Ά Κύπρου (28/8): Καλοπληρωμένο αμφίτερμα στην Πάφο

28/08/2020

Με δύο σπουδαία ματς ανοίγει η αυλαία της 2η αγωνιστικής στην Κύπρο.

• Τόσο η ΑΕΛ όσο και η Νέα Σαλαμίνα έφεραν goal/goal στην πρεμιέρα.

Πάφος - Ανόρθωση: Έχοντας καλά διαστήματα στο παιχνίδι της, η ομάδα της Πάφου με μια ενθαρυντική εμφάνιση και απέναντι σε μια ομάδα με «βαρύ» όνομα αλλά και αρκετούς νεαρούς ποδοσφαιριστές στη σύνθεση της, πήρε έναν σημαντικό βαθμό στην έδρα της κόντρα στην Ομόνοια. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μπεριγκό από το σημείο του πέναλτι στο 14ο λεπτό, ενώ η Ομόνοια γύρισε το παιχνίδι σε οκτώ λεπτά (56’, 64’) με πρωταγωνιστή τον Μποτεάκ. Η Πάφος ισοφάρισε στο 79’ με αυτογκολ του Βενιζέλου μετά από σουτ του Πάντσεον. Στο τέλος αμφότερες βολεύτηκαν με την ισοπαλία σε μια πρεμιέρα με γκολ και θέαμα. Πήρε τον στόπερ Σάιθ και τον Αουρέλιο (Α).

Μεγάλη εντός έδρας νίκη απέναντι σε έναν ανανεωμένο Ερμή για την Ανόρθωση. O Γκαλίτσιος άνοιξε το σκορ για την Ανόρθωση, όμως η απάντηση των νεοφώτιστων φιλοξενούμενων ήταν άμεση. Η Ανόρθωση ήταν αγνώριστη προς το καλύτερο στην επανάληψη, έβαλε κάτω τη μπάλα και με τους Καλτσά και Ελουντού πήρε μια πολύ σημαντική νίκη ανοίγοντας το νέο πρωτάθλημα με νίκη. Εκτός για την ομάδα του Κετσπάγια οι Βγκορτς (Α) και ο φορ Χριστοφή.

Εκτίμηση: Μεγάλη δυναμική αποκτά εντός η ομάδα της Πάφου ενώ η Ανόρθωση έχει την εμπειρία να φύγει αλώβητη. Τουλάχιστον... «τσιμπημένο» το αμφίτερμα στο 2.00

AE Λεμεσού - Νέα Σαλαμίνα: Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ ήταν ασταμάτητη και πολύ αποτελεσματική στον αγωνιστικό χώρο πανηγυρίζοντας το τρίποντο αφού κέρδισε τον Ολυμπιακό με 1-2, στο Μακάρειο. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ δραστήριοι στο χορτάρι και έπαιξαν ανοικτά για τη νίκη ενώ προηγήθηκαν με τον Έουλερ στο 44'. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Μάντζη στο 72' και ο Αβραάμ στο 85' χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του, μετά από στημένη φάση, στις οποίες η ομάδα του Κέρκεζ ήταν κίνδυνος - θάνατος. Κανένα αγωνιστικό πρόβλημα για τον Κερκέζ.

Στο ουδέτερο “Αντώνης Παπαδόπουλος”, η Σαλαμίνα πήρε κάτω απο τη βάση στην... πρεμιέρα και ηττήθηκε με 2-1 απο μια πολύ μέτρια ΑΕΚ Λάρνακας. Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο μέρος και με το σκορ στο 1-0 υπέρ της ΑΕΚ η οποία και πήρε κεφάλι στο σκορ με γκολ του Τρισκόφσκι στο 38',  πίεσαν και ήταν ανώτεροι καταφέρνοντας να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια στο 62 λεπτό με το νεαποκτηθέντα Τσέχο  φορ Βάγκνερ. Και εκεί που βγήκε μπροστά, ήρθε η αποβολ του Κονφέ στο 66 λεπτό. Δύο λεπτά αργότερα ο Άμπραχαμ με εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το 1-2 που έμεινε μέχρι τέλους και έτσι η Σαλαμίνα έφυγε με άδεια χέρια στην πρεμιέρα. Εκτος ο αμυντικός Μπέριο και ο φορ Σιαθά. Τιμωρημένος και ο χαφ Κονφέ.

Εκτίμηση: Ωραίο παιχνίδι και μάλιστα αμφίρροπο με την ΑΕΛ να έχει πάντως το πάνω χέρι. Ακόμη ωστόσο δεν μπορούμε να εμπιστευτούμε τους γηπεδούχους σε αυτές τις αποδόσεις.