Α' Κύπρου (14/3): Δεν έχει άλλα περιθώρια η «Ένωση»

13/03/2021

Πλέι οφ, Γκρουπ υποβιβασμού

Παραλίμνι - Ερμής Αραδίππου: Ήττα με 4-2 απο τη Καρμιώτισσα, σε ένα δίκαιο αποτέλεσμα αφού η Ένωση είναι η αλήθεια πως δεν έπεισε πως μπορεί να διεκδικήσει κάτι καλύτερο απο το παιχνίδι. Η Καρμιώτισσα άνοιξε το σκορ με τον Ρομό στο 8ο λεπτό, στο 22ο λεπτό ο Ρομό με αυτογκόλ ισοφάρισε για την Ένωση και στο 34ο λεπτό ο ίδιος ποδοσφαιριστής έδωσε ξανά προβάδισμα στην Καρμιώτισσα, 2-1. Στο 75ο λεπτό ο Χατζηβασίλης πέτυχε το 3-1, στο 90ο λεπτό η Ένωση μείωσε σε 3-2 με τον Φελίπε και στις καθυστερήσεις ο Χατζηβασίλης διαμόρφωσε το 4-2.

Νέα ήττα από τον Ερμή που συνεχώς προδίδεται απο την άμυνα του και δεν μπορεί να πάρει αυτό που αξίζει στο χορτάρι. Άνοιξε το σκορ ο Ονησίφορος Ρουσιάς στο 61′, ισοφάρισε ο Σιαθάς στο 78′, με τον Βάγκνερ να διαμορφώνει το τελικό σκορ μετά από λάθος του Καϊκέ. Τέλος μετά από σχεδόν ούτε μήνα ο κόουτς Μαρτίδης με τον Σίνισα Ντομπρασίνοβιτς να είναι αυτό που θα κληθεί να βγάλει τα κάστανα απο τη φωτιά.

Εκτίμηση: Με νέο τεχνικό ο Ερμής θα προσπαθήσει να αντιστρέψει την κατάσταση απέναντι σε ένα Παραλίμνι που δεν έχει άλλα περιθώρια να μην... πάρει τίποτα. Δύσκολο παιχνίδι και για τους δύο, ο Σέρβος είναι ο 5ος φετινός τεχνικός στον πάγκο του Ερμή αλλά δύσκολα θα αποτελέσει πηγή αναπτέρωσης ηθικού για την ομάδα του. Αξίζει το ρίσκο στο 2.38 και τον άσο.

Πλέι οφ πρωταθλήματος

Ολυμπιακός Λευκωσίας - Ανόρθωση: Δίκαιη ήττα για τον Ολυμπιακό την περασμένη εβδομάδα με 2-1 απο την ΑΕΚ σε ένα παιχνίδι που εμφανίστηκε αρκετά κακός. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Τρικόφσκι, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του. Μόλις στο 3’ από το σημείο του πέναλτι άνοιξε το σκορ και στο 26’ διπλασίασε τα τέρματα. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με το αυτογκόλ του Μοϊσόφ στο 68’, με το οποίο διαμορφώθηκε το 2-1. Εκτός οι Ζαχαρίου (Μ), Σαμπίνια (Α) και Κούπιτς (Τ), Κυριάκου (Α) και Σάλι (Ε).

Ήταν ανώτερη στα πιο κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού με την Ομόνοια, ωστόσο δεν τα κατάφερε και «κόλλησε» στο 0-0 απέναντι σε έναν αντίπαλο που ξεκάθαρα χτυπά τίτλο φέτος. Οι κυανόλευκοι έχασαν πολύ περισσότερα πάντως, καθώς προστέθηκε άλλη μία αναξιοποίητη ευκαιρία, σε ντέρμπι με τις προπορευόμενες ομάδες, για μείωση της απόστασης. Συνεπώς, η κατάσταση για τη διεκδίκηση του τίτλου γίνεται ακόμα πιο δύσκολη. Μοναδικός αμφίβολος κρίνεται ο μεσοεπιθετικός Ελουντού.

Εκτίμηση: Ο Ολυμπιακός παλεύει κάυε ματς ξεχωριστά και το έχει δείξει αυτό αλλά το κύπελλο στην παρούσα φάση είναι κυρίως στο μυαλό του. Η Ανόρθωση είναι καλύτερη ομάδα και δεν «σνομπάρει» τέτοια ματς, ψάχνοντας βαθμούς που θα τη διατηρήσουν στο κόλπο τίτλου. Δεν λέει κάτι το 1.50 του διπλού, προχωράμε.