Α' Κύπρου (15/1): Μπορούν να επιβεβαιώσουν την επιλογή διπλασιασμού

15/01/2021

• 3/4 G/G & over 2.5 πρόσφατα.

Παραλίμνι - ΑΕΛ: Τρία σερί ματς αήττητο έχοντας 2 νίκες επί ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ, αμφότερες εκτός έδρας. Η ομάδα του Παραλιμνίου επικράτησε της ΑΕΚ με 2-1 στην «ΑΕΚ Αρένα» στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ μόλις στο πέμπτο λεπτό με τον Μπάλαζιτς με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει προσωρινά με τον Μακρής στο 59ο λεπτό. Η «απάντηση» της Ένωσης ήταν άμεση αφού ο Θεοδώρου έκανε το 2-1 στο 61ο λεπτό. Με τη νίκη αυτή η Ένωση έφτασε τους 15 βαθμούς και «ανάσανε» κάπως βαθμολογικά.

Η ΑΕΛ προέρχεται από εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 από την Ομόνοια, παρουσιάζοντας καλό πρόσωπο. Η ΑΕΛ αποδείχτηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει, ισοφαρίζοντας στο 90’+2 με τον Ραϊάν Εμαέ σε 1-1, απαντώντας έτσι στο τέρμα του Λοΐζου Λοΐζου, που επιτεύχθηκε στο 6ο λεπτό. Οι γαλαζοκίτρινοι δικαιώθηκαν για την υπομονή τους και για την ανωτερότητά τους στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, ενώ οι πράσινοι ρίσκαραν με το πολύ αμυντικό στυλ παιχνιδιού και στο τέλος «τιμωρήθηκαν». Ήταν η πρώτη απώλεια βαθμών για τους γηπεδούχους στο Τσίρειο, μετά από εννιά σερί νίκες, ωστόσο αν μη τι άλλο έσωσαν το εντός έδρας αήττητό τους.

Εκτίμηση: Δύσκολη έξοδος για την ΑΕΛ αφού αντιμετωπίζει το «φορμαρισμένο» Παραλίμνι που δείχνει τα... δόντια του το τελευταίο διάστημα. Για τη νίκη θα παίξουν αμφότερες, αλλά το G/G σε απόδοση διπλασιασμού... προκαλεί.

Ερμής Αραδίππου - Καρμιώτισσα: Κακός ο Ερμής απέναντι στο αισθητά ανώτερο ΑΠΟΕΛ, γνώρισε την ήττα με 3-0. Λογικό ως ένα σημείο το αποτέλεσμα, ο αντίπαλος είχε αλλάξει και προπονητή και απέκτησε ψυχολογία, ωστόσο η απόδοση της ομάδας ήταν κάκιστη. Μέχρι το 70' πάντως, ήταν ακόμα στο ματς, εκεί δεχθηκε δεύτερο γκολ - μαχαιριά και το τρίτο στις καθυστερήσεις όταν πια είχαν ολα κριθει.

Παραμένει με ματς παραπάνω οριακά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη και στο -1 από τον Ερμή η Καρμιώτισσα, συνεπώς το αποψινό παιχνίδι είναι... πρόκληση έξι πόντων και όχι τριών. Το τραγικό λάθος του Μουκτάρη στο 16’ έδωσε την ευκαιρία στον Ισμαήλ Σασί να δώσει προβάδισμα στους γηπεδούχους και ο πρώτος σκόρερ της Καρμιώτισσας δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Οι παίκτες του Κώστα Σακκά ανέλαβαν στη συνέχεια τα ηνία της αναμέτρησης, άσκησαν πίεση και αφού έχασαν αρκετές ευκαιρίες , ωστόσο τη λύση έδωσε ο Μαρτίνος Χριστοφή στο 85’.

Εκτίμηση: Ντέρμπι νεοφώτιστων και παιχνίδι παραμονής με τις δύο ομάδες να διεκδικούν κυριολεκτικά... εξάποντο. Αυτή τη στιγμή οι δύο ομάδες δείχνουν να είναι ισάξιες και να παρουσιάζουν την ίδια δυναμική, εντούτοις κανείς δεν μπορεί να προβλέψει εύκολα τον τελικό νικητή.