Α' Κύπρου (19/10): Έχει γκολ το Παραλίμνι

19/10/2020

• 3/4 over 2.5 για την ΑΕΛ στα τελευταία.

Ολυμπιακός Λευκωσίας - Απόλλων Λεμεσού: Δεν ήταν καλός και δικαίως ηττήθηκε απο την Ομόνοια ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Κετσπάγια στο πρώτο μέρος, έκανε επιθετικό μονόλογο και προηγήθηκε νωρίς με τον Κβιλιτάια (23'). Στο δεύτερο ο Ολυμπιακός έπαιξε στα ίσα την Ανόρθωση η οποία δεν έκανε καλό 45λεπτο και τελικά το ματς "τέλειωσε" στο 92' όταν ο Οκριασβίλι έκανε το 2-0 με πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Κβιλιτάια. Στους 9 βαθμούς «μαυροπράσινοι» που δεν έχουν αγωνιστικά προβλήματα.

Τη νίκη με 2-1 πέτυχε ο Απόλλωνα κόντρα στον Εθνικό Άχνας στο Τσίρειο για την έκτη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ο Απόλλωνας προηγήθηκε με τον Ντιγκινί στο 23ο λεπτό ενώ ο Εθνικός ισοφάρισε προσωρινά με τον Ντολεζάλ στο 29ο λεπτό. Το νικητήριο γκολ για τους Λεμεσιανούς ο Μπένσοπ στο 40ο λεπτό. Οι Λεμεσιανοί καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης ήταν καλύτεροι και δικαίως πήραν το τρίποντο. Με αυτή τη νίκη ο Απόλλωνα έμεινε στην κορυφή αφού έφτασε τους 13 βαθμούς. Η προσφυγική ομάδα με τη σειρά της έμεινε στους 4 βαθμούς.

Εκτίμηση: Ο Απόλλωνας δείχνει σε καλή κατάσταση, αφού νικά και όταν αγωνίζεται μετριότατα. Απο την άλλη, ο Ολυμπιακός είναι ένα σύνολο που μπορεί να βάλει δύσκολα σε πολύ πιο δυνατές ομάδες. Στο 1.70 το αμφίτερμα.

ΑΕ Λεμεσού - Παραλίμνι: Μπορεί να έπεσε σε μια καταιγιστική Ομόνοια, όμως η ΑΕΛ είχε αρκετές ευκαιρίες και σίγουρα το αποτέλεσμα την αδικεί (3-0). Η ΑΕΛ είχε καλές στιγμές και ένα δοκάρι, μα με εξ επαφής πλασέ του Ασαντέ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Στο 89′, στην πιο ωραία στιγμή του ματς, ο Κακουλής πήρε ασίστ λόμπα και με δική του λόμπα καθάρισε το παιχνίδι. Ο Μποτέ με πέναλτι (90′+4′) διαμόρφωσε το 3-0, με την ομάδα της Λεμεσού να μένει στην 5η θέση με 9 βαθμούς σε έξι αναμετρήσεις. Τιμωρημένος ο αμυντικός Τεσέιρα. Θα απουσιάσουν οι αμυντικοί Αβραάμ και Εουλέρ.

Χρειάστηκε να περάσουν έξι αγωνιστικές για να πανηγυρίσουν οι βυσσινί. Η ομάδα του Φερέρ, στη δεύτερη παρουσία του στον πάγκο, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 3ο λεπτό (Τρισκόφσκι), έκανε την ολική ανατροπή με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο (Μπαλοτέλι 57′, Ουντόζι 79′). Το Παραλίμνι ήταν πολύ καλό στην επανάληψη και βάσει της παρουσίας των δύο ομάδων άξιζε της νίκης. Οι γηπεδούχοι αξιοποίησαν τα λάθη στην άμυνα της ΑΕΚ, έβαλαν πείσμα και ήταν αποφασιστικοί υποχρεώνοντας την αντίπαλό τους στη δεύτερη ήττα της. Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα θα ταξιδέψει στην Λεμεσό .

Εκτίμηση: Φυσικά και η ΑΕΛ είναι το απόλυτο φαβορί στο παιχνίδι, έχει μεγαλύτερη ποιότητα, ωστόσο το Παραλίμνι και το γεγονός πως πήρε την πρώτη του νίκη ανεβάζουν τη ψυχολογία στα ύψη. Το αμφίτερμα  στο 1.85 μοιάζει πιο λογικό.