19/09/2020

Σπουδαίο ντέρμπι για την Ανόρθωση που φιλοξενεί τον Απόλλων, δύσκολο τεστ για Ομόνοια.

• 4/5 under 2.5 η Ανόρθωση πρόσφατα.
  • 4/5 under 2.5 το Παραλίμνι πρόσφατα.

Ομόνοια - ΑΕΚ Λάρνακας: Δεν χαμογέλασε στο τέλος η Ομόνοια στο ντέρμπι που διεξήχθη στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Ορεξάτες οι δύο ομάδες, κατέγραψαν αρκετά καλά διαστήματα στο παιχνίδι, ωστόσο δεν κατάφερε καμία από τις δύο να πάρει το τρίποντο. Για τους πράσινους άνοιξε το σκορ ο Σενέ στο 15’, ενώ οι κυανόλευκοι έφεραν το ματς στα ίσα στο 45’ με τον Οκριασβίλι που ευστόχησε από την άσπρη βούλα. Ντέρμπι με τα όλα του, ένταση, σκληρά μαρκαρίσματα, εννέα κίτρινες κάρτες (!), πέντε για τους γηπεδούχους και τέσσερις για τους φιλοξενούμενους. Η Ομόνοια πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη - πρόκριση κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα στο πρόσφατο μεταξύ τους παιχνίδι με 2-1 και θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό με στόχο την πρόκριση στους ομίλους του Champions League.

Την πρώτη της απώλεια βαθμών στο πρωτάθλημα είχε η ΑΕΚ, καθώς έμεινε στην ισοπαλία χωρίς τέρματα (0-0) με την γηπεδούχο Καρμιώτισσα στο «Στέλιος Κυριακίδης», σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική. Mετά τα αναγνωριστικά πρώτα λεπτά,  ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπάθησε να απειλήσει, κάτι που έκανε μόνο σε μία περίπτωση με την ευκαιρία του Τρουλουά. Αργό το τέμπο στο πρώτο 45λεπτο, με πολλές διακοπές σην επανάληψη ενώ η ΑΕΚ διατήρησε την πρωτοβουλία των κινήσεων, είχε τις ευκαιρίες για να φτάσει στο πολυπόθητο γκολ χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα.

Εκτίμηση: Ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι αήττητες ως τώρα αλλά η Ομόνοια όπως και να έχει θα κουβαλά και εξτρά κούραση απο το ματς με τον Ερυθρό. Under 2.5 στο 1.70.

Παραλίμνι - ΑΠΟΕΛ: To Παραλίμνι γνώρισε την ήττα με 2-0 απο την Σαλαμίνα σε αγώνα για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Παραλιμνίου παρέμεινε χωρίς βαθμό και δεν κατάφερε για ακόμα ένα ματς να «σπάσει το ροδι». Με αυτά και με αυτά, ο τεχνικός της Καρράς, δειχνει ανασφαλής αναφορικά με την θέση του στην άκρη του πάγκου.

Ναι μεν ήταν ελαφρώς καλύτερος ο ΑΠΟΕΛ, αλλά όπως αποδείχθηκε εκ του αποτελέσματος, μόνο από… αυτογκόλ (Μεντόγιεβιτς) θα μπορούσε να νικηθεί ο Βοζίνια (που έπιασε και πέναλτι του Σαχάρ) και έτσι, η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη, έφθασε στην πρώτη φετινή της νίκη με 1-0, στο ντέρμπι με την ΑΕΛ,  στο ΓΣΠ. Ο ΑΠΟΕΛ, είχε περισσότερη κατοχή, η ΑΕΛ ήταν καλύτερη στο ξεκίνημα της επανάληψης, είχε και δοκάρι, όπως το ίδιο, αργότερα και ο ΑΠΟΕΛ, που έχασε και πέναλτι στο 73`, για να λυτρωθεί από το αυτογκόλ του Μεντόγιεβιτς, σε γύρισμα του Τάμαρι. Την Πέμπτη ο ΑΠΟΕΛ δοκιμάστηκε στην έδρα της Καϊσάρ για να επικρατήσει με 1-4 και να προκριθεί στον επόμενο γύρο των προκριματικών του Europa League.

Εκτίμηση: Δεν είναι καθόλου καλά το Παραλίμνι που αναζητά ένα σοκ για να καταφέρει να σηκώσει κεφάλι στο πρωτάθλημα. Το ΑΠΟΕΛ μοιάζει έτοιμο για ένα σερί στη λίγκα, εντούτοις, παρά το γεγονός πως έχει ψυχολογία, θα έχει σίγουρα κόπωση απο το ευρωπαϊκό της ματς. Προς αποφυγή.

Ανόρθωση - Απόλλων Λεμεσού: Στο 1-1 «κόλλησαν» Ανόρθωση και Ομόνοια την προηγούμενη εβδομάδα στη Λάρνακα, αποτέλεσμα που εν μέρει αδικεί λίγο τους γηπεδούχους που ήταν δραστήριοι και θα μπορούσαν κάλλιστα να πάρουν κάτι καλύτερο. Χάος λόγω των αμφισβητούμενων φάσεων εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου, δίχως απουσίες η σημερινή αποστολή.

Ο Απόλλων Λεμεσού έκαμψε την αντίσταση της Πάφου με 1-0, έκανε το τρία στα τρία και με ανεβασμένη ψυχολογία κόντρα στον ΟΦΗ πήρε το διπλό πρόκριση στα προκριματικά του Europa League. Οι Κύπριοι επικράτησαν δύσκολα 1-0 του αντιπάλου τους ενώ ο  Σάλαϊ πέτυχε στο 50' το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης . Επόμενο εμπόδιο η Λεχ Πόζναν, την οποία θα φιλοξενήσει μεσοβδόμαδα ενώ πάντα εκτός ο κίπερ Μολ.

Εκτίμηση: Ντερμπάρα ανάμεσα σε ομάδες που είναι αήττητες στο πρωτάθλημα, με τον Απόλλων να είναι εξίσου πολύ ποιοτικό σύνολο αλλά η Ευρώπη μοιάζει να τον έχει κουράσει. Καλοπληρωμένο το αμφίτερμα στο 2.05.