Α' Κύπρου (15/3): Δεν εμπνέει εμπιστοσύνη το ΑΠΟΕΛ

14/03/2021

• Απο πέντε σερί over 2.5 η Καρμιώτισσα.

ΑΠΟΕΛ - Καρμιώτισσα: Στο πρωτάθλημα ο ΑΠΟΕΛ προέρχεται από εκτός έδρας ισοπαλία κόντρα στην Πάφο με το τελικό 1-1 να έρχεται στις λεπτομέρειες. Χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις το πρώτο ημίχρονο, με εξαίρεση την τεράστια ευκαιρία του Μπεν Σαχάρ στο 17’ για τους φιλοξενούμενους. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαφορετική ιστορία, αφού οι δύο ομάδες μπήκαν με μεγαλύτερη διάθεση. Ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε στο 51’ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ντε Βινσέντι και αφού χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες, η Πάφος ισοφάρισε στο 84’ με τον Μπεριγκό, που διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Εκτός ο μέσος Ανουάρ, ο εξτρέμ Κλωναρίδης και ο μεσοεπιθετικός Ντε Βινσέντι.

Η Καρμιώτισσα Πολεμιδίων επικράτησε 4-2 της ΕΝ Παραλιμνίου εντός έδρας για τη δεύτερη αγωνιστική των πλέι άουτ του κυπριακού πρωταθλήματος και πήρε μια «ανάσα» στην προσπάθεια της να παραμείνει στη μεγάλη κατηγορία. Στο 8’, ο Ρομό μετά από καταπληκτική πάσα του Σάσι έκανε το 1-0. Στο 22’, η ΕΝΠ ισοφάρισε, καθώς, μετά από εκτέλεση φάουλ του Λουσέρο, ο Ρομό στην προσπάθεια του να διώξει, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Στο 33’, όμως «ρέφαρε», αφού, μετά από εκτέλεση κόρνερ, έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 2-1. Στο 77’, ο Χατζηβασίλης με λόμπα έκανε το 3-1. Στο 90’, ο Φελίπε μείωσε σε 3-2, όμως στο 94’ ο Χατζηβασίλης διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Εκτός για απόψε ο χαφ Νεοφύτου.

Εκτίμηση: Ο ΑΠΟΕΛ δεν εμπνέει σιγουριά αλλά ούτε και... σεβασμό σε κανέναν φέτος με αποτέλεσμα να δίνει δικαιώματα ακόμα και σε ομάδες όπως η Καρμιώτισσα. Έχει ανεβάσει στροφές πλέον το ΑΠΟΕΛ, όμως στο 1.25 ο άσος είναι για... γέλια.