Α' Κύπρου (28/2): Δυναμική εντός η Σαλαμίνα

27/02/2021

• 3/4 over 2.5 για τη Σαλαμίνα πρόσφατα.

Νέα Σαλαμίνα - Παραλίμνι: Με νίκη έκλεισε τις υποχρεώσεις της στον Α’ γύρο του πρωταθλήματος η Νέα Σαλαμίνα μετά το εντός έδρας 4-0 κόντρα στην Καρμιώτισσα. Ολα τα γκολ για τους «ερυθρόλευκους» προήλθαν από το σημείο του πέναλτι. Δύο γκολ ο Ντανίλο και ένα ο Βάγκνερ. Στους 29 βαθμούς πλέον η Νέα Σαλαμίνα, η οποία ήταν η ομάδα που είχε την υπεροχή από το πρώτο λεπτό.

Νέα ήττα κόντρα στον Απόλλων για το Παραλίμνι που δεν έπιασε υψηλά επίπεδα απόδοσης. Ο Αϊτιανός ακραίος αμυντικός δύο λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο σκόραρε με κεφαλιά και έκανε ιδανικό ντεμπούτο με τη φανέλα του Απόλλωνα. Η αναμέτρηση πήρε «φωτιά» σε διάστημα τεσσάρων λεπτών, αφού η Ένωση ισοφάρισε προσωρινά στο 78’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φελίπε, ενώ στο 82’ ο Μπένσοπ και πάλι από τα ένδεκα βήματα λύτρωσε τον Απόλλωνα, με το πρώτο του τέρμα μετά από 107 μέρες.

Εκτίμηση: Τρείς σερί ήττες για το Παραλίμνι, επιτέλους νίκη για τη Σαλαμίνα μετά απο τρία συνεχόμενα παιχνίδια όπου είχε χάσει. Σταθερά κακή εκτός η Ένωση, ο άσος στο 1.93 αξίζει.