Α' Κύπρου (21/2): Ο Απόλλων κερδίζει αλλά...

20/02/2021

Αγωνιστική δράση στην Α΄ κατηγορία Κύπρου, ακολουθεί ανάλυση της σημαντικότερης αναμέτρησης της ημέρας.

Απόλλων Λεμεσού - Παραλίμνι: Ήττα στο ντέρμπι με την ΑΕΛ για τον Απόλλωνα (2-1) που δε μπόρεσε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να μπεί στο παιχνίδι. Η ΑΕΛ νίκησε τον Απόλλωνα Λεμεσού εντός έδρας στο τοπικό ντέρμπι της 25ης αγωνιστικής του κυπριακού πρωταθλήματος και τον «έριξε» από την κορυφή της βαθμολογίας. Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ «έπνιξε» τον συμπολίτη Απόλλωνα και με τέρματα των Άντονι Γεωργίου (36’) και Μάνουελ Τόρες (75’), ενώ ο Απόλλων ήταν ανύπαρκτος επιθετικά σχεδόν σε όλο το παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο είχε μόνο μία τελική προσπάθεια με μακρινό σουτ του Πέδρο, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο απείλησε για πρώτη φορά στο 86! Ξύπνησε αργά και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο σκορ. Ήταν η τέταρτη φετινή ήττα στο πρωτάθλημα και δεύτερη από την ΑΕΛ που ρίχνει την ομάδα στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Δεν τα κατάφερε στο ματς με την Ανόρθωση το Παραλίμνι και ηττήθηκε με 2-1. Η αντίπαλη ομάδα ήταν καλύτερη σε όλη την αναμέτρηση και ιδίως στο πρώτο ημίχρονο «σπατάλησε» αρκετές ευκαιρίες με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να είναι στο κυνήγι βαθμολογικού κέρδους μέχρι το τελικό σφύριγμα. Η Ένωση ισοφάρισε προσωρινά με τον Δημήτρη Θεοδώρου (38’), όμως δεν μπόρεσε να αποφύγει τη δεύτερη διαδοχική ήττα με το ίδιο σκορ. Η ομάδα του Κάρλος Φερέρ προσπάθησε να ασκήσει πίεση στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ψάχνοντας την ισοφάριση, αλλά δεν κατάφερε να «ματώσει» για δεύτερη φορά τα δίχτυα του Λόρια.

Εκτίμηση: Δεν είναι σε καλή κατάσταση το Παραλίμνι, παραμένει χαμηλά αλλά δεν είναι μια ομάδα που μπορέι κάποιος να τη νικήσει εύκολα. Απο νίκη ο Απόλλων, μπορεί να συνεχίσει τις επιτυχίες αλλά ο άσος είναι πολύ χαμηλά.