Α' Κύπρου (20/12): Ψάχνει αντίδραση ο Εθνικός

20/12/2020

• 4/5 under 2.5 πρόσφατα για τη Δόξα πρόσφατα.

Απόλλων Λεμεσού - Ερμής Αραδίππου: Μεγάλο διπλό για τον Απόλλωνα στην έδρα της Δόξας (0-1) σε αγώνα, με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε στο 51΄ο 24χρονος επιθετικός Ιωάννης Πίττας με πλασέ μετά από ασίστ του Ζοάο Πέδρο, ανεβάζοντας τον Απόλλωνα στην κορυφή της βαθμολογίας με 29 βαθμούς. Εκτός ο μέσος Αγκίρε, αμφίβολος ο φορ Νταμπό.

Ο Ερμής πήρε πολύτιμο βαθμο απέναντι στην Ανόρθωση, που τον κρατάει ασφαλη στο +8 από την επικίνδυνη ζώνη, αλλά έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει την εξάδα. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 39' ο Χολτ, με την Ανόρθωση να ισοφαρίζει στο 78' με τον Κβιλιτάια. Τιμωρημένοι οι αμυντικοί Κυριακίδης και Χολτ και ο μέσος Κονέ.

Εκτίμηση: Αρκετά ψηλά για τα δεδομένα του ο Απόλλων φέτος ο οποίος δείχνει σε εξαιρετική κατάσταση. Απο την άλλη μεριά, ο Ερμής των 15 βαθμών θέλει νίκες για να εξασφαλίσει αρχικά την είσοδο στα πλέι οφ παραμονής. Με ρίσκο στο 2.35 του G/G.

Εθνικός Άχνας - Δόξα Κατωκοπιάς: Χωρίς νικητή αλλά και χωρίς σκορ (0-0) ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της 14ης αγωνιστικής μεταξύ της Ένωση και του Εθνικού Άχνας στο «Τάσος Μάρκου» του Παραλιμνίου. Παιχνίδι κομβικής σημασίας για τον Εθνικό που έδειχνε εμφανώς επηρεασμένη από τη σημαντικότητα της αναμέτρησης. Αν και υπήρξαν κάποιες ευκαιρίες μπροστά από τις εστίες, έλειψαν οι ξεκάθαρες κλασικές ευκαιρίες. Πλέον, μετά και από αυτή την ισοπαλία παραμένει καθηλωμένη στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα έχοντας  οκτώ βαθμούς. Τιμωρημένος ο βασικός αμυντικός Ντολεζάλ.

Την προηγούμενη Παρασκευή η Δόξα φιλοξένησε τον Απόλλωνα και ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 1-0. Αρκετά κλειστό το ματς στο πρώτο μέρος, στην επανάληψη οι δύο ομάδες ανέβασαν ρυθμό στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν, έχοντας ένα γκολ και κάποιες καλές στιγμές, με τους γηπεδούχους να απαντούν στα τελευταία λεπτά αλλά το VAR να τους στερεί την ισοφάριση. Ακολουθεί το εντός με τον Ολυμπιακό. Τιμωρημένος ο μέσος Ασαμόα.

Εκτίμηση: Μπορεί η Δόξα να είναι πιο ψηλά βαθμολογικά, εντούτοις ο Εθνικός ελπίζει σε νίκη ώστε να ξεφύγει από τα χαμηλά. Προβλέπεται σκληρή μάχη, καλό το αμφίτερμα στο 1.72.