Α' Κύπρου (4/12): Τελειώνει τη δουλειά η Ανόρθωση

03/12/2020

• 4/5 under 2.5 πρόσφατα για την ομάδα της Αμμοχώστου.

Δόξα Κατωκοπιάς - Ανόρθωση: Έξι διαδοχικά ματς δίχως νίκη συμπλήρωσε η Δόξα που δείχνει τρομερό πρόβλημα στη δημιουργία έχοντας πέντε παιχνίδια να σκοράρει. Ηττήθηκε με 2-0 απο την Πάφο που ήταν αρκετά ανώτερη, εντούτοις τελείωσε το ματς με εννιά παίκτες. Προβληματισμένος ο κόουτς Σακκάς με τις τελευταίες του εμφανίσεις, εκτός οι φορ Εγγλέζου και ο εξτρέμ Κάρλος.

Η Ανόρθωση νίκησε με 4-2 την Ένωση Νέων Παραλιμνίου και παρέμεινε στην πρώτη θέση του Πρωταθλήματος Cyta, έχοντας 26 βαθμούς μετά από δώδεκα αγώνες. Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Κβιλιτάια που πέτυχε τρία τέρματα ενώ ένα πέτυχε ο Σελίν. Ο Γεωργιανός επιθετικός σκόραρε με πέναλτι στο 13' και στο 53' και με σουτ στο 73΄. Με πέναλτι του Φελίπε μείωσε προσωρινά σε 2-1 η ΕΝΠ στο 63' και σε 3-2 με τον Μπαλοτέλι στο 86' για να διαμορφώσει το τελικό σκορ 4-2 ο Σελίν στο 88'.   Μοναδικός απών λόγω ενοχλήσεων ο μέσος Οκριασβίλι.

Εκτίμηση: Είναι τόσο προβληματική η Δόξα που δεν βγάζει στο χορτάρι τίποτα απο όλα όσα περίμεναν στο σύλλογο φέτος. Η Ανόρθωση είναι αισθητά ποιοτικότερη, θα συνδιάσουμε το διπλό με το over 1,5 σε απόδοση διπλασιασμού.

Καρμιώτισσα - Νέα Σαλαμίνα: Η Καρμιώτισσα αν και βρέθηκε να κερδίζει νωρίς στο σκορ από το 7ο λεπτό με γκολ του Ρόμο    ισοφαρίστηκε με εξαιρετικό γκολ του Ζαχαρίου στο 21ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός μπήκε αρκετά δυνατά και κατάφερε να γυρίσει το ματς μέσα σε 1 λεπτό με τα γκολ των Ανδρέου(49’) και Μάντζη(50’). Η Καρμιώτισσα πάντως έψαξε την ισοφάριση, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 73ο λεπτό με πέναλτι του Σάσσι. Όλοι μέσα για τους νεοφώτιστους.

Μετά απο τέσσερα συνεχόμενα ματς δίχως ήττα, «υποτάχθηκε» απο τον ΑΠΟΕΛ με 3-0. Δεύτερο μόλις φετινό εντός έδρας μάλιστα που δεν βρίσκει δίχτυα. Στο 63' οι «πορτοκαλί» κλείδωσαν το παιχνίδι, με δεύτερο γκολ ενώ παράλληλα ο κόουτς Δαμιανού έκανε σκληρές δηλώσεις και ανέλαβε την ευθύνη της ήττας. Δύσκολα ο χαφ Βινίσιους.

Εκτίμηση: Απο ήττες οι δύο ομάδες που δίνουν μεγάλη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού, με τη Σαλαμίνα να είναι βελτιωμένη το τελευταίο διάστημα αλλά την Καρμιώτισσα να δείχνει ανάκαμψη. Τριπλή.