Α' Κύπρου (4/2): Η ποιότητα της Ένωσης

03/02/2021

• Απο τέσσερα under 2.5 στη σειρά το Παραλίμνι.

Παραλίμνι - Ερμής Αραδίππου: Δεύτερη σερί ήττα στο πρωτάθλημα για το Παραλίμνι και μάλιστα με το ίδιο σκορ (1-0). Μετά το πέρασμα της Ομόνοιας απο την έδρα της Ένωσης, ήταν η σειρά της Δόξας να ρίχνει το Παραλίμνι στο Καναβάτσο. Το γκολ που καθόρισε το αποτέλεσμα σημείωσε στο 36ο λεπτό με πέναλτι ο Σαντίκ, δεν βρήκε απαντήσεις στη συνέχεια η Ένωση που παρέμεινε χαμηλά, στην 11η θέση με 21 βαθμούς.

Στον αγώνα που έγινε στο «Αμμόχωστος» η ΑΕΛ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τον Μαέ στο 35ο λεπτό, αλλά ο Ερμής ξεκίνησε καλύτερα το β΄ ημίχρονο και κατάφερε με τον Ρουσιά να φέρει τα κάτω πάνω, πρώτα στο 54΄ με κεφαλιά και μετά με πλασέ να δίνει προβάδισμα στους «φτεροπόδαρους». Ο Μηνάς Αντωνίου στο 69ο λεπτό έκανε το 2-2, σκορ το οποίο έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Λούκα Σωτηρίου. Η 9η ισοπαλία για Ερμή και πάει στους 21 βαθμούς και πιάνει ΕΝΠ στην 11η θέση.

Εκτίμηση: Όσο περνά ο καιρός, η αλήθεια είναι πως ο Ερμής ανεβαίνει ολοένα και περισσότερο. Αρκεί όμως η μέχρι στιγμής πορεία του; Το Παραλίμνι διαθέτει μεγάλη ποιότητα και μπορεί να επιβεβαιώσει τον άσο του 2.40.