Α' Κύπρου (28/2): Με το 1.70 στη Λευκωσία

28/02/2021

Αγωνιστική δράση στην Α΄κατηγορία Kύπρου, ακολουθεί ανάλυση των δύο αναμετρήσεων της ημέρας.

Γκρουπ υποβιβασμού:

ΑΠΟΕΛ - Εθνικός Άχνας: Μετά απο δύο συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα, το ΑΠΟΕΛ ηττήθηκε με 1-0 απο την Ομόνοια, μένοντας αρκετά χαμηλά στη βαθμολογία. Το «τριφύλλι» νίκησε 1-0 τον ΑΠΟΕΛ στο ντέρμπι της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα οι «γαλαζοκίτρινοι» έμειναν και τυπικά εκτός πρώτης εξάδας για πρώτη φορά από τη σεζόν 2007-08 που καθιερώθηκαν τα πλέι οφ, έχοντας συγκεντρώσει μόλις 30 βαθμούς.

Η ΑΕ Λεμεσού νίκησε στο Δασάκι 2-1 τον Εθνικό Άχνας για την 26η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να βρεθεί στη προτελευταία θέση της βαθμολογίας η ομάδα του Εθνικού. Στο 20ό λεπτό ο Μπουνόζα άνοιξε το σκορ, ενώ ο Αντάμοβιτς στο 62ο λεπτό έκανε το 2-0. Ο Ντόλεζαλ μείωσε στο 67’ σε 1-2.

Εκτίμηση: Χωρίς άγχος το ΑΠΟΕΛ που δεν πρόκειται να κινδυνεύσει, ενώ απο την άλλη πλευρά ο Εθνικός παίζει do or die ματς και δύσκολα θα καταφέρει να κερδίσει ξανά εκτός τους «γαλαζοκίτρινους» που έχουν το μυαλό τους στο κύπελλο. Over στο 1.70.

Πλέι οφ πρωταθλήματος:

Ολυμπιακός Λευκωσίας - Ομόνοια: Την πιο ένδοξη στιγμή των τελευταίων 16 χρόνων βιώνει ο Ολυμπιακός. Το ιστορικό σωματείο της Λευκωσίας επικράτησε 1-της ΑΕΚ στο Μακάρειο για την 26η και τελευταία αγωνιστικής της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος και «κλείδωσε» την 6η θέση που τον βάζει στο «τρένο» της πρώτου γκρουπ, ανεξαρτήτως των αποτελεσμάτων στα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής. «Χρυσός» σκόρερ για την ομάδα του Τακτακαλά ο Βαγγέλης Μάντζης στο 17’ με κεφαλιά «δυναμίτη» ενώ με την επιτυχία τους οι μαυροπράσινοι έφτασαν τους 34 βαθμούς και έτσι άφησαν με την όρεξη τους υπόλοιπους.

Μετά την σπουδαία νίκη με 1-0 επί του ΑΠΟΕΛ στο πρωτάθλημα, αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 κόντρα στους «γαλαζοκίτρινους» και στο κύπελλο. Τέσσερις μέρες μετά τη συνάντησή τους στο πρωτάθλημα (νίκη 1-0 της Ομόνοιας), οι «γαλαζοκίτρινοι» παρουσίασαν πιο ανταγωνιστικό πρόσωπο, ανοίγοντας το σκορ στο 51' με τον Κλωναρίδη. Τρία λεπτά αργότερα όμως, το «τριφύλλι» έφερε το ματς στα ίσα με τον Τιάγκο. Εκτός ο χαφ Γκόμεθ.

Εκτίμηση: Ο Ολυμπιακός πέτυχε το στόχο του και την είσοδό του στην εξάδα, αλλά μάλλον τώρα οφείλει να επικεντρωθεί στο ματς κυπέλλου που ακολουθεί. Η Ομόνοια είναι φαβορί αλλά οχι του 1.65...