Α' Κύπρου (30/1): Το προβάδισμα της Δόξας

30/01/2021

• 4/5 G/G πρόσφατα για τη Δόξα.

Δόξα Κατωκοπιάς - Παραλίμνι: Η ομάδα της Κατωκοπιάς στο πρόσφατο ματς με την ΑΕΛ προηγήθηκε νωρίς στο σκορ με γκολ του Σαντίκ από το σημείο του πέναλτι στο 7ο λεπτό, όμως ο αντίπαλος αντέδρασε και ανάτρεψε το σκορ πριν το τέλος του ημιχρόνου με γκολ του Ράιαν Μαέ για το 2-1. Στην επανάληψη πίεσε και δημιούργησε φάσεις, εντούτοις δεν κατάφερε να βρεί το γκολ, κάτι που έπραξε ο αντίπαλος για το 3-1 στο 66'. Eκτός ο αμυντικός Μιντίκης.

Τέλος έλαβε το αήττητο σερί του Παραλιμνίου που δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό της Ομόνοιας γνωρίζοντας την ήττα με 1-0. Το πάλεψε αρκετά η ομάδα του Κάρλος Φερέρ, όμως λύγισε στα τελικά στάδια του αγώνα. Μία καλή φάση ουσιαστικά σε 90 λεπτά οι γηπεδούχοι, που απειλήθηκαν αρκετά και κράτησαν για 80'. Στην 11η θέση της βαθμολογίας, έχει κάνει άλματα βαθμολογικά το τελευταίο διάστημα.

Εκτίμηση: Αμφίρροπο παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να έχουν καλή ψυχολογία έχοντας κερδίσει σημαντικούς αντιπάλους. Κουρασμένο το Παραλίμνι που θέλει δουλειά ώστε να μπορέσει να αποτελέσει ξανά... αξιόπιστη ομάδα. Με ρίσκο στον άσο του 2.30 της bet365.

Aπόλλων Λεμεσού - ΑΠΟΕΛ: Σε ένα αρκετά δυνατό παιχνίδι, με κόκκινη, ευκαιρίες, δοκάρια και δυο γκολ, η Νέα Σαλαμίνα και ο Απόλλωνας εξήλθαν ισόπαλοι 1-1 στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.
Ο Ντιγκινί άνοιξε το σκορ με πέναλτι και ο Ντανίλο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Σε δυο καθοριστικές φάσεις το VAR διόρθωσε το διαιτητή, στο πέναλτι του Απόλλωνα και στην κόκκινη του Βασιλείου. Το αποτέλεσμα επανέφερε την ομάδα της Λεμεσού στην κορυφή, αλλά στο +1 από την Ομόνοια.

Χωρίς γκολ έμειναν ο ΑΠΟΕΛ και η Ανόρθωση στο ΓΣΠ με τις δύο ομάδες να αρκούνται στη λευκή ισοπαλία (0-0) στο μεταξύ τους ντέρμπι, για την 21ή αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος. Αυτό το αποτέλεσμα δεν άφησε το ΑΠΟΕΛ ικανοποιημένο, καθώς οι γηπεδούχοι έχασαν έδαφος στην προσπάθεια αντεπίθεσης για είσοδο στην πρώτη εξάδα.  Δεν υπολογίζονται σήμερα, οι αμυντικοί Βινίσιους και Σαμπάλα. Εκτός ο κίπερ Οζούχο.

Εκτίμηση: Πριν λίγες ημέρες τα «είπαν» στο κύπελλο με τον ΑΠΟΕΛ να βγαίνει νικητής, αλλά ο Απόλλων δεν είναι φαβορί με βάση την εικόνα του το τελευταίο διάστημα. Ο ΑΠΟΕΛ έχει ανεβάσει αισθητά την απόδοση της με τον Πουρσαϊτίδη, το χέρι ωστόσο δεν μπορεί να πάει εύκολα στον άσο. Πάσο.