προσπέρασε στην βαθμολογία, ανεβαίνοντας στην 2η θέση. Μεγάλος πρωταγωνιστής της ομάδας του Κέρκεζ ήταν ο Βοζίνια που απόκρουσε πέναλτι του Μάρκοβιτς. Μπάμπιτς και Ριέρα τα γκολ των «κίτρινων», ο Ματέι το γκολ του Απόλλωνα που είχε και δυο δοκάρια. Εκτός οι τιμωρημένοι Ράσο (Α), Έουλερ (Α) και Σάντος (Α) και οι τραυματίες Μπουνόζα (Α), Μαέ (Ε), Μεντόγεβιτς (Μ), Αβραάμ (Μ) και Γκαζαριάν (Ε).

Ήττα με κάτω τα χέρια για τον Εθνικό απο την ΑΕΚ Λάρνακας (3-0 εντός). Η ΑΕΚ μετά το πρώτο γκολ που σκόραρε ανέλαβε πλήρως τα ηνία της αναμέτρησης καθώς ο Εθνικός δεν έδειχνε ικανός να απειλήσει για να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Μάλιστα, οι παίκτες του Απόστολου Μακρίδη δυσκολεύονταν να κρατήσουν τη μπάλα στην κατοχή τους. Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα της αναμέτρησης ήταν πολύ κακή. Τιμωρημένοι για σήμερα ο μέσος Χριστοφή και ο αμυντικός Ντέιβινσον.

Εκτίμηση: Η ΑΕΛ δείχνει σε εξαιρετική κατάσταση, ενώ ο Εθνικός προβληματίζει ενώ θεωρείται δύσκολο να μπορέσει να ακολουθήσει στους ρυθμούς του αντιπάλου.  O άσος ωστόσο στο 1.33 δεν λέει τίποτα...

ΑΕΚ Λάρνακας - Ολυμπιακός Λευκωσίας: Η ΑΕΚ κέρδισε το βράδυ της Δευτέρας στο Δασάκι τον Εθνικό Άχνας με 0-3 Δύο γκολ για τους «κιτρινοπράσινους» της Λάρνακας σημείωσε ο Ναράνχο, στο 29ο λεπτό με κεφαλιά και στο 57ο λεπτό με εύστοχο κτύπημα πέναλτι. Στο 80΄ ο Τολεμές με κοντινή προβολή έκανε το 0-3. Με τη νίκη αυτή η ΑΕΚ ανέβηκε από την 7η στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα σε 11 αγώνες να έχει 19 βαθμούς και ένα παιχνίδι στο… χέρι (το εξ αναβολής της 9ης αγωνιστικής απέναντι στην Πάφο FC, το οποίο θα γίνει 9 Δεκεμβρίου). Εκτός ο φορ Τρισκόφσκι.

Ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα πήρε η ομάδα της Λευκωσίας απέναντι στην Καρμιώτισσα (3-2) στο πρόσφατο μεταξύ τους παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός αν και βρέθηκε να χάνει νωρίς στο σκορ από το 7ο λεπτό με γκολ του Ρόμο κατάφερε να ισοφαρίσει με εξαιρετικό γκολ του Ζαχαρίου στο 21ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός μπήκε αρκετά δυνατά και κατάφερε να γυρίσει το ματς μέσα σε 1 λεπτό με τα γκολ των Ανδρέου(49’) και Μάντζη(50’). Η Καρμιώτισσα πάντως έψαξε την ισοφάριση, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 73ο λεπτό με πέναλτι του Σάσσι. Με αυτή την νίκη του ο Ολυμπιακός ανέβηκε στην 3η θέση με 22 βαθμούς.

Εκτίμηση: Στην έδρα της η ΑΕΚ μοιάζει ανίκητη, ενώ φέτος παίρνει μεγάλο μέρος της δυναμικής της εντός. Απέναντι της ο Ολυμπιακός που είναι σε πολύ καλό μομέντουμ και διαθέτει ποιότητα. Σκοράρουν κι οι δύο στο 1.75.