A' Kύπρου (25/10): Έχει γκολ το Παραλίμνι

24/10/2020

• 4/5 G/G για την Ανόρθωση πρόσφατα.

Ανόρθωση - ΑΠΟΕΛ: «Κυανόλευκο» βάφτηκε το ντέρμπι της Αμμόχωστου. Η Ανόρθωση με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μιχάλη Μανιά, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ επικράτησε με 4-1 της Νέας Σαλαμίνας στο «Αμμόχωστος – Επιστροφή» για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Αφού πέτυχε το παρθενικό του τέρμα με τη φανέλα της Ανόρθωσης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 10’, πήρε φόρα και τέσσερα λεπτά αργότερα σημείωσε με κεφαλιά (έπειτα από συστημένη σέντρα του Γκαλίτσιου) το 2-0, ενώ στο 55′ με δεύτερο πέναλτι ολοκλήρωσε το χατ τρικ και αντικαταστάθηκε ένα λεπτό αργότερα από τον Κβιλιτάια. Η Νέα Σαλαμίνα μείωσε προσωρινά σε 2-1 στο 39’  ενώ το σκορ διαμόρφωσε ο Μπράνκο Βργκοτς με κεφαλιά στο 78’, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Χουσμπάουερ.

Αν και από το 50`, η Πάφος έπαιζε με 10 παίκτες, απέναντι σε έναν ΑΠΟΕΛ που ούτε και μετά τη διακοπή έδειξε να βελτιώνεται, πήρε μια μεγάλη νίκη με 1-0, χάριν σε πέναλτι του Βαλακάρι στο 84`! Τη στιγμή που η Πάφος, πανηγύρισε μια μεγάλη επιτυχία, ο προβληματισμός διογκώνεται στον ΑΠΟΕΛ και πλέον αναμένονται σημαντικές εξελίξεις.

Εκτίμηση: Nτερμπάρα είναι το ματς και σίγουρα ο ΑΠΟΕΛ σε καμία περίπτωση δεν πείθει πως θα πάει και θα πάρει διπλό. Θα περιμένουμε πρίν αγοράσουμε καθώς είναι αμφίρροπο παιχνίδι.

Ομόνοια - Παραλίμνι: Στην πιο πρόσφατη αγωνιστική της υποχρέωση πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Εθνικού Άχνας με 2-1, παρότι έπαιζε για μεγάλη διάρκεια του παιχνιδιού με αριθμητικό μειονέκτημα ενώ στο ευρωπαϊκό στερέωμα δείχνει ανεβασμένη και «μπελάς» για πολλές ομάδες, πήρε μάλιστα και αποτέλεσμα (1-1) στη Τούμπα στη πρεμιέρα των ομίλων του Europa League παρόλο που η ελληνική ομάδα τη «σφυροκοπούσε» ανελέητα για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Στο ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε την 7η αγωνιστική απέναντι στην Ένωση, οι γαλαζοκίτρινοι  της ΑΕΛ έκαναν περίπατο κερδίζοντας με 4-1. Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ, πραγματοποίησε ίσως το καλύτερό της πρώτο ημίχρονο, στάθηκε τυχερή σε 2-3 πολύ καλές φάσεις της Ένωσης, και μέχρι το 25  είχε πάρει κεφάλι με 3-0 , ενώ λίγο πριν ολοκληρωθεί το α’ μέρος, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 1-3 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Φελίπε (38’). Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε με πλασέ ο Γκαζαριάν στην επανάληψη (70’) μετά από ασίστ του Τόρες. Οι πραγματικές δυνατότητες της φετινής Ένωσης Νέων Παραλιμνίου, επιβεβαιώθηκαν στο Τσίρειο, παρά την έκπληξη των βυσσινί επί της ΑΕΚ (2-1) στην προηγούμενη αγωνιστική. Η ομάδα του Παραλιμνίου παρουσιάστηκε με αρκετές ελλείψεις σε όλες τις γραμμές και αυτό φάνηκε από τα γκολ που δέχθηκαν, τόσο στη δημιουργία και στην εκτέλεση, όσο και στο τελείωμα των φάσεων της ΑΕΛ. Εάν το Παραλίμνι συνεχίσει σε τέτοιες εμφανίσεις σίγουρα θα κινδυνέψει.

Εκτίμηση: Σε κάκιστη κατάσταση το Παραλίμνι, συνεπώς όπως κι αν είναι η Ομόνοια (ελέω κούρασης) δεν πρόκειται να μην είναι φαβορί. Παρόλα αυτά, το 1.28 του άσου δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Πιο λογικό το αμφίτερμα στο 2.20.

Εθνικός Άχνας - Ολυμπιακός Λευκωσίας: Μπορεί στο πρωτάθλημα να μη τα πηγαίνει καλά, όμως στο κύπελλο πέτυχε μια επιβλητική νίκη. Ο Εθνικός Άχνας επικράτησε του Άρη στο Τσίρειο στάδιο με 1-4, σε εξ’ αναβολής αγώνα Κυπέλλου και πήρε την πρόκριση στην Β’ φάση του θεσμού.  Ζακπά, Κωνστανίνος Ηλία, Μάριος Ηλία και Κονέ οι σκόρερ για την ομάδα του Εθνικού. Η ομάδα της Λεμεσού είχε ισοφαρίσει προσορινά σε 1-1 με τον Παχίπη. Η ομάδα του Εθνικού θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση της διοργάνωσης την Αλκή εκτός έδρας.

Χωρίς αντίδραση η ομάδα του Ολυμπιακού καθώς ο Απόλλων Λεμεσού πέρασε απο την έδρα της ομάδας της Λευκωσίας με 1-0. Για τον Ολυμπιακό, που παρέμεινε στους 9 βαθμούς, αυτή ήταν η τέταρτη ήττες σε επτά αγώνες. Χωρίς κάποια ιδιαίτερη φάση κύλησε το πρώτο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν μια ανούσια υπεροχή, αλλά τίποτε περισσότερο. Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 51’, ο Απόλλων στην πρώτη καλή στιγμή άνοιξε το σκορ με δυνατό σουτ του Ντιγκινί, μετά από σέντρα του Πέδρο. Δεν άξιζαν τίποτα περισσότερο οι γηπεδούχοι που έμειναν περίπου στο μέσο της βαθμολογίας.

Εκτίμηση: Ομάδες με τους ίδιους στόχους που προέρχονται από κακό αποτέλεσμα όμως θέλουν να αλλάξουν το σκηνικό. Ο Ολυμπιακός δείχνει ένα κλίκ πιο έτοιμος όμως δεν αξίζει να τον εμπιστευθούμε ακόμα.