Α' Κύπρου (15/2): Καμία αξία στον άσο της Λάρνακας, ρίσκο στα γκολ

15/02/2021

Αγωνιστική δράση στην Α' κατηγορία Κύπρου, ακολουθεί ανάλυση του σημαντικότερου ματς της ημέρας.

AEK Λάρνακας - Εθνικός Άχνας: Δεύτερο σερί ματς στο οποίο δεν κερδίζει η ΑΕΚ, μιας και μετά την ισοπαλία με την Ανόρθωση, είδε τον Απόλλων να τη φιλοδωρεί με τριάρα (3-0). Ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ, άνοιξε το σκορ στο 12' με ωραίο σουτ, ενώ στο 68' έδωσε την ασίστ στον Πίττα για το τελικό σκορ. Νωρίτερα, είχε δώσει «αέρα» δύο τερμάτων ο Ματέι (68'). Αποτέλεσμα με το οποίο έμεινε ακλόνητη στην πέμπτη θέση αλλά δύσκολα θα μπορέσει το κάτι παραπάνω. Εκτός λόγω τιμωρίας ο αμυντικός Φερνάντεθ και ο μέσος Χέιτλι, ενώ αμφίβολος θεωρείται ο μέσος Σούτερντεν.

Ο Εθνικός Άχνας ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι Ουραγών, καθώς νίκησε την Καρμιώτισσα με 2-1, ανέβηκε στους 22 βαθμούς και ελπίζει για παραμονή στην μεγάλη κατηγορία. Ο Εθνικός άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση με φοβερό σουτ του Μιγκελίτο στο 27ο λεπτό από το ύψος της περιοχής. Το 2-0 για τους Αχνιώτες έκανε ο Μαΐντεβατς με όμορφο πλασέ στο 52ο λεπτό της αναμέτρησης. Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε το 79ο λεπτό ο Ρομό. Ανέτοιμος ο φορ Κονέ.

Εκτίμηση: Ο Εθνικός είναι βελτιωμένος σε όλους τους τομείς και δείχνει πως μπορεί να παλέψει μέχρι τέλους για τη σωτηρία του, ενώ η ΑΕΚ δείχνει πως έχει συμβιβαστεί με την 5η θέση καθώς η διαφορά της απο την 4η και την 6η έχει αυξηθεί αισθητά. Αμφίτερμα στο 1.90.