Α' Κύπρου (3/2): Φαβορί τα... γκολ στη Λεμεσό

02/02/2021

4/5 over 2.5 πρόσφατα για την ΑΕΛ εντός έδρας.

ΑΕΛ - ΑΠΟΕΛ: Εξαιρετικό παιχνίδι στο «Αμμόχωστος» με τον Ερμή και την ΑΕΛ να κρατούν αμείωτο το ενδιαφέρον σε όλους όσους παρακολούθησαν το παιχνίδι μέχρι το τελευταία σφύριγμα. Το τελικό 2-2 φέρνει και ικανοποίηση αλλά και απογοήτευση (κυρίως στην ΑΕΛ) για το γεγονός ότι δεν εκμεταλλεύτηκε τις απώλειες της Ομόνοιας που δεν κέρδισε στο παιχνίδι που προηγήθηκε. Στους 42 βαθμούς πλέον η ΑΕΛ, η απόσταση από την κορυφή μειώθηκε στους 5 βαθμούς αλλά με αγώνες λιγότερους.

Με κακή εμφάνιση, ηττήθηκε με 1-0 στο ντέρμπι τον ΑΠΟΕΛ με γκολ του Γιάννη Πίττα στο 73’. Ο Γιάννης Πίττας με μια εκπληκτική προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σίλβα και χάρισε ένα σπουδαίο τρίποντο στον Απόλλωνα. Το ΑΠΟΕΛ, που προσπάθησε στα τελευταία λεπτά να ισοφαρίσει και είχε φάσεις με Ζαχίντ και Εφραίμ, έμεινε στους 24 βαθμούς. Αυτή είναι η πρώτη ήττα του Σάββα Πουρσαϊτίδη στον πάγκο του ΑΠΟΕΛ. Στο δεύτερο ημίχρονο, το ΑΠΟΕΛ είχε καλό ξεκίνημα προσπάθησε να δημιουργήσει προϋποθέσεις, όμως σταδιακά ανέλαβε την πρωτοβουλία ο Απόλλωνας και είχε δύο καλές φάσεις με σουτ του Παπουνασβίλι στο 57’ και στο 60’.

Εκτίμηση: Ανέβασε ρυθμούς ο ΑΠΟΕΛ, ο οποίος παρά την ήττα δείχνει οτι αλλάζει και σιγά σιγά μαζεύει τα κομμάτια του. Σταθερά ομάδα... τίτλου η ΑΕΛ, αξίζει το αμφίτερμα στο 1.70.