Α΄Κύπρου (22/12): Με όπλο την παράδοση η Ανόρθωση στο ντέρμπι

22/12/2020

• Απο πέντε σερί over 2.5 η Ομόνοια.

Παραλίμνι - Νέα Σαλαμίνα: Το 0-0 με τον Εθνικό δεν ήταν καλό αποτέλεσμα για την Ένωση, έπαιξε με μια ομάδα που είναι στην ίδια μοίρα με εκείνη και δεν μπόρεσε για ακόμα ένα παιχνίδι να κερδίσει. Δεν έγινε το ματς με τον Ολυμπιακό λόγω συναγερμού εξαιτίας του covid που φαίνεται να έχει χτυπήσει το σύνολο της Λευκωσίας. Παραμένει τραυματίας ο αμυντικός Βαν Άνχολτ.

Νέα Σαλαμίνα και ΑΕΛ, έμειναν στο 1-1 στην αναμέτρηση που έλαβε χώρα στο “Αμμόχωστος”, σε ένα παιχνίδι όπου κυριάρχησε η δύναμη. Η ΑΕΛ νιώθει αδικημένη από το αποτέλεσμα, καθώς παρότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 29`, είχε το προβάδισμα και μετά έχασε αρκετές ευκαιρίες για να έφθανε στο 0-2. Η Νέα Σαλαμίνα παρέμεινε 11η φτάνοντας τους 12 βαθμούς. Ο Αβραάμ άνοιξε το σκορ για την ΑΕΛ στο 22′ και ο Βάγκνερ στο 72′ διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Με δέκα τελειώσε τον αγώνα και η Νέα Σαλαμίνα αφου στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Σιαθάς. Εκτός οι αμυντικοί Σμοβς και Μπέριος.

Εκτίμηση: Παιχνίδι σημαντικό για τη μάχη που δίνουν αμφότερες για παραμονή στην κατηγορία. . Σε κακή αγωνιστική κατάσταση το Παραλίμνι, δυσκολεύεται πολύ στο επιθετικό κομμάτι και στο να παράξει ευκαιρίες. Το αφήνουμε...

Ομόνοια - Ανόρθωση: Με τρείς σερί νίκες στο πρωτάθλημα, η Ομόνοια δείχνει πως είναι στα καλύτερα της με το πρόσφατο 5-1 εκτός έδρας και με πειστικό τρόπο επί της Καρμιώτισσας, να πιστοποιεί την αγωνιστική της επάνοδο. Οι πράσινοι έχουν να πετύχουν τρία στα τρία εδώ και ένα χρόνο, όταν μεταξύ 12ης και 14ης αγωνιστικής του περασμένου πρωταθλήματος νίκησαν κατά σειρά τη Δόξα (2-0), τη Νέα Σαλαμίνα (3-0) και την ΑΕΚ (3-2) από 8 έως 22 Δεκεμβρίου 2019. Παραλληλα, πρόκειται για τη μεγαλύτερη σε έκταση σκορ νίκη της ομάδας της Λευκωσίας σε αγώνα πρωταθλήματος με τον Χένινγκ Μπεργκ στον πάγκο της (νίκησε με 5-0 τον Ερμή για το κύπελλο της περασμένης σεζόν). Επίσης, πέντε γκολ και ισάριθμοι διαφορετικοί σκόρερ. Εκτός  οι κίπερ Φαμπιάνο και Κυριακίδης, ο αμυντικός Λούφτνερ και ο φορ Ντούρις.

Στο πρώτο ημιχρόνο η Ανόρθωση τα χρειάστηκε απέναντι στην Πάφο (1-0) και πάλι καλά που ήταν ο Λόρια για να καταφέρει να κρατήσει την ομάδα του μέσα στην διεκδίκηση των τριών βαθμών στην αναμέτρηση. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ανόρθωση ήταν καλύτερη. Με το ξεκίνημα της επανάληψης έχασε την πρώτη ευκαιρία μ ετο διαγώνιο σουτ του Χριστοφή να περνα σε κόρνερ. Ενώ και στην συνέχεια του δευτέρου ημιχρόνου η Μεγάλη Κυρία ήταν απειλητική. Το χρυσό τέρμα της Ανόρθωσης πέτυχε ο Ρενάτο Μαρκάσα ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Κβιλιτάια που είχε κερδίσει την κατοχή από το λάθος του Σάιθ. Ο Τιμούρ Κετσπάγια και οι παίκτες του κατάφεραν να διαχειριστούν πολύ καλά την συνέχεια αν και στο πεντάλεπτο 80 με 95 η Πάφος έχασε και πάλι τρεις πολύ καλές φάσεις. Εκτός οι αμυντικοί Σελίν και Βργκοτς.

Εκτίμηση:  Με το πόδι στο γκάζι έρχεται η Ομόνοια μετά τα συνεχόμενα θετικά αποτελέσματα, τα οποία έφτιαξαν το κλίμα στο εσωτερικό της και την έφεραν πιο κοντά στις πρώτες θέσεις. Με την παράδοση υπέρ της η Ανόρθωση, που όμως εκτός έδρας πλέον χάνει αρκετή από τη δυναμική της. Αξίζει η κόντρα στο 1.70.