Α' Κύπρου (28/11): Κλειστό ματς στη Σαλαμίνα

28/11/2020

• Απο έξι σερί under η Ανόρθωση.

Νέα Σαλαμίνα - ΑΠΟΕΛ:Μετά απο σχεδόν δυομιση μήνες, η Σαλαμινα πανηγύρισε ένα πολύ μεγάλο αποτέλεσμα κερδίζοντας την Ομόνοια. Συγκεκριμένα στο 8ο λεπτό ο Σιαθάς γύρισε στον Ντανίλο ο οποίος πλάσαρε τον Φαμπιάνο για το 1-0. Στο 43′ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση καθώς μετά από κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Παπουλή ο οποίος πλάσαρε εύστοχα για το 1-1 με το οποίο έληξε το ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ομόνοια έψαξε το γκολ της ανατροπής αλλά δεν το βρήκε ποτέ. Μάλιστα στο 80′ ο Οσέι σέντραρε από αριστερά και ο Βάγκνερ με πλασέ στην κίνηση διαμόρφωσε το τελικό 2-1 δίνοντας τη νίκη και τους τρεις βαθμούς στη Νέα Σαλαμίνα.Εκτός ο αμυντικός Σμοβτς, τιμωρημένος ο αμυντικός Χριστοφόρου.

Νίκη μετά τις 20 Σεπτεμβρίου για τον ΑΠΟΕΛ που επικράτησε με 2-0 επί της Δόξας στο πλαίσιο του εξ αναβολής αγώνα της 4ης αγωνιστικής. Τα πρώτα 45 λεπτά κύλησαν για τον ΑΠΟΕΛ όπως και η υπόλοιπη σεζόν, καθώς οι παίκτες του Μακάρθι προσπάθησαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες για να σκοράρουν, χωρίς όμως να υπάρχει καμία έμπνευση στο τελικό τρίτο του γηπέδου, χωρίς να έχουν προσανατολισμό και χωρίς να έχουν τον τρόπο να διασπάσουν μία κλειστή και οργανωμένη άμυνα όπως αυτή της Δόξας.Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εμφανώς καλύτερος ο ΑΠΟΕΛ και ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με τον Μερκή στο 57ο λεπτό από στημένη φάση, ένα γκολ που έδωσε ψυχολογία και όρεξη στους παίκτες του Μακάρθι ενώ στο 64' σκόραρε μέσω πέναλτι για το τελικό 2-0.

Εκτίμηση: Σε εξαιρετική κατάσταση οι γηπεδούχοι, ανέβηκε ψυχολογικά ο ΑΠΟΕΛ που πήρε επιτέλους θετικό αποτέλεσμα μετά απο έξι αναμετρήσεις. Καλό το under στο 1.80, συνήθως βλέπουμε κλειστά τα ματς τους.

Ανόρθωση - Παραλίμνι: λαβε τέλος το αήττητο σερί που διατηρούσε εδώ και έξι αγωνιστικές , οι πέντε εκ των οποίων έληξαν με νίκη. Κακή παρουσία για την «Κυρία» που γνώρισε την δεύτερη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα και πάλι από Λεμεσιανή ομάδα και πιθανόν αυτό να της στοιχίσει και τη μοναξιά της κορυφής. Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΛ ήταν καλύτερη και δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες για γκολ, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει. Η Ανόρθωση ήταν μουδιασμένη και δεν βρήκε ρυθμό, ενώ δεν μπόρεσε να φτιάξει ευκαιρίες μπροστά από την αντίπαλη εστία. Μετά την ανάπαυλα ανέβασε κάπως την απόδοση της, χωρίς ουσία όμως, αφού μια λάθος συνεννόηση στην άμυνα έφερε και το γκολ του Μαέ, το οποίο έκρινε την αναμέτρηση. Στη συνέχεια η ομάδα της Αμμοχώστου προσπάθησε μάταια να μπει ξανά στο παιχνίδι και το 1-0 έμεινε μέχρι το φινάλε. Εκτός  ο στόπερ Βοργκτς, ο μέσος Αμπαρτζουμιάν και ο εξτρέμ Οκριασβίλι.

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το ματς μεταξύ της Ανόρθωσης και της ΑΕ Λεμεσού. Οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην τελευταία θέση με 7. Η πρώτη καλή στιγμή ήταν για τους φιλοξενούμενους στο 39’, αλλά το δυνατό σουτ του Κούζικ πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα ήταν… μια από τα ίδια, αφού η μπάλα παιζόταν κυρίως στη μεσαία γραμμή και οι δύο τερματοφύλακες ήταν απλοί θεατές. Έτσι, το 0-0 έμεινε μέχρι το τριπλό σφύριγμα του διαιτητή. Μοναδική απουσία αυτή του αναπληρωματικού επιθετικού Κυνηγόπουλου.

Εκτίμηση: Η λογική και η φόρμα λένε άσο αλλά και λίγα τέρματα. Ο άσος της Ανόρθωσης στο 1.30 όμως δεν εμπεριέχει καμία αξία.