Α' Κύπρου (22/11): Η απάντηση του Απόλλωνα!

21/11/2020

Με ένα σημαντικό ντέρμπι κλείνει το μενού στην Κύπρο. Η ΑΕΚ υποδέχεται τον Απόλλωνα στη Λάρνακα, έναν Απόλλωνα που προέρχεται απο την πρώτη του ήττα αλλά και αλλαγή προπονητή.

• Έξι σερί ματς δίχως νίκη η Ομόνοια.

Νέα Σαλαμίνα - Ομόνοια: Ολυμπιακός και Νέα Σαλαμίνα συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 0-0 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής. Το πρώτο μέρος ήταν παράσταση για έναν ρόλο, καθώς η Σαλαμίνα από το πρώτο λεπτό πιέστηκε πολύ και βρέθηκε σε παθητικό ρόλο,  με έναν Ολυμπιακό που προσπάθησε να σκοράρει με κάθε δυνατό τρόπο, με σέντρες από τα άκρα, με κάθετες πάσες, με διεισδύσεις, αλλά η τελική προσπάθεια δεν ήταν αυτή που έπρεπε. Στην επανάληψη, η Νέα Σαλαμίνα μπήκε πιο δυνατά και προσπάθησε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους χωρίς να τα καταφέρει, ωστόσο η ισοπαλία μπορεί να ήταν δίκαιο αποτέλεσμα με βάση την εικόνα των δύο ομάδων στα δύο ημίχρονα, καθώς στο β’ ημίχρονο, η Νέα Σαλαμίνα είχε τις φάσεις για να βάλει γκολ. Τιμωρημένος ο μέσος Βαρέλα.

Ακόμα ένα «στραβοπάτημα» για την Ομόνοια που παραμένει δίχως νίκη για 3η σερί αγωνιστική δίχως μάλιστα να έχει καταφέρει να βρει δίχτυα. Η Ομόνοια μετά από απογοητευτική εμφάνιση παραχώρησε 0-0 στη Δόξα Κατωκοπιάς και έμεινε επτά βαθμούς πίσω από την κορυφή του κυπριακού πρωταθλήματος έχοντας ένα ματς λιγότερο, μετά την ολοκλήρωση της 10ης αγωνιστικής. Είχε βέβαια δοκάρι με τον Κούσουλο μόλις στο 3ο λεπτό, αλλά στη συνέχεια δεν κατάφερε να δημιουργήσει μεγάλες φάσεις και υποχρεώθηκε σε μία εκτός προγράμματος απώλεια.

Εκτίμηση: Η Ομόνοια δεν κερδίζει ούτε με αίτηση στην Κύπρο, έχει τρομακτικό πρόβλημα στο σκοράρισμα, ενώ απο την άλλη μεριά θα παίξει απέναντι στην ουραγό Σαλαμίνα που ψάχνει απαντήσεις. Δεν πείθει καμία.

ΑΕ Λεμεσού - Ανόρθωση: Κάκιστη στην έξοδο της στην Πάφο, δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να ελέγξει τον ρυθμό κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να γνωρίσει ακόμα μια ήττα με 1-0.  Κατώτεροι στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι, δέχτηκαν πολλές φάσεις στα καρέ τους και το γκολ που χώρισε τις δύο ομάδες στο 19 ο λεπτό. Απο την άλλη, μπήκε πολύ δυνατά στην επανάληψη, αλλά δεν σκόραρε ενώ δεν εκμεταλλεύτηκε και το αριθμητικό πλεονέκτημα απο το 79' κι έπειτα. Μπουνόζα (Α), Σάντος (Α), Μεντόγεβιτς (Μ) και Γκαζαριάν (Μ) αναμένεται να απουσιάσουν.

Η Ανόρθωση επικράτησε στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» με 1-0 της ΑΕΚ Λάρνακας, με γκολ που έβαλε στο 8’ ο Αρτυματάς. Εξαιρετική η ομάδα της Αμμοχώστου σε όλο το πρώτο μέρος, «έκατσε» στην επανάληψη με την ΑΕΚ να έχει τρομερά παραπονα απο τη διαιτησία.  Η "Μεγάλη Κυρία" βρίσκεται στην 1η θέση με 23 βαθμούς και η ΑΕΚ Λάρνακας στην 6η θέση με 16 βαθμούς.

Εκτίμηση: Σημαντικές απουσίες για ΑΕΛ και Ανόρθωση, το παιχνίδι μοιάζει πιο ισορροπημένο απο ποτέ. Δεν θα μπλέξουμε εκ πρώτης όψεος.

ΑΕΚ Λάρνακας - Απόλλων Λεμεσού: Κάκιστη η ΑΕΚ στο πρόσφατο ματς με την Ανόρθωση, γνώρισε την ήττα με 1-0, μια ήττα που είναι φυσικό κι επόμενο πως θα έρθει όσο οι Λαρνακείς δεν εμφανίζουν το γνώριμο καλό τους αγωνιστικό πρόσωπο. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 8ο λεπτό σε ένα σημείο που η ΑΕΚ δεν υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο. Ανέβηκε στην επανάληψη, ωστόσο δεν πήρε κάτι ενώ έχει και παράπονα απο τη διαιτησία. Δεν προλαβαίνει ο ο μέσος Αμπραχάμ, ενώ εκτός ο φορ Τολεμές.

Τραγική η εμφάνιση του Απόλλωνα πρίν τη διακοπή του πρωταθλήματος, έδειξε σε πολύ κακή κατάσταση και σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσε να πάρει κάτι θετικό. Παρόλο που προηγήθηκε της αδύναμης Καρμιώτισσας, δεν απέφυγε την ήττα και μάλιστα με ανατροπή και γνώρισε την πρώτη (και οδυνηρή) ήττα φέτος. Δέχτηκε δύο γκολ μετά απο εννιά μήνες σε παιχνίδι, ενώ χτύπησαν αναμενόμενα καμπανάκια ενόψει της συνέχειας. Ο Πετράκης αποχώρησε απο τον Ολυμπιακό Λευκωσίας και αναλαμβάνει στον Απόλλων. Δύσκολα ο στόπερ Ρομπέρζ.

Εκτίμηση: Με νέο τεχνικό το σύνολο της Λεμεσού, σε ένα δυνατό τεστ στη Λάρνακα με τις δύο ομάδες να προέρχονται απο οδυνηρές ήττες που της έχουν κοστίσει αισθητά. Μπορεί να αντιδράση η φιλοξενούμενη, το 2DNB στο 1,90.