Α' Κύπρου (21/3): Για την έκπληξη ο Ολυμπιακός

21/03/2021

• 4/5 G/G προσφάτως για τον Απόλλων εκτός έδρας.

Ανόρθωση - ΑΕ Λεμεσού: Την ήττα που την έφερε στο -10 (-13 πλέον) από την κορυφή ψαλιδίζοντας τις λιγοστές πιθανότητές της για το φετινό τίτλο υπέστη την προηγούμενη αγωνιστική στη Λευκωσία από τον αδιάφορο Ολυμπιακό η Ανόρθωση . Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Κα στο 9’. Οι φιλοξενούμενοι, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, πίεσαν και έχασαν ευκαιρίες για την ισοφάριση, αλλά αντ’ αυτής δέχθηκαν και δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις από τον Σαρφό, που διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Εκτός θα μείνουν ο στόπερ Ρισβάνης και ο εξτρέμ Χριστοφή.

Την πρώτη της φετινή εντός έδρας ήττα γνώρισε την προηγούμενη αγωνιστική η ΑΕΛ στο ντέρμπι κορυφής με την Ομόνοια. Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν την αντίπαλό τους, καθώς προηγήθηκαν μόλις στο 3’ με γυριστό σουτ τον Τεϊσέιρα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν απάντηση με τον Λοΐζου, ο οποίος με σουτ έφερε το ματς στα ίσια στο 24’. Μάλιστα, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, το «τριφύλλι» έφτασε στην πλήρη ανατροπή με τον Τσέποβιτς, που ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι. Εκτός ο τιμωρημένος εξτρέμ Αντβιτζάι.

Εκτίμηση: Η Ανόρθωση μπορεί να βρίσκεται πλέον στο -13 από την κορυφή αλλά η 2η θέση και γενικά η εξασφάλιση του ευρωπαϊκού εισιτηρίου είναι μόλις έξι βαθμούς μακριά, συνεπώς αδιάφορη δεν είναι σε καμία περίπτωση. Μόνο νίκη θέλει η ΑΕΛ για να συνεχίσει να έχει έστω και ελάχιστες ελπίδες για το πρωτάθλημα. Τριπλη.

Ολυμπιακός Λευκωσίας - Απόλλων Λεμεσού: Ο Ολυμπιακός Λευκωσίας επικράτησε 2-0 της Ανόρθωσης για την 3η αγωνιστική των πλέι οφ του κυπριακού πρωταθλήματος (Γκρουπ πρωταθλητή κι Ευρώπης), με τέρματα στο 9΄ του Ενκά και στο 3ο λεπτό των καυστερήσεων του Σάρφο. Ο Ολυμπιακός σκόραρε νωρίς στο παιχνίδι με τον Φαμπρίς Κα στο 9’, ένα υπέρ του σκορ το οποίο κράτησε χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες μέχρι την ανάπαυλα παρά την πίεση που προσπάθησε να βάλει η Ανόρθωση. Στην επανάληψη όμως η πίεση ήταν έντονη, η «Κυρία» ήταν καταιγιστική. Ρίσκαρε η Ανόρθωση και σε μια από τις αντεπιθέσεις του ο Ολυμπιακός πέτυχε και δεύτερο γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Σαρφό ο οποίος σφράγισε τη νίκη για τους «μαυροπράσινους».

Σπουδαίας σημασία διπλό πήρε ο Απόλλωνας, ο οποίος επικράτησε με 2-0 της ΑΕΚ, σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στην Αρένα, για την 3η αγωνιστική των πλέι οφ. Οι κυανόλευκοι της Λεμεσού, προηγήθηκαν στο 42’ ο Απόλλωνας, έπειτα από ένα ολέθριο λάθος του Μοϊσόφ, ο οποίος γλίστρησε, με αποτέλεσμα ο Νταμπό να κλέψει τη μπάλα, να μπει στην περιοχή και να πασάρει στον Ντιγκινί, με τον τελευταίο να κάνει το 1-0. Το δεύτερο γκολ ήρθε στο 52', όταν ο Νταμπό, μετά από μακρινή μπαλιά και νέο γλίστρημα του Μοϊσόφ, κάτι που έγινε και στο πρώτο γκολ, βρέθηκε φάτσα με τον Μολ και σκόραρε. Εκτός  ο φορ Ντιγκινί, αμφίβολος ο χαφ Ματέι.

Εκτίμηση: Σε εκπληκτική κατάσταση ο Ολυμπιακός θέλει να κάνει ακόμα μια μεγάλη έκπληξη και να πάρει ένα σημαντικό ματς. Ο Απόλλωνας πρέπει οπωσδήποτε να αποδράσει από την Λευκωσία και έχει τα φόντα να το πράξει και να παραμείνει κοντά στην κορυφή. Το 1.33 ωστόσο δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.