Α' Κύπρου (30/8): Με το 3.25 στη Λάρνακα!

29/08/2020

Ντερμπάρα στη Λάρνακα με το προβάδισμα να είναι στην... μοιρασιά.

• 4/5 goal/goal στα πιο πρόσφατα ματς της.
  • 5/6 over 2.5 πρόσφατα στα εντός της Ομόνοιας.

Ομόνοια - Καρμιώτισσα: Πάφος και Ομόνοια συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 2-2 στην πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος. Άνοιξε το σκορ με πέναλτι η γηπεδούχος στο 14′ με τον Μπεριγκό, ανέτρεψε το σκορ ο Μποτεάκ με απευθείας εκτέλεση φάουλ και πέναλτι (57′, 64′), με το αυτογκόλ από τον Βενιζέλου στο 79′ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα. Οι «πράσινοι» έπαιξαν με πολλές αλλαγές στη σύνθεση τους καθώς έχουν στρέψει το ενδιαφέρον τους στις ευρωπαϊκές τους υποχρεώσεις.

Με μια συγκλονιστική εμφάνιση, η Καρμιώτισσα ταρακούνησε το ΓΣΠ και απέσπασε το βαθμό (2-2) απο έναν ΑΠΟΕΛ που ήταν για... κλάμματα. Στο 14ο λεπτό, ένα λάθος της άμυνας, έδωσε την ευκαιρία στον ΑΠΟΕΛ να ανοίξει το σκορ ενώ στο 20ο λεπτό ο παλιός γνώριμος απο το πέρασμα του στον ΟΦΗ, Σασι, ισοφάρισε. Έτσι, παρά το ότι ήρθε το 2-1 από κεφαλιά του Ράφαελ Σάντος στο 73’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντε Βινσέντι, το 2-2 πέντε λεπτά αργότερα δεν ξάφνιασε κανέναν καθώς με βάση το ματς η Καρμιώτισσα το άξιζε.. Σκόρερ ο Ανδρέας Χρίστου, ο οποίος με κεραυνοβόλο σουτ έγραψε το τελικό σκορ. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την προετοιμασία τους δίχως προβλήματα.

Εκτίμηση: Βγάζει κούραση η Ομόνοια με τους φιλοξενούμενους να έχουν ανεβασμένο ηθικό μετά την εμφάνιση της πρώτης αγωνιστικής. Ο άσος έχει προβάδισμα αλλά στο 1.25 δεν αφήνει κανένα περιθώριο.

Ερμής Αραδίππου - Απόλλων Λεμεσού: Ξεκίνημα με το αριστερό ωστόσο μόνο απο θέμα αποτελέσματος, καθώς η εμφάνιση του Ερμή άφησε πολλές υποσχέσεις για το μέλλον. Σε ένα ημίχρονο που είχε πολλές φάσεις, ο Ερμής κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το 1-1, αποτέλεσμα άκρως ικανοποιητικό για τους νεοφώτιστους. Το δεύτερο ημίχρονο, ήταν το ίδιο αμφίρροπο που κράτησε κομμένη την ανάσα μέχρι τέλους, ωστόσο με λιγότερες φάσεις. Η Ανόρθωση κατάφερε να το πάρει με την εμπειρία της αλλά η εμφάνιση των φιλοξενούμενων αποδυκνείει πως φέτος η ομάδα θα έχει τύχη στο πρωτάθλημα. Εκτός ο μέσος Καμπράλ.

Οι κυανόλευκοι δεν στάθηκαν στο ύψος τους, παρουσίασαν μέτρια εικόνα ειδικά στο πρώτο ημίχρονο και «σκόνταψαν» απέναντι στη Δόξα (1-1) στο Τσίρειο  μπαίνοντας με το… αριστερό στη νέα σεζόν. Η ομάδα της Δόξας προηγήθηκε με απευθείας φάουλ του Εγγλέζου στο 35’, ενώ την παρτίδα για τον Σωφρόνη Αυγουστή και τους παίκτες του Απόλλωνα, έσωσε ο Νταμπό στο 55′ με κεφαλιά μετά από μπαλιά του Ντιγκινί. Τιμωρημένος ο Γιαννιώτας (Μ).

Εκτίμηση: Ο Απόλλωνας στοχεύει στην πρώτη του φετινή νίκη την ώρα που ο Ερμής θέλει να εξαργυρώσει την φετινή καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται με ένα καλό αποτέλεσμα. Καλό στο 1.80 το αμφίτερμα.

ΑΕΚ Λάρνακας - ΑΠΟΕΛ: Nίκη ουσίας και σε καμία περίπτωση εντυπώσεων για την ΑΕΚ Λάρνακας απέναντι στην Νέα Σαλαμίνα στην πρεμιέρα με 2-1 εκτός έδρας. Δεν έβγαζε “μάτια” η απόδοση της ΑΕΚ Λάρνακας απέναντι στην Νέα Σαλαμίνα στο ουδέτερο “Αντώνης Παπαδόπουλος” ωστόσο πήρε το ζητούμενο που ήταν βέβαια οι τρεις βαθμοί οπότε άρχισε με την σειρά της με το…δεξί το νέο πρωτάθλημα. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με το τέρμα του Τρισκόφσκι στο 38 λεπτό, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ισοφάριση στο 62 λεπτό με τον Βάγκνερ. Και εκεί που η ΑΕΚ έπεσε, ήρθε η αποβολή με σωστή δεύτερη κίτρινη κάρτα του Κονφέ στο 66 λεπτό. Δύο λεπτά αργότερα ο Άμπραχαμ με εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το 1-2 που έμεινε μέχρι τέλους. Εκτός ο αμυντικός Αντωνιάδης και ο μέσος Ναούμ.

Ο ΑΠΟΕΛ μετά τη γκέλα με 2-2 εντός έδρας απέναντι στη συγκλονιστική Καρμιώτισσα, πήρε μια σπουδαία πρόκριση στα προκριματικά του Europa League επικρατώντας με 2-0 εκτός έδρας στην παράταση απέναντι στη Γκιλάνι απο το Κόσοβο. Οι Κύπριοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Αλ Ταμάρι να χάνει πέναλτι στο 78ο λεπτό. Το 1-0 έκανε ο Εφρέμ στο 102′. Το τελικό 2-0 για τον ΑΠΟΕΛ πέτυχε ο Ντονγκαλά στο 116′. Ήρθε και ο χαφ Ντίας απο την Παρανά.

Εκτίμηση: Στη Λάρνακα ο ΑΠΟΕΛ πρέπει να χύσει μπόλικο ιδρώτα για να φύγει με ένα καλό αποτέλεσμα έχοντας παράλληλα μια κακή προϊστορία απέναντι στην ΑΕΚ. Με ρίσκο στο 3.25 του «Χ».