Α΄Κύπρου (13/9): Μπορεί στο 1.75 η Σαλαμίνα

13/09/2020

Επιστροφή στις νίκες για τη Σαλαμίνα που μοιάζει ικανή για κάτι καλό απέναντι στο φιλότιμο Παραλίμνι.

• 4/5 goal/goal για τη Σαλαμίνα προσφάτως.
  • 3/5 over προσφάτως για την Δόξα.

Νέα Σαλαμίνα - Παραλίμνι: Η Σαλαμίνα ηττήθηκε με ανατροπή στο Τσίρειο Στάδιο στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος CYTA απο την ΑΕΛ Λεμεσού. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με τον Βάγκνερ, ωστόσο τα γκολ των Μαέ και Αντωνίου έδωσαν το 2ο τρίποντο στην ομάδα της Λεμεσού στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Κονφέ επιστρέφει από τιμωρία, ο Βινίσιους είναι στην αποστολή για πρώτη φορά ενώ και ο Σιαθάς συμπεριλαμβάνεται. Εκτός παραμένει ο Μπέριος.

Κάκιστη εμφάνιση και ένα ακόμη «στραβό» αποτέλεσμα για το Παραλίμνι γνωρίζοντας την ήττα απο τον Ολυμπιακό Λευκωσίας με 2-1 εντός. Ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που άνοιξε το σκορ στο 10 λεπτό με τον Μάντζη. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Μάριου Κκαρά, ισοφάρισε με τον Μπαρμπόσα, ενώ η ένωση Παραλιμνίου κατάφερε να κάνει το 2-1 με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκουστάβο, το οποίο παρέμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Εκτίμηση: Δύο ομάδες που αν και  έχουν παίξει καλό ποδόσφαιρο παραμένουν ακόμα δίχως βαθμούς. Ο άσος έχει τον πρώτο λόγο στο 1.75.

Καρμιώτισσα - ΑΕΚ Λάρνακας: Η Καρμιώτισσα λίγο έλειψε να σοκάρει και την Ομόνοια στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής στο ΓΣΠ, όπως έκανε στο 2-2 απέναντι στον ΑΠΟΕΛ στην πρεμιέρα στο ίδιο γήπεδο. Παρόλα αυτά, η κακή Ομόνοια με νύχια, με δόντια και με τη ψυχή στο στόμα, κατάφερε χάρις σε τέρμα του Κούσουλου στο 47’ να κερδίσει και να μετρήσει το πρώτο της «τρίποντο» στη φετινή σεζόν. Με διάστρεμμα ο μπακ Ευσταθίου που θα μείνει εκτός για απόψε.

Η ΑΕΚ έκανε το δύο στα δύο στο πρωτάθλημα μετά απο μια σπουδαία νίκη με 3-0 επί του ΑΠΟΕΛ. Ο Σπιρόφσκι μόλις στο 7′ έκανε το 1-0 από το ύψος της μικρής περιοχής και ο Άμπραχαμ στο 55′ έκανε το 2-0 για την ΑΕΚ. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Τρισκόφκσι μετά από απίθανη ατομική προσπάθεια του Νάντο που πήγε… βόλτα όλη την άμυνα του ΑΠΟΕΛ. Αμφίβολος για σήμερα ο πολύτιμος μεσοεπιθετικός Τρισκόφσκι.

Εκτίμηση: Η Καρμιώτισσα έδειξε τρομερά στοιχεία στις πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος και αναμενόμενα μπορεί να βάλει πολύ δύσκολα στην ΑΕΚ που έχει καλύτερο ρόστερ και μεγαλύτερη ποιότητα. Δεν ψήνει πάντως η κόντρα pre game .

Ολυμπιακός Λευκωσίας - Δόξα Κατωκοπιάς: Το συγκρότημα του Γιάννη Πετράκη πέρασε νικηφόρα από το Τάσος Μάρκου, κερδίζοντας την ΕΝΠαραλιμνίου με 1-2.  Ο Ολυμπιακός πήρε νωρίς προβάδισμα στο σκορ στο 10ο λεπτό, ενώ η ΕΝΠ έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 54΄ με τον Μπαρμπόζα. Το γκολ της… λύτρωσης για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 77ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκουστάβο. Πρώτη νίκη για τον Ολυμπιακό, μιας και έχασε στο Μακάρειο στην πρεμιέρα από την ΑΕΛ ενώ εξαιρετικά αμφίβολος για σήμερα ο μέσος Σαντάνα.

Πρώτη φετινή νίκη για την Δόξα Κατωκοπιάς στο Πρωτάθλημα Cyta καθώς στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, επικράτησε στο Μακάρειο Στάδιο με 2-1 του Εθνικού Άχνας. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Μουκτάρη στο 13ο λεπτό και ο Εθνικός ισοφάρισε στο 28ο λεπτό ο Σάντος. Το 2-1 διαμόρφωσε στο 46ο λεπτό ο Σαντίκ. Σε φιλικό κατά τη διάρκεια της διακοπής ηττήθηκε με 4-0 από την Αλκή.

Εκτίμηση: Ομάδες αρκετά ισάξιες και με τους ίδιους στόχους. Θετικές οι εντυπώσεις που έχουν αφήσει οι δύο ομάδες ως τώρα, η Δόξα όμως με όπλο της την έδρα μοιάζει πιο ικανή. Πάμε με το Χ ρισκάροντας.