Α' Κύπρου (18/1): Ομάδα εξάδας η Δόξα

17/01/2021

• Απο τέσσερα σερί G/G η Δόξα.

Δόξα Κατωκοπιάς - ΑΕΚ Λάρνακας: Ένα γκολ στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, άλλαξε την εικόνα του αγώνα, με τη πίεση της Δόξας να έχει αποτέλεσμα για το τελικό 1-1 στο ματς με την Καρμιώτισσα. Ίσμαηλ Σάσι και Μαρτίνος Χριστοφή οι σκόρερ, ένα αποτέλεσμα που χάρηκε περισσότερο η ομάδα της Κατωκοπιάς που έπιασε εξάδα.

ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ έμειναν στο 1-1 στο ΓΣΠ, σε εξ αναβολής αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να μην μένουν ικανοποιημένες με τον ένα βαθμό. Αν μια ομάδα μπορεί να αισθάνεται ικανοποιημένη, είναι αυτή της Λευκωσίας, η οποία έπαιζε από το 32' με δέκα παίκτες. Μετά την ανάπαυλα και σε ένα μόλις λεπτό ήταν το «ζουμί» του αγώνα, εκεί όπου αρχικά οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Τρισκόφσκι στο 59' και οι «γαλαζοκίτρινοι» ισοφάρισαν άμεσα με τον Κλωναρίδη ένα λεπτό μετά. Η ομάδα της Λάρνακας αύξησε την πίεση της, ωστόσο δεν μπόρεσε να δημιουργήσει ευκαιρίες, οι γηπεδούχοι άντεξαν και με παίκτη λιγότερα και τελικά το ισόπαλο 1-1 έμεινε μέχρι τέλους. Η ΑΕΚ έμεινε στην 5η θέση και στους 30 πόντους.

Εκτίμηση: Ανεβαίνει η Δόξα και δείχνει πως μπορεί να αποτελέσει την ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος στοχεύοντας εξάδα. Απο την άλλη η ΑΕΚ είναι πιο ποιοτικό σύνολο αλλα έχει καιρό να παίξει καλή μπάλα. ΝΟ ΒΕΤ.