Ά Κύπρου (29/8): Ισάξια σύνολα, προβάδισμα στο αμφίτερμα

29/08/2020

Μεγάλο ενδιαφέρον στην 2η «στροφή» στην Κύπρο.

• 4/5 οver 2.5 προσφάτως για τον Εθνικό Άχνας.

Δόξα Κατωκοπιάς - Εθνικός Άχνας: Η Δόξα, όχι μόνο στάθηκε στο ύψος της απέναντι  στον θεωρητικά πολύ ανώτερο της  Απόλλωνα τόσο ως όνομα αλλά και ως υλικό, αλλά είχε αξιοπρεπή παρουσία και μπορούσε εάν είχε πιο καθαρό μυαλό σε κάποιες ευκαιρίες, να πετύχει και δεύτερο τέρμα διεκδικώντας με αξιώσεις ακόμη και τη νίκη. Η ομάδα του Σακκά προηγήθηκε με απευθείας φάουλ του Εγγλέζου στο 35’, ενώ την παρτίδα για τον Σωφρόνη Αυγουστή και τους παίκτες του Απόλλωνα, έσωσε ο Νταμπό στο 55′ με κεφαλιά μετά από μπαλιά του Ντιγκινί. Ήρθε ο Φιρμίνιο της Εστορίλ, φημες για κρούσμα κορονοϊού στην ομάδα που απομονώθηκε.

Εκπληκτική εκκίνηση με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα για τον Εθνικό Άχνας ο οποίος έρδισε με 2-0 στο αναβληθέν ματς της πρεμιέρας απέναντι στην Ένωση Νέων Παραλιμνίου. Το παιχνίδι είχε αρκετές καλές στιγμές, με τους γηπεδούχους να παρουσιάζουν καλά στοιχεία σχεδόν σε όλο το ματς. Η ομάδα του Εθνικού άρχισε με τον καλύτερο τρόπο το παιχνίδι καθώς προηγήθηκε στο πέμπτο μόλις λεπτό απο την άσπρη βούλα. Στο μεγαλύτερο διάστημα της επανάληψης, το δυνατό παιχνίδι και τα πολλά φάουλ, δεν επέτρεψαν στους μπλε να πετύχουν δεύτερο τέρμα που να τους σιγουρέψει τη νίκη από νωρίς. Τα κατάφεραν όμωςστο 84′ με ιδανικό πλασέ του Μιγκελίτο εντός περιοχής, έπειτα από σπουδαία μπαλιά του Παπαγεωργίου. Τραυματίας ο χαφ Κονέ.

Εκτίμηση:  Ισάξιες περίπου οι ομάδες, έδειξαν πολύ καλά στοιχεία στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος δείχνοντας με τον καλύτερο τρόπο πως θα έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο φέτος. Στο 1.78 της novibet το αμφίτερμα.

Παραλίμνι - Ολυμπιακός Λευκωσίας: Δεν άξιζε κάτι θετικό απο το ματς με τον Εθνικό στο Δασάκι, ωστόσο το τελικό 2-0 σίγουρα δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα με βάση την εμφάνιση που πραγματοποίησε το Παραλίμνι. Σε ένα μέτριο ματς στην επανάληψη και με το Παραλίμνι να διαμαρτύρεται έντονα για την διαιτησία, η «χαριστική βολή» ήρθε στο 84' αλλά μέχρι τότε ήταν μέσα στο κόλπο. Χρειάζεται ενίσχυση λέει ο τεχνικός Καρράς.

Δεν ήταν αρνητικός ο Ολυμπιακός όμως έφυγε με άδεια χέρια στο ματς με την ΑΕΛ. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο. Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και σταδιακά άρχισε να ανεβάζει στροφές, ελέγχοντας το ρυθμό του αγώνα. Η ΑΕΛ έδωσε βαρύτητα στα μετόπισθεν και έδειξε να… επαναπαύεται από το προβάδισμα της, όμως στην πρώτη ευκαιρία που έφτιαξαν οι γηπεδούχοι στο 72΄ ισοφάρισαν σε 1-1, με την ομάδα της Λεμεσού να παίρνει τελικά το τρίποντο στο 85΄με κοντινή προβολή του Αβραάμ.

Εκτίμηση: Θεωρητικά, αν έπαιζαν προς το τέλος της χρονιάς θα ήταν εξαποντο παραμονής. Τώρα όμως, στη 2η «στροφή» απλά αμφότερες αναζητούν να χρυσώσουν το χάπι απο τις ήττες τους στην πρεμιέρα. Καλύτερα να αποφύγουμε τα ρίσκα.