Α' Κύπρου (26/2): Η ευκαιρία της ΑΕΛ

25/02/2021

3/4 ΝG προσφάτως για την ΑΕΚ.

ΑΕΛ Λεμεσού - ΑΕΚ Λάρνακας: Η ΑΕΛ επικράτησε εκτός έδρας με σκορ 1-2 του Εθνικού Αχνας στο Δασάκι και πήρε ένα πολύ σημαντικό διπλό που την διατηρεί στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 55 βαθμούς, και στο -1 από την κορυφή της και την Ομόνοια. Στο 20ό λεπτό ο Μπουνόζα άνοιξε το σκορ, ενώ ο Αντάμοβιτς στο 62ο λεπτό έκανε το 2-0. Ο Ντόλεζαλ μείωσε στο 67’ σε 1-2. Επιστροφή για τον χαφ Ριέρα.

Δεν παρουσιάστηκε όπως πρέπει στο πρόσφατο ματς με τον Ολυμπιακό Λευκωσίας η ΑΕΚ και ηττήθηκε με 1-0. Χρυσός» σκόρερ για την ομάδα του Τακτακαλά ο Βαγγέλης Μάντζης στο 17’ με κεφαλιά «δυναμίτη». Η ΑΕΚ δέχθηκε την ένατη φετινή ήττα της, έμεινε στους 41 βαθμούς και έχασε ακόμα περισσότερο έδαφος στην προσπάθειά της για ευρωπαϊκό εισιτήριο. Τιμωρημένος είναι ο χαφ Σπιρόφσκι.

Εκτίμηση: Εκκίνηση στα πλέι οφ στην Κύπρο, με σπουδαίο ματς. Η ΑΕΚ Λάρνακας είναι ποιοτικό σύνολο αλλά ως εκεί. Η ΑΕΛ που είναι και γηπεδούχος έχει καλύτερη ομάδα, μεγαλύτερο κίνητρο και αποφασιστικότητα. Άσος στο 1.93.