Α' Κύπρου (23/12): Η ευκαιρία της Δόξας

24/12/2020

• 4/5 NG πρόσφατα για τον Εθνικό Άχνας.

Ερμής Αραδίππου - Εθνικός Άχνας: Απογοήτευσε κόντρα στον Απόλλωνα την Κυριακή δεχόμενο την ήττα με 4-0. Από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο οι γηπεδούχοι που είχαν την ευκαιρία να διασύρουν ακόμα περισσότερο την ομάδα του Ερμή. Οι «φτεροπόδαροι» απογοήτευσαν με τον πρόεδρο σαν ταύρο εν υιαλοπωλείο να ρίχνει πρόστιμο στους παίκτες! Παραμένει όμως σε απόσταση από την επικίνδυνη ζώνη.

Μετά την ήττα απο τη Δόξα με 1-0 εντός έδρας, ο Εθνικός έμεινε στους 8 βαθμούς και στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Στο πρώτο ημίχρονο ο Εθνικός Άχνας σημάδεψε τρεις φορές το δοκάρι όμως δεν μπόρεσε να πετύχει τέρμα, κάτι που κατάφερε η ομάδα της Δόξας, στις καθυστερήσεις. Στο 45+4 ο Μιντίκης από δεξιά έδωσε ασίστ στον Σαντίκ, ο οποίος ανενόχλητος πλάσαρε τον Μπογκαντίνοφ για το 0-1. Στην επανάληψη ο Εθνικός είχε ένα ακόμη δοκάρι, το 4ο στον αγώνα , ενώ η Δόξα κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της σκορ. Χωρίς απουσίες η αποστολή.

Εκτίμηση: Ουραγός ο Εθνικός, αλλά η εμφάνιση του ήταν πολλά υποσχόμενη σε αντίθεση με την ομάδα του Ερμή που απογοήτευσε και προκάλεσε διοικητικές αναταραχές. Διπλό στο 2.40.

Δόξα Κατωκοπιάς - Ολυμπιακός Λευκωσίας: Η Δόξα κέρδισε με 0-1 τον Εθνικό μέσα στο ‘’Δασάκι’’ για την 15η αγωνιστική. Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Σαντίκ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Σε ένα παιχνίδι που οι γηπεδούχοι είχαν 4 (!) δοκάρια και οι φιλοξενούμενοι 1, ο Φινλανδός φορ της Δόξας έκρινε το ματς και έφερε το τρίποντο στην ομάδα του. Το τελείωμα του προς το τέλους του πρώτου ημιχρόνου ήταν υποδειγματικό, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Μπογκατίνοφ και έτσι οι δύο μονομάχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-1.

Δεν αγωνίστηκε την προηγούμενη αγωνιστική, ενώ στις 28/12 θα παίξει και εκτός με την ΑΕΛ ο Ολυμπιακός Λευκωσίας που έκανε αίτημα να μην αγωνιστεί λόγω 8 επιβεβαιωμένων κρουσμάτων κορονοϊού, η οποία πάντως απορρίφθηκε. Μπορεί να ειναι εντός εξάδας, ωστόσο προέρχεται απο σκληρή ήττα - μάθημα με 4-0 απο την ΑΕΚ στη Λάρνακα.

Εκτίμηση: Αν η Δόξα θέλει μεγάλο αποτέλεσμα παραμονής θα πρέπει να το πάρει τώρα. Τώρα που ο αντίπαλος είναι ουσιαστικά στα... σχοινιά και έχει πολλές απουσίες. Ποντάρεται στο 2.10 ο άσος.