Α' Κύπρου (24/10): Ακλόνητο φαβορί ο Απόλλων

23/10/2020

• Απο πέντε συνεχόμενα NG ο Ερμής.

Απόλλων Λεμεσού - Νέα Σαλαμίνα: Με το πόδι στο… γκάζι συνεχίζει στο κυπριακό πρωτάθλημα ο Απόλλων. Η ομάδα του Λεμεσού πέρασε και από το Μακάρειο, επικρατώντας 1-0 του Ολυμπιακού Λευκωσίας, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής και επέστρεψε στην κορυφή, φτάνοντας τους 16 βαθμούς με απολογισμό πέντε νίκες και μια ισοπαλία. Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 51’, ο Απόλλων στην πρώτη καλή στιγμή άνοιξε το σκορ με δυνατό σουτ του Ντιγκινί, μετά από σέντρα του Πέδρο. Η ομάδα της Λεμεσού θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματά της στο 80’, αλλά στο πλασέ του Αγκίρε, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι κι έτσι το 1-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Mε κάτω τα χέρια ηττήθηκε η Νέα Σαλαμίνα στην έδρα της Δόξας με 2-0, μια ήττα που ήταν η τρίτη στη σειρά. Σκόρερ και των δύο τερμάτων της Δόξας ήταν ο Σαντίκ. Αντέδρασε αργά η Νέα Σαλαμίνα, η οποία πίεσε στο φινάλε και θα μπορούσε να πετύχει τουλάχιστον ένα γκολ, που θα μετέτρεπε σε… θρίλερ τα τελευταία λεπτά.

Εκτίμηση: Δύο ομάδες που βρίσκονται σε εντελώς διαφορετικές πορείες αυτή τη στιγμή. Ο Απόλλων είναι με το πόδι κολλημένο στο γκάζι ενώ η Σαλαμίνα ολοένα και δυσκολεύεται να βρεί απαντήσεις. Παίζεται και με χάντικαπ (-1) ο άσος στο 1.95.

Ερμής Αραδίππου - ΑΕΚ Λάρνακας: Χωρίς να είναι καλύτερος από την Καρμιώτισσα ο Ερμής, είχε την ουσία, αφού κατάφερε να σκοράρει ένα γκολ με τον Χολτ στο Β΄ ημίχρονο και να πάρει μία πολύ σημαντική νίκη επί της Λεμεσιανής ομάδας στο “Στέλιος Κυριακίδης”. Με αυτό το τρίποντο, η ομάδα της Αραδίππου ανέβηκε στους επτά βαθμούς και προσπέρασε την Καρμιώτισσα που έμεινε στους έξι.

Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ. Η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε με 2-0 της Δόξας στην «Αρένα» στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Τα γκολ για τους Λαρνακείς οι Ναράνχο (12’) και Τολεμές (48’) ενώ πλέον, με αυτή τη νίκη η ομάδα της Λάρνακας έφτασε τους 13 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Εκτίμηση: Ο Ερμής δεν έχει καμία σχέση με την ομάδα που βρέθηκε στην πρώτη κατηγορία και αποτέλεσε... ομάδα - ασανσέρ. Φέτος έχει στηθεί σε στέρεες βάσεις και μπορεί να βάλει δύσκολα σε όλους, όμως η ΑΕΚ ειναι πιο έμπειρη και ποιοτική αλλά προσφέρεται σε πολύ χαμηλές αποδόσεις.