Α' Κύπρου (30/11): Προβάδισμα στα γκολ

30/11/2020

• 3/4 G/G ο Ερμής πρόσφατα.

Ομόνοια - Ερμής Αραδίππου: Η Ομόνοια έδωσε συνέχεια στα αρνητικά αποτελέσματα καθώς γνώρισε την εκτός έδρας ήττα από τη Νέα Σαλαμίνα με 2-1 για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κύπρου. Η Ομόνοια βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ. Συγκεκριμένα στο 8ο λεπτό ενώ στο 43′ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση καθώς μετά από κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Παπουλή ο οποίος πλάσαρε εύστοχα για το 1-1 με το οποίο έληξε το ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ομόνοια έψαξε το γκολ της ανατροπής αλλά δεν το βρήκε ποτέ. Μάλιστα στο 80′ διαμορφώθηκε το τελικό 2-1 δίνοντας τη νίκη και τους τρεις βαθμούς στη Νέα Σαλαμίνα. Εκτός ο χαφ Μποτεάκ.

Μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Ερμής για να ανέβει ψυχολογικά και βαθμολογικά καθώς έμεινε στο «στείρο» και ισόπαλο χωρίς σκορ αποτέλεσμα την προηγούμενη αγωνιστική απέναντι στη Δόξα Κατωκοπιάς. Πολλές ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες στο πρώτο μέρος, χάθηκαν τα άχαστα στην επανάληψη για την ομάδα του Αραδίππου. Μπορεί να μην έχει κερδίσει στα τρία πιο πρόσφατα παιχνίδια, ωστόσο οι 12 βαθμοι που έχει συλλέξει ως τώρα είναι ικανοποιητικοί.

Εκτίμηση: Νίκη θέλει και μάλιστα απεγνωσμένα η Ομόνοια που δεν έχει περιθώριο για νέες γκέλες. Το 1.38 του άσου όμως είναι εκτός πραγματικότητας.

Εθνικός Άχνας - ΑΕΚ Λάρνακας: Δίχως νικητή έληξε η αναμέτρηση στο «Στέλιος Κυριακίδης» ανάμεσα σε Καρμιώτισσα και Εθνικό Άχνας. Το τελικό 1-1 διαμορφώθηκε με δύο πέναλτι, ένα για κάθε ομάδα σε κάθε ημίχρονο, και δεν τις άφησε ιδιαίτερα ικανοποιημένες. Οι φιλοξενούμενοι συμπλήρωσαν δέκα αγωνιστικές δίχως νίκης μετά το 2-0 της πρεμιέρας απέναντι στην ΕΝΠ (26/8)! Εκτός ο τιμωρημένος αμυντικός Σάβιτς και ο τραυματίας αμυντικός Γκόρουμπετς.

Δεν τα κατάφερε για ακόμα ένα παιχνίδι η ΑΕΚ η οποία έχασε με 2-1 εντός έδρας απο τον ασταμάτητο Απόλλων ο οποίος είχε τον Πετράκη ως νέο κόουτς στον πάγκο . Προβάδισμα με 1-0 (Πίττας) στο ημίχρονο για τους νικητές και ενώ η ΑΕΚ που ήταν καλύτερη στην αρχή της επανάληψης, ισοφάρισε ο Ακοράν και ενώ ο Ντιγκινί, ήταν ο παίκτης που έδωσε τη νίκη στην ομάδα της Λεμεσού! Στο -7 από την κορυφή πλέον η ομάδα της Λάρνακας με νέο κόουτς τον Σοφρώνη Αυγουστή (πρώην Απόλλωνα Λεμεσού) Τιμωρημένος ο χαφ Χέιτλι.

Εκτίμηση: Με νέο προπονητή η ΑΕΚ θα ψάξει την επάνοδο της στις νίκες. Ο Εθνικός πάντως είναι μια ομάδα που έχει ποιότητα και σίγουρα μπορεί να της βάλει δύσκολα. Αξιόλογο το αμφίτερμα, στο 1.83.